h i r d e t é s

Jogállamiság: blokkolhatják az uniós kifizetéseket, de nem egyszerűen

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Jogállamiság: blokkolhatják az uniós kifizetéseket, de nem egyszerűen

2020. február 15. - 07:19

A következő hétéves költségvetésben valóban a jogállamisághoz köthetik az uniós pénzek kifizetését, de a rendszer aktiválása nem lesz egyszerű folyamat.

Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Ez a költségvetési tervezetről készült dokumentumból derült ki, amelyet az Euronews is megkapott.

A nem nyilvános dokumentum jogállamisággal foglalkozó fejezete úgy fogalmaz, "egy olyan feltételrendszer is a költségvetés része lesz, amely a tagállamok jó kormányzásának hiányosságait, a jogállamiság, a költségvetés és az unió pénzügyi értékeinek tiszteletben tartását kezeli majd."

A terv szerint az Európai Bizottság javasolhatja a pénzek visszavonását, és erre a tagállamok minősített többségének is rá kellene bólintani.

Ez a korábbi javaslathoz képest visszalépés. Abban még az szerepelt, hogy ha a bizottság blokkolná az uniós pénzek kifizetését, akkor ezt a tagállamok minősített többsége tudná csak megakadályozni.

A Bloomberg hírügynökség tudósítója, Nikos Chrysoloras a Twitteren úgy fogalmazott a javaslatról, hogy az nagy győzelem az illiberális tábor számára, mert gyengítették a feltételrendszert.

Az új javaslatról megkérdeztük az uniós jog szakértőjét, a Middlesexi Egyetem oktatóját. Laurent Pech így fogalmazott, "úgy tűnik, hogy az Európai Tanács vezetője engedményeket tesz azoknak, akik eddig ipari mértékben sértették meg az európai értékeket. Ez a rendszer több jogsértéshez vezet majd és több uniós forrást fordítanak majd a saját gazdagodásukra. "

Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel által jegyzett költségvetési javaslatból egyébként kiderül, hogy a kohéziós politika és az agrárbüdzsé is nagy vesztese lehet a költségvetésnek, ha azt a mostani formájában fogadják el.

A tárgyalásokról egyébként uniós források azt mondták, nem tartanak szükségesnek egy újabb uniós csúcsot a jövő heti találkozón kívül, mert a tárgyalások a végső szakaszban vannak. Azt is hozzátették, Charles Michel az összes tagállam vezetőjével találkozott, és a mostani javaslat lehetőséget ad arra, hogy minden vezető pozitívumként adhassa el hazájában a megállapodást.

Csütörtökön egyébként négy európai parlamenti frakció levélben kérte Charles Michelt, hogy kössék a jogállamisági normák betartásához az uniós kifizetések. A mostani javaslatra még nem reagáltak. (Euronews)