h i r d e t é s

A 2/3 legyőzhető

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A 2/3 legyőzhető

2018. május 05. - 11:33

Abszolút félelmetes harcos állt a küzdőtéren, 205 cm magas, tetőtől talpig páncélban. Kard, gerely, és dárda volt nála. Egyetlen katona sem mert kiállni ellene. Végül egy pásztorfiú mondta: megküzdök Góliáttal.

A fiú követ tett a parittyába, másodpercenként hat-hét fordulattal megpörgette. A kő irdatlan erővel, és sebességgel repült. Az óriást a legsebezhetőbb pontján, pont a szeme között találta el, és az eszméletlenül esett össze.

3000 éve történt. Azóta tudjuk, hogy a túlerővel szemben lehet harcolni. És a kétharmad is legyőzhető.

200 háborús konfliktust elemezett a Harvard Egyetem professzora, Ivan Arreguin-Toft. Az esetek 72 százalékában a papírforma érvényesült, az erősebb, azaz Góliát nyert. Persze így sem volt reménytelen a helyzet, a háborúk 28 %-ban a kicsi nyert a nagy ellen, akkor is, ha ötször gyengébb volt.

Ellenben, amikor a gyengébb - ahogy David - meglepő stratégiát választ, amikor kilép a megszokott keretből, minden megváltozhat. Ilyenkor az esetek 64 %-ban a kicsi nyer a nagy ellen.

A jelenségben nincs semmi rendkívüli, a business ezt rég tudja. Lényegében ugyanezt a logikát követi a legtöbb marketing háború is. Tudod, amikor a kicsi legyőzi a piacvezetőt. Vagy amikor a startup cég borítja a status quót.

Nemrég volt ilyen ütközet Magyarországon is. Néhány tucat fiú és lány elkezdett aláírást gyűjteni az olimpia ellen. Az ismeretlen Momentum pontosan a szeme közt találta el Orbánt, és Orbán összeesett. A teljes lebénulás és megadás jele volt, hogy azonnal visszalépett az olimpiától.

Annak idején David odarohant az eszméletlenül fekvő Góliáthoz, elvette a kardját, és levágta a fejét. A Momentum mást csinált. Bevonult minden tévéstúdióba és 2 hónap alatt elvesztette az erejét. Egyszerűen kibeszélte magát a szavazók szívéből. Nem volt senki, aki fülükbe súgta volna, hogy a cselekvés tízszer erősebb, mint a puszta beszéd.

Most mindenki Dávidot keresi. 
De az ellenzéki pártokban ne keresd. 
Ha sok éve nyakig állsz a politikában, akkor a politika hat rád. Befolyásolja a percepciódat. Befolyásolja az ítéletedet, döntéseidet, a viselkedésedet. Ha Dániában állsz nyakig a politikában, a politika ott is hatni fog rád, de másként. Valószínűleg másként fogod szemlélni a világot és más értékeket tartasz majd fontosnak.

A helyzet az, hogy a magyar politika elég vacak. Ha ebben állsz benne évekig, majdnem biztos, hogy nem vagy már européer értelemben politikus. Olyan, aki autonóm, felelős, és amikor kell, a közjót választja a saját érdekeivel szemben.

Felesleges az ellenzéktől olyat várni, ami nincs bennük. Haragudni sem kell rájuk nagyon, elég ha, tudod, hogy Dávid nincs köztük.

Na és Márki-Zay Péter? 
Őt még nem ismerjük elégé, de kétségtelen, hogy van benne néhány nagyon jó vonás. Az első az, hogy nem siet. A tehetséges ember, vagy aki készen áll egy feladatra, az nem siet. Aztán még tud őszinte lenni, és vállalja a saját sebezhetőségét. Nem mutatja magát többnek, mint amennyi.

Persze lehet, hogy ez mind kevés. Lehet, hogy a Parlamenten kívül sem fogjuk megtalálni Dávidod. De emiatt ne izgulj nagyon, mert nem Dávid személye a fontos, hanem a történet tanulsága. Az, hogy az óriások nem olyan erősek, mint amilyennek látszanak. És a legnagyobb erejük, gyakran válik a legnagyobb gyengéjükké.

Abban a pillanatban, hogy nem a tévéstúdióban és nem a Parlamentben akarod Orbánt legyőzni, kiderülhet, hogy hihetetlenül sebezhető.

Bruck Gábor