h i r d e t é s

Újabb képek a Ceres híres fényeiről

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb képek a Ceres híres fényeiről

2015. szeptember 10. - 12:20
0 komment

A korábbi képeknél jóval részletesebb képet készített a NASA Dawn nevű szondája a Ceresről.

A törpebolygó körül keringve a felbontás 140 méter/pixel, a szonda betekintési szöge is jobb, így sokkal több részlet vált láthatóvá. Azonban továbbra is nagy rejtély, hogy mi fénylig a kráter közepén.

Az Index olvasói szavazhatnak is a fényességről, választhatnak a jég, az idegen civilizáció, a vulkáni tevékenység, a meteorbecsopódás nyoma és a kacsa között. Az internet népe tippelhet, amíg a Dawn adatain dolgozó kutatók elkészítik a tudományos elemzést, amely végre fényt deríthet a fénylő foltok geológiai és kémiai természetére. Ha esetleg a mostani felvételek sem elég jók, még lesz egy kör, amikor a Dawn még a mostani 1470 kilométer magas pályánál is közelebb jut, akkor nagyjából 400 kilométer magasból fotózza majd végig az égitestet.

Magyarország 1470 kilométer magasból


Forrás: Google Earth

Megnéztük a Google Earth-ben szép kis országunkat 1470 kilométer magasságból, de semmilyen település nem látható a műholdképen. Persze lehet, hogy egy polgári műholdkép felbontása nem olyan részletes, mint a tudományos/hadászati. Ennek, ugyanakkor ellentmond az a tény, hogyha ránagyítunk a programban, akkor egész jól kiadja a szerkesztőségünk:


Valamelyik ház ott a képen, a CIVILHETES szerkesztősége, ahol ebben a pillanatban készül ez a cikk.
Forrás: Google Earth

Szerintünk a nem polgári műholdképek itt lehetnek jóval részletgazdagabbak, mert ez már bőven 500 méter alatti magassággból készült. Sőt, ha nem Esztergomot nézzük, hanem egy frekventáltabb helyet, például a francia riviérát, akkor részletesebb a felbontás


Ez a kép már kevesebb, mint 100 méter magasságból készült, még részletgazdagabb, mint az esztergomi.
Forrás: Google Earth

De térjünk vissza a Cereshez

Ugyanaz a kép, csak fekete-fehérben, hogy hasonlóbb legyen. A kép bal sarka felé az Alpok havas csúcsai láthatók. Az is fehér, mint a Ceresen, de mi nem mondjuk azt, hogy a Ceresen fénylő valami jég.


Forrás: NASA

Az 1470 km magasságból készített Google Earth-fotóról kivágtuk Magyarországot és rátettük a NASA fényképére. Biztosan nem milliméter pontos, de az országunkat elnézve, jó nagy a Ceresen fénylő kráter. A most elérhető legnagyobb kép pedig:


Forrás: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Nagyobb méretért kattintson a képre!

Nem vagyunk csillagászok sem űrkutatók. Laikusak vagyunk és kíváncsiak. Ameddig megjönnek a tudományos kutatási adatok, mi is találgatunk, közben jókat vitázunk. Az idegen civilizációra utaló tevékenységet/bázist alapból kizárjuk. Talán azért, mert túl sok sci-fi-t láttunk. Ha van egy nálunk jóval fejlettebb civilizáció, amely éppen ezen a törpebolygón végez bányaszati tevékenységet, akkor számunkra érthetetlen, hogy miért nem jönnek tovább. A Cerestől számukra a Föld már csak egy kőhajításnyira lehet. Ha pedig nyersanyagra van szükségük, a Földön is van bőven és még olcsó munkaerő is lenne, ha inváziósak a szándékaik... Szóval, nem hisszük, hogy földönkívüliek.

A Dawn szonda missziójáról bővebben itt olvashat >>>