h i r d e t é s

Mi is az a lakossági fórum?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Mi is az a lakossági fórum?

2013. október 09. - 06:05
0 komment

Avagy, játsszuk az ügyetlent, és kampányolunk gőzerővel?

Látványterv az új autópuszpályaudvarról - Forrás: infoesztergom.hu

A lakossági fórum az olyan dolog, aminek a tartásáról az esztergomi önkormányzat vezetőinek fogalma sincs.

Október 2-án lakossági fórumot rendeztek a reménybeli esztergomi intermodális létesítmény építéséről. Miután a képviselőtestület már döntött melyik megvalósítási elképzelést támogatja. Tegyük hozzá, ehhez a város jövőjét jelentősen meghatározó témához tartalmi hozzászólás nem volt, a tájékoztatót villámgyorsan fogadta el a testület.

A döntést követte a 2013. október 2.-án tartott fórum. Ezen a várost egy fő, a főépítészi iroda munkatársa képviselte, valamint a terveket készítő cégek 3 tervezője volt jelen. A Volán, mint a buszközlekedés érintettje és a vasút egyetlen fővel sem jelent meg. Hogy lakossági fórumot döntés előtt is lehetne tartani, az már csak mellékes felvetés. Sajnos a tervezők nem politikusok, ezért rezzenéstelen arccal lenyomták a torkunkon a követhetetlen számozású variációkat, majd nagy nehezem kiderült, hogy az utolsóként bemutatott verziót fogadta el a testület.

A hozzászólásokból egy dolog kiderült, a jelenlévők buszt nem akarnak hallani a közelükben, de azért valamire jó lenne néha felülni. Még egy dolog kiderült, az UNIÓ ne szabja meg, hogy mire adja a pénzt.

Továbbá az is kiderült, hogy egy átgondolatlan fórum többet árt, mintha az egész témát titokban tartanánk.

Volt azonban egy fontos kérdés, amit okkal reklamáltak a hozzászólók, de értelemszerűen a tervezők nem tudhatták a választ, nevezetesen, hogy mi lesz a helyi járatú közlekedéssel Esztergomban, és mikor lesz újra helyjárat rendszer a városban.

Többen sajnálták a TESCO melletti félkész beruházást, mint lehetséges buszállomást, de voltak olyanok, akik legszívesebben Dorogon látnák a buszpályaudvart. Tény, hogy a tervezők sem tudtak beszámolni olyan felmérésről, ami egzaktan bemutatná, milyen valós igények vannak az esztergomi buszközlekedéssel szemben.

Ezért csak feltételezhetjük, hogy azért van egy csomó ember, aki buszról vonatra, illetve vonatról buszra szeretne átszállni itt Esztergomban is! Ezt az igényt valóban legjobban ez a jelenlegi MÁV pályaudvaron megvalósított buszállomás koncepció szolgálja a legjobban. Az is valószínű, hogy a város területén ez elég nagy hely, de senki nem tudta megmondani például, hogy mekkora, nagyobb vagy kisebb, mint a Simor utcai.

Az is tény, hogy az új bevezető úttal ez a megoldás a legkisebb terhelést jelenti a városnak és korrekt kivitelezés esetén – gondolok itt a hangvédő falakra – a legkisebb zavart jelenti a lakosság számára is. (De az is tény, hogy ezután mások fogják ezt a kisebb terhelést elviselni, mint a jelenlegit. Az indulatokat a jelen lévők többségében éppen ez váltotta ki, mert őket érinti majd!)

Elgondolkodtató, hogy a helyi járat megoldás kiszolgálása nem része az eddigi terveknek. Ez két dolgot jelenthet. A jelenlegi városvezetés nem is tervezi, hogy legyenek a korábbi értelemben működő helyi járat útvonalak. Vagy nem ismeri fel, hogy egy elkészült valamihez sokkal nehezebb lesz majd illeszteni egy optimális helyi hálózatot.

A program kisstílűségére más jelek is mutatnak. Például a 111-es úttal való kapcsolódás jelzőlámpás megoldása, a nagyobb helyigényű, de rugalmasabb körforgalommal szemben.

A területen lévő – értéktelennek és funkciótalannak tűnő - vízház épületének megmaradása melletti kiállás is furcsa. De például nem merült fel, hogy a buszokat tankolni is kell, amit a jelenlegi mozdony üzemanyagtöltő felhasználásával biztosítani lehetne ezért nem biztos, hogy azt meg kell szüntetni, hogy valahová a buszoknak még el kelljen járkálni, tankolni.

Érdekes módon a vasútról alig esett szó. Az például egyáltalán nem derült ki, hogy mikortól lehet majd a Nyugati pályaudvarig átszállás nélkül vonattal eljutni és mennyi idő alatt. ( Csak a tények kedvéért rögzítsük, az egész Bp.-Esztergom vasút fejlesztés először részbeni két nyomtávosításról és teljes hosszon pályaátépítésről szólt. Aztán belépett a pilisvörösvári kétszintű kereszteződés megépítése – miután a 10-es út fejlesztése újból lekerült a napirendről. Majd a teljes hosszon a villamosítás is elfogadást nyert olyannyira, hogy mára az új villamos vonat prototípusa is elkészült, amit 100% UNIÓ-s forrásból finanszíroznak. Vagyis az egész projekt ötletelések halmaza, követhetetlen határidőkkel és felelősséggel.)

Utólag visszagondolva van egy érzése az embernek. Lehet, hogy az egész téma csak egy kampányfogás? Nesze Esztergom, kapsz egy buszpályaudvart, hiszen 10 éve magadtól nem tudod megoldani ezt a kérdést. UNIÓ-s pénz és örökké lehet majd kárhoztatni Brüsszelt, ha bárkinek nem tetszik rajta valami, de újabb 10 milliárd elköltését ki lehet pipálni.

És mindezt mikor? - majd!