h i r d e t é s

Tízmilliókat érint a rabszolgaság ma is

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tízmilliókat érint a rabszolgaság ma is

2018. december 03. - 07:04

Az ENSZ felmérése szerint a világban közel 46 millió ember volt kiszolgáltatva az emberkereskedelemnek. 

 

Forrás: MTI

Egy öt évvel ezelőtt Magyarországon megtörtént eset szerint Szilviát a férje ötezer forintért adott el az emberkereskedőknek, akik rabszolgaként dolgoztatták a házban, maradékkal etették, bántalmazták, majd az utcára küldték szexrabszolgaként. - írja az atv.hu

DeColl Ágnes, a Baptista Szeretetszolgálat emberkereskedelem elleni küzdelem programjának vezetője elmondta az ATV Start műsorában, hogy sok esetben nem is tudnak az esetekről, mert láthatatlanok az áldozatok, akiket házakba, pincékbe zárva tartanak és dolgoztatnak.

A házkörüli rabszolgatartás általában úgy kezdődik, magyarázta, hogy találnak egy magányos, kiszolgáltatott embert, akinek igérik hogy otthont, családot adnak, segítenek neki.

Néhány hét után már rákényszerítik a "csicskázásra", később kiküldik lopni, vagy prostituáltnak az utcára

- fogalmazott. Egy idő után olyan függőség alakul ki, hogy már az életbenmaradásáért küzd, legyen hol aludni, kapjon valamit enni. A menekülési ösztönt, a függőséget, kábítószerrel, alkohollal, vagy fizikai bántalmazással próbálják kiölni belőlük, magyarázta DeColl Ágnes. Különösen a szexuális kizsákmányolásra jellemző hogy droggal, vagy érzelmi zsarolással teszik függővé a nőket vagy akár a kisfiúkat is, tette hozzá. Az erőszak mindig jelen van, azonkívül ezek az emberek úgy érzik, semmi másra nem jók, képtelenek önálló életet élni, a gondolkodásukat is "lenullázzák".

Sajnos Szilvi esete nem egyedi, és nem csak egy elhagyatott tanyán történhet, tudtuk meg, mert nem régen Budapesten a terrorelhárítás emberei csaptak le olyan bűnbandákra, akik például idős embereket csaptak be, kisemmizték őket. Általában eltartási szerződést kötöttek velük, mondta DeColl Ágnes, ami után már könnyű volt megfosztani mindenüktől. Elmesélt egy esetet, mely során egy 88 éves bácsival elvetettek feleségül egy lányt, és így rátehették a kezüket mindenére, a bácsit pedig rabszolgaként tartották.

Évek is eltelhetnek mire rájuk talál a rendőrség, folytatta Ágnes, és olyankor már nagyon nehéz segíteni az embereket hogy kikerüljenek abból a helyzetből, tette hozzá.

Említette, hogy van egy komplex segítő programjuk, mely során képzéssel, kutatással próbálnak a veszélyeztetett emberekhez eljutni. Vannak védett házaik, ahova bekerülhetnek, és rehabilitációban részesülhetnek. Pszichiáter, pszichológus, lelkigondozó foglalozik velük, hogy integrálódni tudjanak a társadalomba.

A legkiszolgáltatottabbak azok, akik gyermekvédelmi gondoskodásban nőttek fel, az egyedülállók, gyámoltalanok, nyugdíjasok, akiknek nincs megtartó közegük, folytatta a szakember. A legfontosabb, hogy pótolni tudják nekik amit elvesztettek, a családot, a hovatartozást, hangsúlyozta. (atv.hu)