h i r d e t é s

Nagy luxus volt az elmúlt három évtized jelentős részét rossz döntések miatt elveszíteni

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nagy luxus volt az elmúlt három évtized jelentős részét rossz döntések miatt elveszíteni

2019. október 04. - 08:36

A demográfia, a klímaváltozás és a technológiai változás három jól azonosítható kockázat és kihívás a következő 20 évre vonatkozóan, mondta a Portfoliónak adott interjúban Jaksity György, a Concorde igazgatóságának elnöke. - írja a concordeblog.hu.

 (Az interjú része a Portfolio.hu húszéves születésnapja alkalmából készülő, a következő húsz év kihívásait kutató, húsz saját területén kimagasló szakemberrel készített interjúsorozatnak.)

A csökkenő és elöregedő népesség miatt lesznek megoldatlan problémák a jövőben a nyugdíjrendszer, az egészségügy területén, ezek pedig hatással lesznek a társadalomra és a gazdaságra is.

Azt egyelőre nehéz megmondani, hogy Magyarország jobban vagy rosszabbul felel-e majd erre a kihívásra, egyelőre azt látjuk, hogy mi történt: volt egy nem feltétlenül átgondolt, többször újraszabott nyugdíjreform, ami aztán elhalt, pontosabban legyilkolták.

A demográfiai helyzettel kapcsolatban Jaksity György kijelentette:

nagyon elhibázottnak tartom azt a politikát, mely jelentős forrásokat csoportosít át annak érdekében, hogy a születésszámot növelje, az elmúlt években láthattuk, hogy eredménytelenül, miközben a bruttó hazai termékhez viszonyítva jelentős forráskivonást valósít meg az egészségügyből.

Utalt arra a blogunkon is kifejtett problémára, miszerint a születésszám növelésénél hatékonyabb és könnyebben megvalósítható lépés lehetne a halálozások számának csökkentése.

A hol tarthat Magyarország 2040-re kérdéskör kapcsán Jaksity György leszögezte: 

mielőtt eleresztenénk a fantáziánkat először arra lennék kíváncsi, hogy kikerülünk-e az úgynevezett sorozatban csődbe kerülő vagy fizetésképtelen (serial defaulter) országok közül,

hozzátéve: azok a tényezők, melyek társadalmi-kulturális-politikai szempontból közrejátszottak az elmúlt évtizedekben is többször, legutóbb 2009-ben látott szakadék széli állapot kialakulásában, továbbra is velünk vannak. A dollárban számított bruttó hazai termékünk tíz év alatt nem érte el a 2008-as szintet, kiesett egy évtized, ami nagyon hosszú idő. Ez a rendszerváltozás óta eltelt idő harmada és még legalább egy évtizedet töltöttünk több részletben stagnálással.

Nagy luxus volt az elmúlt három évtized nagyon jelentős részét rossz döntések, nem pedig a külső tényezők miatt elveszíteni.

Arról, hogy lesz-e és kell-e magyar euró, milyen veszélyeket hordoz a technológia a forradalom és a robotizáció, mik az európai és a magyar politika és társadalmak előtt sorakozó kihívások, illetve számos egyéb kérdésről olvassák el a teljes interjút a Portfolión.

concordeblog.hu