h i r d e t é s

Vészjósló előjelek - Szép csendben eltűnnek az építőipari megrendelések

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Vészjósló előjelek - Szép csendben eltűnnek az építőipari megrendelések

2020. május 13. - 11:43

Elkészült az ÉVOSZ 19. heti építőipari jelentése, melyből többek között kiderül, hogy a múlt év azonos időszakához mérten május elején mintegy 18-20%-kal kisebb a rendelésállomány volumene. - írja a portfolio.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Jászai Csaba

Ennek oka, hogy egyre több építőipari eljárás van, ahol ajánlatkéréseket vonnak vissza, ami jelentős, meg nem térített költséget jelent a vállalkozók számára. Emellett a magánmegrendelők körében is egyre több olyan projekt van, amit nem indítanak el.

A járvánnyal összefüggő vírusos megbetegedések az építőiparban továbbra sincsenek. A 19. hét is úgy telt el, hogy COVID-19 vírusos megbetegedések a tervezői, kivitelezési, mérnöki lebonyolítói munkát nem akadályozták.

Május első hetében a járványhelyzet építési piacra, építésgazdaságra gyakorolt pozitív hatásai:

  1. Javult a létesítmények megvalósításában résztvevők együttműködési készsége.
  2. Erősödik a verseny, ami az áremelkedések ellen hat, helyenként csökkenő vállalási árakkal találkozunk.
  3. Gyors ütemben halad az informatikai eszközök használata, szintet lép az építőipar digitalizációja.
  4. A korábban külföldön dolgozó, most itthon munkát vállalók szakmunkások, mérnökök köre bővül.

A kijárási korlátozás vidéki feloldásával ezeknél a munkáknál megsokasodott a helyszíni bejárások iránti megrendelői igény. Határidő csúszásokat a járványhelyzet jellemzően továbbra is az épületépítéseknél, a lakásépítéseknél okoz. Ennek oka az egymásra épülő munkafolyamatok kisebb csoportokban való végeztetése, a nagy számú alvállalkozók munkaterületeinek fokozottabb elkülönítése, az import termékek hazai gyártmányokkal való kiváltásának időszükséglete.

Az ÉVOSZ becslése szerint az építőipar 2020. január 1 – május 10. közötti teljesítménye 3 – 5%-kal maradhat el a 2019. év hasonló időszakához viszonyítva. Ez továbbra is jobb arány az Európai Unió országainak összesített teljesítményéhez képest, amit április végén 80–85%-ra becsült az Európai Építőipari Főszövetség (FIEC).

A járvány megjelenésétől kezdve tapasztalt építőanyagok gyors készletezése (bespájzolás) megszűnt, ami az anyaghiánytól való félelem megszűnését jelenti. A belföldi anyaggyártók folyamatosan dolgoznak, a termelés kiszolgálása biztosított. A fuvarozási nehézségek továbbra is lassítják a beszállításokat. Az akadozó import árut a megrendelők egyetértésével a legtöbb helyen hazai gyártású termékekkel kiváltották.

MÁJUS ELEJÉN IS A LEGNAGYOBB GONDOT AZ ÚJ PROJEKTEK ELŐKÉSZÍTÉSÉNEK LELASSULÁSA, ÚJ SZERZŐDÉSEK MEGKÖTÉSÉNEK TOVÁBBI CSÖKKENÉSE OKOZTA.

Az építési-beruházási célú közbeszerzéseknél jelentősen csökkent az eljárások száma, amíg az értékénél csak kisebb csökkenés tapasztalható. 2019. január 1 – május 6. között 1489 eljárás volt 509,8 Mrd Ft értékben, 2020. év hasonló időszakában mindösszesen 999 eljárás volt az építési- beruházási közbeszerzések piacán 498,6 Mrd Ft értékben.

Forrás: portfolio.hu

EGYRE TÖBB OLYAN ELJÁRÁS VAN, AHOL AZ AJÁNLATKÉRŐ ÉRDEKKÖRÉBEN BEKÖVETKEZETT VÁLTOZÁSOK MIATT NEM HIRDETNEK EREDMÉNYT, AJÁNLATKÉRÉSEKET VONNAK VISSZA.

A vállalkozói ajánlatadásoknak jelentős költségei vannak, amit ilyen esetekben indokolt lenne megtéríteni. E témában a Közbeszerzési Törvény szigorítását, a vállalkozói költségek megtérítését szorgalmazza az ÉVOSZ.

A MAGÁNMEGRENDELŐI KÖRBEN AZ ORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN VANNAK ELŐKÉSZÍTETT PROJEKTEK, AMIT NEM INDÍTANAK EL.

Mindezek eredményeként az ágazat rendelésállománya a 19. héten tovább csökkent. A múlt év azonos időszakához mérten május elején mintegy 18-20%-kal lehet kisebb a rendelésállomány volumene. Továbbra is a mélyépítési alágazatban a legrosszabb a helyzet, ahol több mint 25%-kal csökkent a rendelésállomány a múlt év hasonló időszakához képest. A megrendelői elbizonytalanodás továbbra is egyaránt jelen van az állami, önkormányzati, lakossági és az egyéb magánmegrendelőknél.

Az építőipari rendelésállomány, a tevékenység összértéke nagyobb volumenű kormányzati és önkormányzati megrendelések nélkül zuhanásszerűen fog csökkenni. Az ITM javaslati csomagjában szereplő „előrehozott” beruházási csomag létesítménysoros közzétételére várnak a vállalkozások. Ahhoz, hogy az építőipar húzó ágazat maradhasson, minél előbb kellene ismertetni és közbeszerzési eljárásban ajánlatadásra kiírni az állami és önkormányzati létesítményeket.

A munkaellátottság csökkenésével arányosan romlik a vállalkozások likviditási helyzete. Az állami és önkormányzati megrendelésekre végzett munkáknál növekvő nehézségeket okoz a teljesítések leigazoltatása, a befogadott számlák határidőn túli kifizetése.

Május első hetében tovább növekedett az építőiparon belüli álláskeresők száma. Egyelőre minden munkahelyét elvesztő kolléga más vállalkozásnál továbbra is munkát talál. Jelenleg a járványhelyzet előtti létszámot, mintegy 335 000 főt az építőipar tovább foglalkoztatja. A rendelésállomány csökkenésével elsőként a szaktudás nélküli segédmunkások, betanított munkások veszíthetik el a munkahelyüket.

2020. év elejétől az építőipari cégek 5–8% közötti anyagár-emelkedést tapasztaltak. Az utóbbi három hétre nem volt jellemző a belföldi anyagok árának további emelkedése. Ettől lényegesen magasabb árnövekedés volt az import termékeknél, ami elsődlegesen a forint-euró árfolyam változásából fakad. Az árfolyam jelentős változásából adódó plusz költségek továbbra sem férnek bele a szerződésben vállalt árakba. Az ÉVOSZ bízik abban, hogy a többszörösen benyújtott javaslata befogadásra kerül, miszerint az állami, önkormányzati (közösségi) megrendeléseknél és a támogatott magánlétesítményeknél az import termékek költségének elszámolása számlával igazoltan, a beszerzés időpontjában fennálló árfolyamon történhessen. 

Az újlakás-építés piacát elsődlegesen a visszatért 27%-os ÁFA töri meg, a járványhelyzet pedig a 19. héten is tovább rontott a helyzeten. Drasztikusan lecsökkent a március – április hónapban indított, kivitelezésbe vett új lakóingatlanok száma. A kistelepüléseken január 1-től igényelhető maximum 5 millió Ft nagyságú ÁFA visszatérítés lehetőségét a járványhelyzet a mai napig blokkolja. 

Az egyértelműség és az átláthatóság érdekében a rozsdaövezet jogszabályi meghatározására minél előbb szükség van a kedvezményes ÁFA alkalmazásával összefüggésben. Az ÉVOSZ azt javasolja, hogy elsőbbségi ügyintézést, döntéshozatalt kapjanak ezek a fejlesztések, gyorsított eljárási rend kerüljön kidolgozásra és bevezetésre.

portfolio.hu