A Magyarországot elítélő jogállamisági jelentés egyik élharcosa, a zöldpárti francia EP-képviselő Gwendoline Delbos-Corfield korábban egy konferencián azt állította, hogy a magyar titkosszolgálatok az oroszoknak szivárogtatnak. Később visszakozott, és azt mondta, pontatlanul fogalmazott, amikor a szivárogtatást említette, amellyel kapcsolatban semmiféle bizonyítéka nincs.
Hosszadalmas tárgyalások és politikai csatározások után, most úgy tűnik, Magyarország rengeteg EU-s támogatástól eshet el a jogállamiság hazai hiányosságai miatt. De pontosan mit takar ez a fogalom, hogyan súlyosbodott idáig a helyzet, na és mit gondol minderről a magyar társadalom?
Robert Fico volt szlovák kormányfő és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden sajtótájékoztatót tartott Pozsonyban. Ezen többek között a magyar jogállamisági kérdés és az oroszellenes szankciók is szóba kerültek.
Komoly adok-kapok alakult ki az ATV Csatt című műsorának legutóbbi adásában, amelyben a meghívott vendégek arról vitáztak, hogy Magyarország hozzájut-e az EU-s forrásokhoz. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője kétszer is el akarta hagyni a stúdiót a heves szópárbaj alatt.
Amennyiben az Európai Bizottság megállapodik Magyarországgal a helyreállítási tervvel kapcsolatban, akkor a magyar kormány által javasolt reformintézkedéseket nagyon fontos lesz hatékonyan és erőteljesen végrehajtani - jelentette ki Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos pénteken Brüsszelben. - írja a Napi.hu
Az Európai Bizottság megerősítette: továbbra is több milliárd eurónyi támogatást visszatart Lengyelországtól, mert a varsói kormány nem kezeli a jogállamisággal kapcsolatos kérdéseket. Se a helyreállítási, se a kohéziós alaphoz sem férhetnek hozzá.
Tekintve, hogy a napokban az EP gondozásában ebben a témában készített jelentés már élénk sajtóvisszhangot váltott ki, miközben a Magyarországnak szánt EU-pénzek sorsát sokan jogállamisági értékelésekkel kapcsolják össze, áttekintjük a bizottsági dokumentum státuszát és lehetséges következményeit.
Gwendoline Delbos-Corfield tavaly Magyarországra látogatott egy európai parlamenti delegáció vezetőjeként. Most szakbizottság elé egy javaslatot terjesztett, ami a 2018-as Sargentini-jelentés folytatásának tekinthető.
Lejárt a kéthónapos válaszadási határidő az Európai Bizottság által felvetett problémákra, a kormány pedig el is küldte a válaszát az Európai Bizottság jogállamisági kondicionalitás levelére. - írja a Portfolio
Határozatban szólítja fel az Európai Parlament az Európai Bizottságot és az Európai Unió Tanácsát, hogy vegyék komolyabban a 7-es cikkely szerinti jogállamisági eljárást Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, és több mint négy év után tegyenek végre érdemi lépéseket.
Magyarország harmadik éve bentragadt a demokráciák és az autoriter rezsimek közti "szürke zónában", hibrid rezsimnek tekinthető, de kicsit még ezen belül is rontott egy évvel korábbi helyzetéhez képest - derül ki a Freedom House amerikai intézet legújabb jelentéséből.
Janet Yellen az USA pénzügyminisztere a napokban egy új Bretton Woods-i gazdasági világrendszer kialakítását szorgalmazta abban az értelemben, hogy a nyugati világ országainak értékalapúvá kell tenniük kereskedelmüket.
A küszöbön álló jogállamisági eljárás miatt akár 1100-1600 milliárd forinttal is elmaradhat idén az EU-pénzek brüsszeli kifizetése ahhoz képest, mint amennyivel tavaly év végén számolt a Pénzügyminisztérium – derül ki azokból a forgatókönyvekből, amelyeket a Portfolio állított össze nyilvános és háttérinformációk alapján.
A politika a hatalmi harcok mellett a jelképes gesztusok világa. Az Ukrajna ellen indított orosz invázió napján együtt állt a kamerák elé Brüsszelben az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke, valamint a NATO főtitkára. A közös nyilatkozat azokat az időket idézte, amikor az Egyesült Államok és Európa demokratikus erői összefogtak a náci barbárság ellen. Charles Michel, Ursula von der Leyen és Jens Stoltenberg számára talán már bebizonyosodott: az autokratákkal szemben a csak üzleti érdekekre épülő, örökké „megértő” politika teljes kudarcot vallott.
Naivitás lenne azt hinni, hogy amennyiben a magyar ellenzék április 3-án megnyeri a parlamenti választást, belátható időn belül helyreáll az országban a jogállamiság, az uniós források pedig azonnal áramlani kezdenek Brüsszelből.
Az Európai Unió Bíróságának szerdai ítélete az uniós szerveknek azt a veszélyes törekvését erősíti meg, hogy az alapszerződéseken túllépve bővítsék hatáskörüket - jelentette ki rendkívüli sajtóértekezletén Piotr Müller lengyel kormányszóvivő.