h i r d e t é s

Új Digitális Közösségi Alkotóműhely nyílt Budapesten

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Új Digitális Közösségi Alkotóműhely nyílt Budapesten

2020. január 28. - 16:11

Csúcsmodern környezet és nyolc szakmai terület élményalapú oktatása várja a diákokat a BKSZC most megnyílt Digitális Közösségi Alkotóműhelyében

A VEKOP-8.6.3-16 “A szakképzési intézményrendszer átfogó fejlesztése” című projekt keretében átadták a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSZC) Digitális Közösségi Alkotóműhelyét az intézmény budapesti Modell Divatiskolájában. A kiemelten sok szakmai területen digitális oktatást biztosító új alkotóműhely modern számítástechnikai és gépi felszereltséggel és egyedi, projekt alapú, alkotásra épülő képzéssel várja diákjait.

A BKSZC most megnyílt alkotóműhelyében nyolc különböző szakmai terület (elektronikai ipar, szabás-varrás, szépészet, faipar, építészet, kézműipar, rendészet és sport) oktatása zajlik, ezzel kiemelkedően sokféle foglalkozást kínál az érdeklődők számára.  

A projekt alapú oktatást, egyéni kísérletezést támogató speciális térben a számítógépes tervezést és modellezést, programozást, robotok építését, 3D nyomtatást, lézervágást, CNC megmunkálást, elektronikai szerelést, famegmunkálást, fémmegmunkálást, szabás-varrást, fodrász és kozmetikai oktatást szolgáló eszközök és digitális technológiák támogatják a diákok fejlődését.

A digitális közösségi alkotópedagógiai alaptétele, hogy a tanulási folyamat középpontjában az alkotás, az alkotás iránti vágy és a  kész alkotás iránt érzett büszkeség áll. A hazai alkalmazásra kifejlesztett pedagógiai módszer kiindulópontja a nemzetközi maker mozgalom (maker movement), amelynek követői a kétkezi munkában, az innovációban és a digitális anyagmegmunkálásban rejlő értékeket tartják szem előtt.

A fiatalok mindennapjait kísérő digitális technológia túljutott az információkeresés és szórakoztatás funkciókon, a fejlődés fókusza ma már sokkal inkább az alkotó munkavégzést segíti elő. A „keep it simple” informatikai trend jegyében a grafikai, mérnöki tervező, weboldalszerkesztő, programozó szoftverek egyre inkább felhasználóbaráttá válnak. Hasonló trendet figyelhetünk meg a számítógépek által vezérelt, már ismert CNC és legújabb 3D technológiás megmunkáló, gyártó eszközöknél, amelyek asztali nyomtató méretű perifériaként vásárolhatók meg az áruházakban és használhatók otthoni, kisvállalati, vagy akár oktatási térben. Ezeknek a gépeknek a használata egyszerre képes motiválni a diákokat az alkotásra, elősegíti szakmai kompetenciáik fejlesztését és képes javítani az oktatási rendszer egyensúlyát a gyakorlatias tevékenységek részarányának növelésével.

A szakmatanulás elősegítése szempontjából kiemelt jelentősége van olyan gyakorlati pedagógiai tartalmak létrehozásának, amelyek kisiskolás kortól kezdve támogatják az érdeklődés kialakulását, és a későbbiekben egyes mesterségekkel, kétkezi munkavégzéssel ismertetik meg a gyerekeket. A fiataloknak jövőképre van szükségük, amelyet közösségeken, gyakorlati tudáson és értékteremtő munkán keresztül kaphatnak meg. A digitális közösségi alkotóműhelyek bevonásával a szakképzésbe a diákok célt, jövőképet és piacképes szaktudást szereznek.

„A digitális közösségi alkotópedagógia olyan oktatási módszer, amely a fiatalok munkához való viszonyát alapjaiban változtatja meg, hiszen a tanulási folyamat középpontjában az alkotás, az alkotás iránti vágy és kész alkotás iránt érzett büszkeség áll, a cselekedve tanulásra és a motivációra épít, a munkaalapú társadalomra való igényt belülről hozza létre a fiatal generációban, miközben megmutatja számukra, hogy mire képesek. – mondta el Bánátfy Andrea, főigazgató. – A digitális közösségi alkotópedagógia játékos formában vonja be a fiatalt az alkotó folyamatba, ahol a játék fokozatosan munkává alakul: a technológia-intenzív tervezéssel és ipari gépekkel történő gyártás során alkotott termékre a fiatal büszkén tekint, mint munkájának gyümölcsére.”

A BKSZC új digitális közösségi alkotóműhelyében speciális alkotópedagógiai fejlesztés, élményalapú oktatás zajlik, amelynek legfőbb célja, hogy a diákok a kétkezi munkavégzéssel járó alkotás örömét éljék át és megismerjék a digitalizáció révén elérhető fejlődési lehetőségeket választott szakmájukban.

A csoportmunka során a diákok többek között okosházak, okosbútorok, textilipari, szépségipari kiegészítők, ékszerek, távirányítású robotok, teljesítménymérő eszközök tervezését és megvalósítását, különböző prototípusok megalkotását sajátíthatják el.

„Az alkotóműhelyben zajló digitális közösségi alkotópedagógia fejleszti a digitális szövegértést és írástudást, a technológiai, mérnöki, tudományos készségeket, a tanulási és információ-feldolgozási, a konfliktus- és problémamegoldó képességet, a társakkal való együttműködést, valamint javítja a mozgásos (pl. kézügyesség, finom-motorika) kompetenciákat. – tette hozzá Valló Péter kancellár. – A módszer újfajta módon közelíti meg az ismeretátadást, innovatív és kreatív technológiákat ötvöz, motivációt ad és elősegíti az érdeklődve tanulást, folyamatosan bővíthető termékkínálatot nyújt, fejleszti a pedagógusok módszertani kultúráját és nem utolsó sorban hozzáadott értéket ad az oktatási folyamathoz.”