h i r d e t é s

Trump körbenézett, tiszta levegőt és vizet látott, szóval nincs klímaváltozás

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Trump körbenézett, tiszta levegőt és vizet látott, szóval nincs klímaváltozás

2018. november 28. - 08:17

Az amerikai elnök jobban hisz a saját szemének, mint holmi tudósok kutatásainak. - írja az mfor.hu.

Illusztráció: balmix.hu

 Ez egy friss interjúból derül ki, melyben Trump azt is elárulta, hogy még nem döntött, hogy találkozik-e Putyinnal az argentínai csúcsértekezleten a krími konfliktus kapcsán.

Donald Trump még nem döntött arról, találkozik-e Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a G20-as országcsoport hétvégén Argentínában tartandó csúcsértekezletén - ezt maga az amerikai elnök mondta a The Washington Postnak kedden délután adott interjújában. A Fehér Ház Ovális Irodájában adott interjú a lap internetes oldalán jelent meg helyi idő szerint kedden este. 

Mérlegelve az Oroszország és Ukrajna között a Kercsi-szorosban vasárnap történt incidens miatt kialakult feszült helyzetet, az amerikai elnök leszögezte: megvárja a nemzetbiztonsági tanács "teljes jelentését" a történtekről, és majd csak azután hoz döntést arról, találkozik-e az argentínai csúcsértekezleten Vlagyimir Putyinnal. "Ez a jelentés lesz a döntő", mondta és hozzátette: "talán nem is lesz találkozó (Putyinnal)". Trump így fogalmazott: "nem szeretem ezt az agressziót, egyáltalán nem akarok ilyen agressziót". 

Az elnök ismét megkérdőjelezte a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) értékelését, miszerint Mohamed bin Szalmán, Szaúd-Arábia koronahercege rendelte volna el Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró meggyilkolását. Leszögezte: végiggondolta a koronaherceg többször megismételt cáfolatát, és ez is szerepet játszott abban, hogy úgy döntött, fenntartja a szoros szövetségesi viszonyt Rijáddal. Szalmán hercegre utalva ismét azt hangoztatta:

Talán ő tette, talán nem ő tette. De cáfolja. És a körülötte lévők is cáfolják. És egyébként a CIA sem mondta ki teljes határozottsággal, hogy ő tette. 

Belpolitikai kérdésekről szólva Donald Trump bírálta a jegybank szerepét betöltő központi tartalékrendszer (Fed) vezetőjét, megismételte, hogy nem hiszi el a klímaváltozásról összeállított kormányközi jelentést, és megerősítette azt is, hogy egyáltalán nem áll szándékában akadályt gördíteni a Robert Mueller vezette bizottság munkája elé. Mueller annak a különbizottságnak a vezetője, amely arra hivatott, hogy feltárja, összejátszottak-e az elnök 2016-os elnökválasztási kampánycsapatának a munkatársai az oroszokkal.   

Az elnök a Fed általa jelölt és kinevezett vezetőjét, Jerome Powellt és a FED kamatpolitikáját tette felelőssé a tőzsde elmúlt napokban tapasztalt visszaeséséért és a General Motors autóipari óriás gyárbezárásaiért.

Csöppet sem vagyok elégedett vele

- mondta Powellről. Mindazonáltal ez nem zavarja őt, mert - mint fogalmazott - "zsigerből tudja" a dolgokat, és ez szerinte többet ér, mint bárki másnak az esze. 

Ismét elutasította a több minisztérium és kormányközi szervezet által a múlt hét végén nyilvánosságra hozott klímajelentést, amely szerint a globális felmelegedés káros hatásai egyre intenzívebben megtapasztalhatók szerte az Egyesült Államokban. Megismételte, hogy szerinte a klímaváltozást nem az ember okozza, és nem hisz abban sem, hogy a tudóstársadalomban egyetértés uralkodna ez ügyben.

A probléma az, hogy nagyon sok embernek, köztük nekem is, nagyon magas az intelligenciaszintje, de nem szükségszerűen hiszünk el mindent

- mondta. Hozzátette, hogy

ha körbepillantunk, akkor azt látjuk, tiszta a levegő és tiszta a víz is.

Trump nem hisz a klímaváltozásról szóló kormányzati jelentésben foglalt veszélyekben 

Donald Trump újságíróknak nyilatkozva hétfőn ismételten elutasította a pénteken nyilvánosságra hozott kormányzati jelentés megállapításait a klímaváltozás veszélyeiről, úgy fogalmazva: "nem hiszi", hogy a globális klímaváltozás káros hatással lenne az amerikai és a világgazdaságra.

Az amerikai elnök - egy mississippi kampányrendezvényre indulva - a Fehér Ház kertjében újságírói kérdésekre válaszolva fejtette ki eddig is ismert álláspontját.

Láttam, elolvastam belőle részeket, és rendben van

- fogalmazott a kormányzati jelentésről, amelynek megállapításait a Fehér Ház szóvivője már pénteken este visszautasította. Amikor az egyik újságíró a klímaváltozás káros gazdasági következményeiről faggatta, az elnök röviden csak annyit mondott: "én ebben nem hiszek".

Szerinte jelenleg az Egyesült Államok a legkevésbé környezetszennyező ország, és ez számára nagyon is fontos. Hangsúlyozta, hogy híve a tiszta környezetnek, benne a tiszta víznek és a tiszta levegőnek. Majd a környezetszennyezésre utalva hozzátette:

Ha mi tiszták vagyunk, de a Föld minden más része piszkos, az nem jó dolog.

Szerinte más országoknak kell lépéseket tenniük az üvegházhatást kiváltó káros anyagok kibocsátásának csökkentésére. Ezzel összefüggésben Kínát, Japánt és egész Ázsiát említette meg. 

A különböző minisztériumok, kormányközi intézmények és tudósok által a kongresszus felkérésére összeállított jelentés szerint a klímaváltozás az évszázad végéig kártékonyan érinti majd az egészségügytől az infrastruktúráig az amerikai gazdaság valamennyi ágazatát. Az anyag készítői megállapították, hogy az üvegházhatást kiváltó és a globális felmelegedést gyorsító gázok változatlan kibocsátása "történelmi mértékű", és a globális felmelegedés nagy mértékben megváltoztatja majd az emberi élet körülményeit. Így például csökkenti a vízkészleteket és a vízhez történő hozzáférés lehetőségeit, megváltoztatja a tengermenti partvidékeket, megemeli az ipar és a mezőgazdaság termelési költségeit is. Nem utolsó sorban pedig árt az emberi egészségnek, "aránytalanul" sújtva a szegényebb társadalmi rétegeket.

A jelentés arra figyelmeztetett, hogy a klímaváltozás káros hatásai közül sok már most is érzékelhető szerte az Egyesült Államokban. Ennek máris tapasztalható jeleiként az eddigieknél gyakrabban előforduló, pusztító viharokat, a szárazságokat és az árvizeket jelölték meg. Konkrét példákat is felhoztak megállapításaik alátámasztására, így az esőzések és az áradások miatti gátszakadásokatat Dél-Karolinában, a termések csökkenését a Sziklás-hegység és a Mississippi-medence közötti Nagy-síkság agrárvidékein, vagy a rovarok okozta megbetegedéseket Floridában. 

A szakemberek kiemelték, hogy az éghajlatváltozás jövőbeni kockázatai a most hozott intézkedésektől függnek, és azonnali intézkedések nélkül a gazdasági növekedés fokozódó mértékű csökkenésével is számolni kell.

Donald Trump korábban is többször hangsúlyozta, hogy meggyőződése szerint nem csak az emberi tevékenység okozza a globális felmelegedést. Elnöki beiktatása után nem sokkal pedig bejelentette, hogy kormányzata vagy kilép majd a párizsi klímaegyezményből, vagy az amerikai gazdaságnak kedvező feltételekkel újratárgyalja a megállapodást.

mfor.hu/MTI