h i r d e t é s

Tönkreverte a baloldal a Fideszt Zuglóban, a VIII. kerületben viszont nem sikerült összefogni

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Tönkreverte a baloldal a Fideszt Zuglóban, a VIII. kerületben viszont nem sikerült összefogni

2017. április 24. - 07:28

Zuglóban, 2014-ben csak hét szavazat volt a különbség, ezúttal kétszer annyit kapott a baloldali jelölt. A VIII. kewrültben is nyerhettek volna, ha összefogtak volna.

Forrás: rtlklub.hu

Zugló


Fotó: Középen Bitskey Bence, Demokratikus Koalíció Zugló

A baloldal jelöltje, Bitskey Bence magabiztosan megnyerte a zuglói időközi választást - értesült az Index. 2014-ben még nagyon kiélezett volt a verseny, hét szavazat volt a különbség a baloldal és a Fidesz között ebben a körzetben, ezúttal viszont majdnem 400 szavazattal elhúzott a DK-MSZP-Párbeszéd közös jelöltje a Fidesz-KDNP-től.

Információnk szerint majdnem dupláját kapta a baloldali jelölt: 790 - 404. A harmadik a civilek és az Együtt jelöltje lett, a negyedik pedig a Kétfarkú Kutya Párt (nagyjából 7 százalékkal), amely az LMP-s indulót is megelőzte.

Ők indultak a körzetben:

  • Bitskey Bence, DK-MSZP-Párbeszéd: 790 szavazat
  • Somodi Zoltán, Fidesz-KDNP: 404 szavazat
  • Drevenka Monika, CivilZugló–Együtt: 173 szavazat
  • Tóth Imre, Magyar Kétfarkú Kutya Párt: 109 szavazat
  • Csordás Balázs Gyula, LMP: 81 szavazat
  • Szentpáli Kolos, Munkáspárt: 6 szavazat

A Jobbik rajthoz sem állt, nem indított jelöltet. Az 5922 választásra jogosult mintegy negyede, 1569 ember ment el szavazni és mindössze hat érvénytelen szavazat volt az urnákban.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke a Facebookon már nyolc óra előtt ünnepelt, és azt írta: "A kétkedők még egy bizonyítékot kaptak, hogy le tudjuk győzni a Fideszt. Dolgozni kell. Az esélyek latolgatása helyett, fanyalgás helyett, a demokraták belső küzdelme helyett tenni kell a dolgunkat. Ezt értik és értékelik a választók." Az eredmény azért jön jól Gyurcsánynak, mert azt bizonyítja, hogy a DK és az MSZP összefogásával simán meg lehet verni a Fideszt (legalábbis egy budapesti körzetben), míg Botka László éppen a Gyurcsánytól távolódó politikát hirdette meg.

A Liberálisok is kiadtak egy közleményt, amelynek címe: "A széleskörű ellenzéki együttműködés hozhat kormányváltást". Ez azért tűnik eléggé skizofrénnek, mert Zuglóban a Liberálisok pont nem voltak benne ebben a széleskörű együttműködésben, nem a DK-MSZP-Párbeszéd jelöltjét támogatták. Vagyis most a korábbi döntésüknek mondanak ellent.

Az Együtt azt hangsúlyozza, hogy 11 százalékot kapott a jelöltje a civilekkel, és a második legerősebb ellenzéki indulóként végzett.

Az időközi választásra azért volt szükség, mert januárban megszűnt a mandátuma a tavaly eltűnt Sápi Attila MSZP-s politikusnak. Ő hét szavazattal nyert 2014-ben. Akkor a baloldali jelölt 694 szavazatot szerzett (34,14 százalék), míg a fideszes Szatmáry-Jähl Angela 687-et (33,79 százalék). A harmadik a Civilzulgó jelölte, a most is induló Drevenka Monika lett 264 szavazattal (12,99 százalék).

Jelenleg 9 fideszes, 8 baloldali plusz a párbeszédes Karácsony Gergely és egy-egy LMP-s, jobbikos és Civilzugló egyesületes a tagja a testületnek. Vagyis Bitskey győzelme annyit jelent, hogy a baloldal ismét relatív többségbe került a közgyűlésben, de az abszolút többséghez meg kell nyernie még 2 képviselőt.

Meglepő arányú baloldali győzelem

Ez a nagyarányú győzelem meglepőnek mondható, hiszen 2014-ben még nagyon kiélezett volt a verseny, és a baloldal esélyeit most jelentősen rontotta, hogy külön indult az LMP, az Együtt egy civil szervezettel állt rajthoz, és a Kétfarkú Kutya Párt is versengett protesztszavazatokért. 

Mivel egyetlen önkormányzati körzetről van szó, ahol a részvétel a szokásos alacsony volt, vagyis nem szabad messzemenő következtetéseket levonni az országos politikát illetően.

A baloldali győzelem csak annyiban üzenetértékű, hogy egy szoros körzet simán elbillen balra, ha van egy érezhető összefogás a baloldali szervezetek között, illetve az utóbbi napok ellenzéki tüntetései is feltehetően inkább az ellenzékieket tüzelte fel. (index.hu)

Józsefváros

1. Sántha Péterné, Fidesz-KDNP: 424 szavazat


Fotó: Sántha Péterné

Bár az MSZP által támogatott Dopeman közelebb kúszott a Fidesz jelöltjéhez, nem tudta megszorítani a józsefvárosi választáson. A fideszes alpolgármester 46 százalékot szerzett, míg az MSZP-s Dopeman 27-et, a több baloldali párt által támogatott lelkésznő pedig 19 százalékot. Ha az ellenzék egy jelöltet indított volna, a számok alapján volna akár nyerhettek volna.

A Fidesz-KDNP jelöltje, Sántha Péterné nyerte a józsefvárosi időközi választást - értesült az Index.

A fideszes jelölt magabiztosan győzött, információnk szerint 424 szavazatot szerzett, míg ellenfelei, az MSZP támogatását élvező Pityinger László, vagyis Dopeman, 256-ot, illetve a több baloldali párt (LMP, Együtt, Liberálisok) által támogatott független Románné Bolba Márta evangélikus lelkész pedig 183 szavazatot.

Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere vasárnap esti sajtótájékoztatóján később ismertette, hogy a jelöltet - aki a kerület alpolgármestere - a választásra jogosultak 46 százaléka támogatta.

Az adatok 100 százalékos feldolgozottsága mellett a függetlenként induló Pityinger László a voksok több mint 27, Bolba Márta pedig több mint 19 százalékát kapta.

Huszár Péter, a Jobbik jelöltje 5,97 százalékot ért el, Konczos Lászlóra, a Magyar Munkáspárt jelöltjére pedig hatan szavaztak.

A polgármester szerint akik Sántha Péternének adtak felhatalmazást, azok a rendre, a biztonságra és Józsefváros további fejlődésére szavaztak, s ez megerősíti az önkormányzat vezetését abban, hogy jó az irány, helyes úton járnak.

Különösen alacsony volt a részvétel

A VIII. kerületben 1990 óta hagyományosan alacsony a választási részvétel, a mostani voksoláson a jogosultak alig több mint 17 százaléka vett részt. Kocsis szerint ez azt is jelzi ugyanakkor, hogy összességében rendben vannak a dolgok, nincs felfokozott választási hangulat, s az ellenzék sem tudott olyan mértékben mozgósítani, ahogy gondolta.

2014-ben a 6. körzetben, Magdolnanegyedben elsöprő győzelmet aratott a Fidesz. 640-266-ra verte meg Balogh István az MSZP-DK-MLP jelöltjét, ez százalékban nézve 52-21 arányú győzelem. A Jobbik itt 141 szavazatot, vagyis 11,5 százalékot kapott. Az LMP és az Együtt-PM is külön indult 2014-ben, ez nekik 6,3  illetve 5 százalékra volt elég.

Ha az ellenzék egy jelöltet indít, nyer?

A baloldal most közelebb kúszott a Fideszhez (46-27-19 százalék a Fidesz-Dopeman-lelkésznő arány), és a számokból világosan látszik, hogy ha összefog az ellenzék, és egy jelöltet indítanak, nyerhettek volna.

Kocsis Mátét kérdezték a baloldali szavazatok összesített számáról is, amire úgy reagált: nem lehet azokat összeadni, véleménye szerint aki egy kétgyermekes evangélikus lelkészre szavaz, az nem szavaz Pityinger Lászlóra és ez fordítva is igaz. (index.hu)

Felmerült a választási csalás gyanúja a VIII. kerületben

""Ismeretlen tettes" ellen feljelentést tettem választási csalás megalapozott gyanúja miatt!
Videóval tudjuk bizonyítani, hogy Jónás Nándor hírhedt kerületi vállalkozó 2000 Ft-ot fizet egy szavazatért."

- írják a facebook-on.

Választási csalás gyanúja a Józsefvárosban. Feljelentést tett az MSZP, miután egy felvételen több férfi arról beszél, hogy kétezer forintot kapnak, ha embereket visznek szavazni az időközi választáson. Az azonban nem derül ki a videóból, hogy melyik jelöltnek segítenek ezzel. A Fidesz helyi szervezetének elnöke szerint elfogadhatatlan, ha törvénytelen eszközzel próbálják befolyásolni a választókat.