h i r d e t é s

Sok minden több mint 50 százalékkal drágult egy év alatt

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Sok minden több mint 50 százalékkal drágult egy év alatt

2022. május 08. - 09:20

A tészta, a kávé, a paradicsom és a tojás drágult a legjobban.

Tavaly áprilisban egy kilogramm spagetti tészta 398 forintba került, ha négy nagy boltlánc (Aldi, Lidl, Penny Market és Tesco) átlagát nézzük. Idén április végén azonban ugyanez már 753 forint volt, vagyis a termék egy év alatt 89 százalékkal drágult.

Ugyanígy számolva az őrölt kávé 70, a tojás 56, a paradicsom pedig 52 százalékkal lett drágább, a G7 saját mérései szerint ez a négy termék drágult több mint másfélszeresére az elmúlt 12 hónapban.

Ezen kívül majdnem másfélszeres áron kapható ma a zsemle, a kifli, a trappista sajt, a kígyóuborka és a félbarna kenyér is. A 42 terméket vizsgáló listánkon mindössze négy olyan van, amelynek az ára egy év alatt csökkent: a fehérrépa és a sárgarépa egyaránt 15, a vöröshagyma 5, a burgonya pedig 4 százalékkal olcsóbb most, mint 12 hónappal ezelőtt.

Az árstopnak a 2,8-as UHT tejet sikerült megfognia, ez egy év alatt csak 1,2 százalékkal drágult, de a csirkemell filé 3,45 százalékos áremelkedése is alacsonynak mondható. Összehasonlításul: a többi tejfajta egységesen 33-34 százalékos pluszban van egy év alatt, a pulykamell pedig például 9 százalékos drágulást mutat.

A lisztet ezzel szemben már későn sikerült fixálni, hiszen éves összehasonlításban a központi intézkedés ellenére is 25 százalékos emelkedésben van, és hasonló a helyzet az étolajjal, amely az árstop ellenére is 9 százalékkal lett drágább, ha a teljes évet nézzük. Ráadásul az étolaj esetében ez csak egy elméleti érték, a gyakorlatban ugyanis az árstoppolt olaj nagyon sok esetben fantomtermék, nem elérhető a boltokban (vélhetően azért, mert mostanra annyival olcsóbbá vált a versenytáraknál, hogy a vevők elkapkodják).

Nagyot fordult a világ a boltokban, hiszen ha a 2020 és 2021 áprilisa közötti összesített értékeket nézzük, akkor 2 százalékos árcsökkenést látunk, míg 2021 és 2022 között 21,9 százalékos az infláció.

Kedvező jel talán csak az lehet, hogy egy hónappal ezelőtt (2021 és 2022 márciusa között) is majdnem ugyanekkora drágulást mértünk, azaz legalább az infláció gyors ütemű emelkedésének megtorpanását rögzíthetjük. Talán ez a 22 százalék körüli érték lehet majd az élelmiszerinfláció platója – de ezt persze csak a következő hónapok adatai döntik majd el. (G7)