h i r d e t é s

Működik az előválasztás, gondban a Fidesz

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Működik az előválasztás, gondban a Fidesz

2021. szeptember 10. - 05:58

Öt miniszterelnök-aspiráns és több mint kétszáz képviselő-jelölt indulhat az ellenzéki előválasztáson, amely szeptember 18-án kezdődik. 

Az előválasztást koordináló Országos Előválasztási Bizottság rohamtempóban ellenőrzi a hétfő estig összegyűjtött támogató aláírásokat, így a végleges mezőny rövidesen összeáll. Az előkészületek így a végső fázisba értek és a jelöltek most már egyre több nyilvános vitán vesznek részt. Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője már az eddigiek alapján is sikeresnek tartja a kezdeményezést.

Az egy pillanatig nem volt kérdéses, hogy a legesélyesebb miniszterelnök-aspiránsok számára nem lesz nehéz a 20 ezer támogató aláírás megszerzése. Karácsony Gergely – az MSZP, a Párbeszéd és az LMP jelöltje –, valamint a Demokratikus Koalíció színeiben induló Dobrev Klára már korábban jelezte, hogy a szükségesnél sokkal több szignót szereztek. Jakab Péter, a Jobbik és Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, valamint a független Márki-Zay Péter is arról számolt be, hogy gond nélkül összejött a kellő számú támogató. Az egyetlen vesztes Pálinkás József, az Új Világ Néppárt elnöke, aki hétfőn közölte, hogy nem sikerült összegyűjteni a 20 ezer támogatót. 

Horn Gábor nagyon sajnálatosnak nevezte Pálinkás professzor kiesését. Mint mondta, fontos lett volna, hogy ott legyen a mezőnyben, mert ez is tükrözte volna, mennyire széles körű ez az összefogás. A miniszterelnök-jelöltek esetében azonban nagyon magas számot állapítottak meg az aláírásoknál. Ahhoz, hogy 20 ezer szignó összegyűljön, hálózat, emberek, erőforrások kellenek – mondta az elemző. Az pedig komoly szervezési, kommunikációs és pénzügyi feladat, hogy két hétig kint legyenek az utcákon és gyűjtsék a támogatókat.

A számokból egyelőre nem lehet messzemenő következtetéseket levonni – folytatta a Republikon Intézet vezetője. 400 aláírást – amennyi a képviselő-jelöltek indulásához szükséges – nem is túlságosan bonyolult feladat összeszedni. Az viszont már most látszik, hogy a körzetek legalább egyharmadában kiélezett csatára lehet számítani az előválasztáson. Több helyen győzelemre esélyes politikusok csapnak össze és egyelőre kiszámíthatatlan, hogy melyik pártnak hány jelöltje marad majd állva. Egyelőre ugyanis nagyjából egyenlő számban állnak reménybeli képviselőik a startvonalnál. Izgalmasnak ígérkeznek a jelöltek nyilvános vitái, abból az első, a három szombathelyi aspiráns tanulságos „mérkőzése” már jelezte, mire lehet számítani a következő időszakban. Legalább 30 helyen lesz ugyanis még hasonló.

Horn Gábor egy valamit biztosnak tart. Mégpedig azt, hogy az előválasztás működik, és máris nagy az érdeklődés iránta. Az ellenzéki pártok országosan jelen vannak, megmutatták magukat, megszólították a választókat, és ez nagyon fontos.

Van-e garancia arra, hogy amikor véget ér az előválasztás, a vesztesek gond nélkül beállnak a győztesek mögé. Az elemző szerint egyelőre nem láthatók ezzel ellentétes jelek. Előfordulnak persze viták, ami természetes egy kiélezett versenyhelyzetben. Ilyenkor elhangzanak olyasmik is, amik nem az egység jellemzői. Olyan sebet azonban eddig nem ejtett senki, ami ne lenne kezelhető – mondta a szakember, majd hozzátette: talán az egyetlen kivétel az egyre elmérgesedő zuglói vita. Ám az ellenzéki pártok és szavazóik is tisztában vannak vele, hogy csak akkor lehet reményük a jövő évi győzelemre, ha közösen lépnek fel. Az aláírásgyűjtés szakaszában nem történt olyan esemény, amely lehetetlenné tenné a későbbi együttműködést. Horn Gábor tehát bízik benne, hogy a hat párt és a körülöttük szerveződő civilek tartják magukat a megállapodásokhoz és fel tudnak sorakozni a 106 egyéni jelölt, valamint a megválasztandó miniszterelnök-jelölt mögött.

A Republikon Intézet vezetője szerint ezt a kampányt mindenképpen segíti, hogy a Fidesz is beszállt. Meghirdették ugyanis a Stop Gyurcsány! Stop Karácsony című petíció-gyűjtést, aminek egyetlen oka, hogy ők is kint szeretnének lenni az utcán. A kormánypártok ugyanis érzik, hogy működik az előválasztás, az ellenzék jelen van a napi politikai életben, sőt, néha már meg is előzte őket a témák kiválasztásában. Horn Gábor úgy fogalmazott, emiatt zavartak ki sok száz embert aláírást gyűjteni egy bugyuta, semmiről sem szóló kérdéshez. Ennek persze van egy másik oldala is, mégpedig az, hogy a Fidesz így pontosítja a Kubatov-listát. Eddig is masszív és megbízható bázisuk volt a szavazóikról, de azt most frissíthetik. Hat-hét hónappal a választás előtt ez természetesen teljesen törvényellenes – tette hozzá az elemző –, de az utóbbi több mint tíz évben hozzá lehetett szokni az ilyesmihez. Saját magát leplezi le a Fidesz, de a jövő évi választásokat nem ez dönti el, legfeljebb kicsit jobban összetömöríti a fideszes bázist.

Az ellenzéki pártok az utóbbi másfél évben – amelyet az előválasztás előkészítésével töltöttek – megtanulhatták egymást és tudnak is együtt dolgozni. Ez reményt nyújt arra, hogy amikor október 10-én lezárul a voksolás, egy egészen új korszak nyílik a hazai politikában. Olyan korszak, amely a nagyon is megérett kormányváltáshoz vezethet – mondta Horn Gábor. (Hírklikk)