h i r d e t é s

Több mint 10 milliárdba kerültek a a tavalyi Szent István napi rendezvények

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Több mint 10 milliárdba kerültek a a tavalyi Szent István napi rendezvények

2023. január 13. - 17:59

Önmagában a médiakampány drágább volt, mint a végül egy héttel elhalasztott tűzijáték.

Forrás: MTI/Lakatos Péter

Bár a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) sokáig titkolta a pontos összeget, a honlapján található közérdekű adatok közé feltöltött dokumentum szerint a 2022-es Szent István napi rendezvények összköltsége 10,3 milliárd forint volt – szúrta ki a 24.hu. Az Európa legnagyobbjaként hirdetett – az időjárási, előrejelzési bizonytalanságok miatt végül egy héttel elhalasztott – tűzijáték és az ahhoz tartozó, valamint az állami rendezvényekhez kapcsolódó rendezvénybiztosítás együttesen 3,2 milliárd forintba került. Azt az MTÜ egy múlt évi közleményben csak a rakéták beszerzési áraként bruttó 1,65 milliárd forintot tüntetett fel, „amely megegyezik a tavalyi tűzijáték árával”.

A teljes tűzijáték-programba – részletezték – beletartozik a komplex rendezvényszervezési, technikai és a biztonsági feladatok ellátása, az engedélyeztetési eljárások, a tűzijáték, a fényshow, az épületvetítés, a drón show technikai megtervezése, a biztonságos lebonyolítás és logisztikájának teljes körű biztosítása.

A most napvilágra került lista szerint maga az állami díszünnepség 233 millió forintba került, viszont a programsorozathoz kapcsolódó rendezvények engedélyeztetései, a tervezések, a technikai, biztonsági és logisztikai feladatok ellátása 4,5 milliárdra rúgott. Ezen felül a médiaköltség megközelítette a 2 milliárd forintot, ami több, mint csak önmagában a tűzijáték. Az MTÜ azonban ennél az összegnél is feltüntette, hogy az tartalmazza a médiatervezést, a hirdetési felületek médiavásárlását, a TV-rádió, sajtó, online média és közterületi megjelenéseket és a kreatív tervezéseket. Ezen felül, de ehhez kapcsolódva egységes arculati megjelenésre 351 millió forintot költöttek, ez a tétel magába foglalja a weboldalfejlesztést, a dekorációt, a márkaazonosítóval ellátott ruházatot, kiegészítőket, poharakat.

A portál felidézte, hogy tavaly június végén a Párbeszéd érdeklődött még az előzetes költségbecslés iránt az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalon. Az MTÜ viszont az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva azt írta, hogy „a döntés megalapozását szolgáló adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános.” Az Átlátszó cikke szerint 2021-ben egyébként közel 12 milliárd forintba kerültek az augusztus 20-i programok, vagyis a tavalyi rendezvény olcsóbb volt, mint az azelőtti. A 2022-es rendezvény körül a legnagyobb botrányt az kavarta, amikor a kormánynak nem kedvező időjárás-előrejelzés után az Országos Meteorológiai Szolgálat két vezetőjét kirúgták. (Népszava)