h i r d e t é s

Immunológus: nem az átoltottsággal, hanem az otthonmaradással tudunk harcolni a brit mutánssal szemben

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Immunológus: nem az átoltottsággal, hanem az otthonmaradással tudunk harcolni a brit mutánssal szemben

2021. március 11. - 17:36

A koronavírus reprodukciós rátája 1,3, ez azt jelenti, hogy egy ember három embert tud megfertőzni. Lisziewicz Julianna immunológus elmondta, hogy ezt az arányt nem az átoltottság, hanem a személyes érintkezések csökkentése tudja megakadályozni.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Átoltottság tekintetében az uniós rangsorban második helyen állunk - az immunológus ennek kapcsán leszögezte, hogy minden országnak az a célja, hogy minél többen legyenek beoltva. A mostani vírussal és a brit variánssal szemben az összes oltás megvéd, az viszont kérdés, hogy a mutánsokkal szemben védelmet nyújtanak-e - mondta az ATV Startban Lisziewicz Julianna.

1 millió 107 ezer ember kapta meg az első oltást, az immunológus az adatok alapján elmondta, hogy az 50 éven felülieknél feltétlenül 2 oltás kell, és a második oltást követő 14. napon alakul ki az immunválasz.

Az egészségügyi dolgozóknál csináltak vizsgálatot, hogy mi történik egy oltás esetén, méghozzá a Pfizer vakcinánál. Itt a tapasztalat szerint, akik nem kapták el korábban a vírust, az első oltásnál nem alakult ki immunválasz, míg akik már találkoztak a koronavírussal, azok esetében egy oltás is elég volt.

Az adatok szerint az első oltás után 7 nappal semmi különbség nem volt a beoltottak és be nem oltottak között.

Az immunológus elmondta, akkor vannak komoly tüneteink, ha a vírus mennyisége a szervezetben nagyon magas, és nem képes a testünk megfelelő immunválaszt adni. Akik be vannak oltva, azok esetében a vírusmennyiség alacsonyabb lesz, tudnak fertőzni, de a tünetek nem lesznek olyan súlyosak.

A koronavírus reprodukciós rátája 1,3, ez azt jelenti, hogy egy ember három embert tud megfertőzni. Lisziewicz Julianna elmondta, hogy ezt az arányt nem az átoltottság, hanem a személyes érintkezések csökkentése tudja megakadályozni. „Ha rendes maszkot hordunk, otthonmaradunk, akkor tudjuk megállítani a brit variáns terjedését” - magyarázta a szakember.

A Johnson and Johnson egykomponensű vakcinája óriási áttörést jelenthet, hiszen logisztikailag sokkal könnyebb ezzel oltani - mondta Lisziewicz.

Ha lesz elég vakcina ebből, és időben megjön, akkor óriási előnyt jelent majd a szakember szerint.

Arra a kérdésre, hogy a gyógyszeripar mennyire tudja tartani a lépést a mutánsokkal, az immunológus elmondta, hogy versenyt futnak az idővel, ugyanis a mutánsokkal szemben nem védenek a mostani oltóanyagok. (atv.hu)