h i r d e t é s

Göncz-temetés: Orbán járt jól

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Göncz-temetés: Orbán járt jól

2015. november 07. - 16:36
1 komment

Hát, ez is megvolt. Emelkedetten, de fáradtan, és lebutított politikai tartalommal búcsúzott az ország Göncz Árpádtól. Reményt igazából az ad, hogy az ország számos pontján spontán gyűltek össze az emberek egy fotó és néhány mécses köré, A hűvösödő novemberben megint Orbán Viktor járt jól. Pontosan úgy alakult a Köztársaság Elnökének búcsúztatása, ahogy ő akarta. Kiderült, hogy miért tart ott az ellenzék, ahol, és momentán miért nincs oka aggodalomra a hatalomnak.

Fotó: europakavezo.blog.hu

Már sosem fogjuk megtudni, mi lett volna, ha Mécs Imre az előre eltervezett beszédet mondhatja el legjobb barátja temetésén, annak végakarata szerint. Lehet, hogy semmi, mert ma már olyan mértékű a fásultság, hogy a lelkek nem lennének képesek tovább vinni a gondolatokat, vagy erőt meríteni az elhangzottakból, a rendszerre mért verbális ütésból. De talán a hatalom ott sorakozó figurái kaptak volna valamit abból, hogyan gondolkozik róluk legalább az a több ezer ember, akik elzarándokoltak az óbudai temetőbe - írja az europakavezo.blog.hu

Ilyen a mai ellenzék. A Göncz család azt kéri a végakarat szerint beszédmondásra felkért baráttól, hogy ne legyen politikai tartalom, a barát pedig erre azt mondja, akkor inkább nem beszélek, mert ezzel elárulom Árpi emlékét. Rögvest kialakul egy olvasat a krakéler Mécs Imréről, aki túlnyomul, úgymond, rátelepszik az eseményre, nem tartja tiszteletben a család kérését, meg a hatalomnak gyakorlatilag lefekvő családról, akik nem akarnak balhét, hiszen ott lesz egy csomó fideszes. A temetés legyen csendes és méltóságteljes, Imre ne itt forradalmárkodjon, elmúltak azok az idők. Így maradt egy kedves beszéd a szeretnivaló Árpiról a több ezer ember és az élő tévéközvetítés alatt, majd egy párszáz embernek elmondott másik a Kossuth téren. Aki abban bízott, hogy a Göncz-temetés katalizátor lesz, mint 1956-ban a Rajk-temetés, az csalódhatott, bár Rajk fia ott volt a ceremónián.

És az ellenzék ebben is megosztott. Jaj, Imre, ne csináld már, értsd meg, nyugi kell, a temetés nem erre való - az egyik oldalon. A másik oldalon meg Imre, és akik vele értenek egyet, hogy mikor máskor kellett volna üzenni a diktátornak, ha nem 1956 és a rendszerváltás egyik hősének búcsúztatásán, ráadásul Orbán jelenlétében? Ez a történet, mint cseppben a tenger, mutatja meg, miért tart itt az ellenzék. A Kávézó mai szerzője szívesen meghallgatta volna Mécs Imre igazi beszédét, de csapatunk más tagjai a család érvelését fogadták el.

Orbán viszont elégedetten vigyoroghatott belül civilruhás testőrei őrizetében. Megtette, amit kell. Ott volt, és ki sem ült a protokoll helyre, ahol legalább annyi kiderült, hogy Fodor Gábor immár barna hajú. Felbukkantak a ma már egymással sem szóba álló szocialisták, meg a régvolt SZDSZ néhány vezetője. Boross Péter pedig, aki 1992. október 23-án kifütyültette Gönczöt, rezzenéstelen arcú cinizmussal üldögélhetett egyik korábbi ellensége temetésén. Mécs legalább annyit mondott, hogy Árpi volt a legjobb elnök, és ezt Áder is hallhatta. Sebaj, ennyi neki is belefér, benne van a zsoldjában. 

Maradt egy közös kézfogás, a felemelt rózsák ezrei, Bródy János gitárjátéka és az elcsukló hangú Koncz Zsuzsa. A Ha én rózsa volnék című örökbecsű. Meg a zsúfolt busz visszafelé, ahol már senki nem beszélt a temetésről. Ettől, persze még tovább kellene vinni Göncz Árpád szellemi, politikai és morális örökségét. Kérdés, hogy ki, mikor és hogyan?

 

europakavezo.blog.hu

1 komment