h i r d e t é s

Szijjártó barátja így keres 12 milliárdot

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Szijjártó barátja így keres 12 milliárdot

2015. október 13. - 13:04
0 komment

12 milliárd forintnyi forgalmat zsebelhetnek be jövőre Kuna Tibor cégei, a Young & Partners és a Trinity Communications.

Fotó: 444.hu

Kuna Tibor civilben Szijjártó Péter külügyminiszter közeli barátja – írja a 444 nyomán a Propeller.

Kuna sikerében a jó kapcsolatoknak mindig is szerepe volt: először Deutsch Tamás sportminisztériumában dolgozott, s e Fidelitas-közeli időszakból datálódik jó viszonya Szijjártó Péterrel. 2002-ben már utóbbi ajánlotta be Kunát a Fidesz-frakcióhoz, 2005 után pedig gyakran szerepeltek együtt nyilvánosan. 

A Young & Partners kis, egyszemélyes cégnek indult, ám állami megbízást már a Gyurcsány-érában is kapott: Nagyobb szerződést nem kaphatott mert fent tudták róla, hogy fideszes, de amit rábíztunk azt megcsinálta, és nem volt rá panasz - nyilatkozta egy bennfentes tisztviselő.

Az állami bevételek csak a 2010-es kormányváltás után kezdtek nőni a cég portfóliójában.

Már 2010-ben kamatoztak a régi kapcsolatok: ahányszor a Dunaújvárosi Főiskola, vagy Veszprém Önkormányzata kommunikáció témában írt ki tendert, garantált volt a Y&P-s siker. De nyertek az OEP-nél, a Főtávnál,a Mentőszolgálatnál, és később a Vízműveknél is olyan tendereket, amik arról szóltak, hogy miként lehet egy közszolgáltatást népszerűbbé tenni a lakosság körében, és jó hírük volt a piacon. Ezek jellemzően 10-20 milliós megbízások voltak, amik nem zavarták Simicska-központot.

Az első nagy állami megbízás 2011 végén jött a Miniszterelnökségtől – ekkor Szijjártó már ott dolgozott. Innentől kezdve Kunának csak megszületni volt nehéz. A Kreatív elemzésére hivatkozva a 444.hu ugyanis azt írja, hogy a Young 2010 és 2014 között elnyert közbeszerzési pénzeinek közel 80 százalékát úgy szerezte meg, hogy egyetlen ellenfele sem volt.

A 444.hu forrásai szerint a Y&P politikai hátszelét érezni lehetett a nagy cégekkel kötött stratégiai megállapodások során is: A 444-nek három, egymást nem ismerő (két állami, egy piaci) forrás is arról beszélt, hogy amikor Szijjártó írta alá a megállapodást, „ajánlott" volt a Y&P-vel szerződni a sajtótájékoztatók, kitelepülések és egyéb PR-teendők megszervezésére.

Nem csoda hát, hogy Kuna cége mára a legnagyobb lett a piacon: A tulajdonos 2013-ban már 421 millió forintot, az előző évi nyereség 323%-át vehetett ki osztalékként. Egy-egy közbeszerzésen többet nyertek, mint amennyi versenytársaik teljes éves árbevétele, így lettek 2013-ra a legnagyobbak a PR-piacon.

Úgy tudni azonban, hogy Lázár János elégedetlen volt a Y&P által a Miniszterelnökségnek nyújtott szolgáltatásokkal, emiatt meg is romlott a viszonya Szijjártó Péterrel, sőt, a Y&P is ellenlábasának tartja a kancelláriaminisztert. Hasonlóan kellemetlenül érintette a céget a Simicska-konfliktus, méghozzá az időközben tető alá hozott közös bizniszek miatt.

Kuna ekkor rántotta elő a Trinity Communications nevű céget, mellyel szintén elkezdett közbeszerzéseket nyerni. Ő maga a belső verseny szükségességére hivatkozott a váltáskor, ám mások szerint a Szijjártó-féle villa-ügy és a Közgéptől való elhatárolódás miatt kellett a Youngot hátrébb tolni. A 444.hu most azt írja, az NFM-ben – ahol a Simicska-vonalat Seszták körei váltották – a Trinity lett az új libling.

A Trinity sikeresen szerepelt azon a tenderen is, mely az állami cégek kommunikációs költéseit allokálta, noha a Trinity egyébként nem felelt meg a feltételeknek, mert sem ő, sem jogelődje nem rendelkezett elég múltbéli megbízással.

A Trinity végül a miskolci SPRINT nyomdaipari céggel közösen került be a kiválasztott három konzorcium közé. Mellette a Rogán-közeliként ismert Csetényi Csaba és Krskó Tibor vállalata, a HG360 által vezetett konzorcium, és meglepetésre a fideszes körökön kívüli Mindshare médiaügynökség foglalkozhat majd állami intézmények reklámköltéseivel a következő egy évben.

A cég 2016-ra 12 milliárdos forgalommal számol.

 

propeller.hu