h i r d e t é s

Van egy szépnevű baktérium, de amit okoz, az már nem annyira szép

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Van egy szépnevű baktérium, de amit okoz, az már nem annyira szép

2022. május 09. - 11:09

A vízrendszerekben lappangó baktérium, a Legionella laboratóriumi mérések alapján komoly egészségügyi kockázatot jelent.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Rendszeres ellenőrzése éppen ezért kötelező, különösen a fürdők és az ipari létesítmények vízrendszereire kell odafigyelni. Mit mutatnak a statisztikák? Miért veszélyes a Legionella, hogyan lehet megelőzni az elterjedését, milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni? - ezekre a kérdésekre keresi a választ a Laboratorium.hu

Legionella: a vízből képződő aeroszollal fertőz

A Legionella baktériumot világszerte ismerik és tartanak tőle. Nem véletlenül, hiszen ez a vízből képződő aeroszollal fertőző baktérium hazánkban is több áldozatot szedett már, a mai napig rendkívül súlyos következményekkel járhatnak az általa okozott betegségek. A WESSLING Tudásközpontban több ezer Legionella-mérést végztek el, az adatok összesítése pedig  - mivel hamarosan indul a turisztikai szezon és újranyitnak az időszakosan bezárt ipari létesítmények  - a Legionellára irányítja majd a figyelmet.

Az elvégzett mérések alapján a Legionellát a több mint ezer ivóvízminta negyedében,  a minták több, mint 12 százalékában pedig a figyelmeztetési szintet meg is haladta a mennyiségük. Komolyan kell venni a Legionella vizsgálatát az ipari létesítményeknél, gyáraknál is: a kapott adatok alapján a hűtőtornyokból származó minták több, mint tizedénél mutattak ki Legionellát, és ezek fele meghaladta a figyelmeztetési szintet.

Komoly egészségügyi kockázatot jelent

Magyarországon a Legionella rendszeres vizsgálata 2016 óta kötelező. Ennek az az oka, hogy a hírhedt baktérium komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. Akkor okozhat súlyos megbetegedést a langyos, meleg vízben hamar elszaporodó baktérium, ha a víz párájával kijut a környezetbe, és ezt az aeroszolt az ember belélegzi. Az általa okozott megbetegedés, a legionellózis egy atípusos tüdőgyulladás, amely akár halálos kimenetelű légúti eredetű betegség is lehet a legyengült immunrendszerű embereknél.

Mi tekinthető kockázati közegnek?

Kockázati közegnek tekintendő a Legionella-fertőzés szempontjából valamennyi olyan épített vízrendszer, amelyben együttesen adottak az alábbi feltételek:

  • a 20-50 °C hőmérsékletű víz,
  • a pangó vízterek kialakulásának lehetősége (nagy kiterjedésű rendszerek, amelyekben nem egyenletes, vagy nem minden ponton biztosított az áramlás),
  • finom eloszlású vízpermet (aeroszol) képződése.

Az érintett létesítmények köre nagyon nagy: közfürdők és a wellness-szállodák, hűtőtornyokkal rendelkező raktárak,  egyéb ipari létesítmények, a kórházak, szociális intézmények egyaránt érintettek lehetnek.

Laboratóriumi vízvizsgálattal a Legionella jelenléte és mennyisége meghatározható a vízrendszerben.  A törvény elő is írja a fokozott kockázatot jelentő létesítményekben a rendszeres mintavételt a használati melegvíz-rendszerekből. Az egészségügyi és szociális létesítmények, kereskedelmi szálláshelyek esetében ezt évente, a nedves hűtőtornyoknál, valamint a közfürdőkben (a 30°C-nál melegebb, vízpermetet képző medencék esetében) havonta meg kell határozni a Legionella csíraszámát.

Mit lehet tenni  megelőzésképpen?

Vadasi Tamás, a WESSLING Hungary Kft. Élelmiszerbiztonsági Üzletágának vezetőjének a tanácsai szerint:

  • nagyon fontos a víz áramlásának biztosítása,
  • a szerelvények tisztítása és vízkőmentesítése,
  • a folyamatos légcsere
  • az átmenetileg használaton kívüli épületek esetén a vizes rendszerek üzemeltetése során  a fenti feltételek megszüntetésére, minimalizálására kell törekedni.
  • el kell végeztetni az ivóvíz-mikrobiológiai vizsgálatokat

Ivóvíz és használati melegvíz esetén a pangó vízben nemcsak a Legionelle képes fokozottan szaporodni hanem más mikroorganizmusok is:  aa Coliform, az Escherichia coli, a Pseudomonas aeruginosa, illetve Enterococcus. (Agroinform)