h i r d e t é s

Székely ízek: visszavonulót fújnak a fogyasztóvédők

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Székely ízek: visszavonulót fújnak a fogyasztóvédők

2015. február 25. - 12:29
0 komment

Visszavonulót fúj a Kovászna megyei fogyasztóvédelmi hivatal a székely ízek termékmegjelölés ügyében kirobbant botrány kapcsán.

Mircea Diacon, a szakhatóság területi vezetője elismerte a Krónika hétfői számában közölteket, miszerint Romániában nem létezik olyan törvényi szabályozás, amely tiltaná az általa korábban kifogásolt termékmegjelölést.

A megyei fogyasztóvédelmi főfelügyelő a sepsiszentgyörgyi Háromszék című napilapnak nyilatkozva már visszakozott a székely ízek termékfelirat miatt kiszabott bírság ügyében, elismerve, hogy elsősorban a lejárt szavatosságú termékek miatt kell büntetniük. Az újság hétfői számában arról írt, sokan felháborodtak azt követően, hogy egy székelyudvarhelyi cég kézdivásárhelyi kirendeltségére kiszabott bírság kapcsán Diacon kifogásolta a székely ízek feliratú termékeket.

Mircea Diacon most úgy nyilatkozott, hogy nem a felirat, hanem a lejárt szavatosság miatt bírságoltak, de továbbra is fenntartotta álláspontját, miszerint nem tudható, milyen a „székely íz”, hiszen az ételek édesek, savanyúak vagy keserűek lehetnek.

Elismerte, nincs olyan törvény vagy szabályozás, amely tiltaná a székely ízeket, de leszögezte, a termékeket kísérő címkék tartalmáról pontos és jól meghatározott rendelkezések vannak, a reklámnak pedig máshol kell megjelennie. Diacon azt állította, nem tudott arról, hogy létezik „román ízek” felirattal ellátott termékcsalád is.

A Háromszék szerint a kovásznai igazgató felettese, a brassói székhelyű regionális fogyasztóvédelmi felügyelőséget irányító Sorin Susanu – aki ellen a Csíkszeredában megszervezett hagyományos termékvásáron kirótt büntetések miatt két évvel ezelőtt már az országos diszkriminációellenes tanács is vizsgálatot indított – óvatosabban fogalmazott.

Kijelentette: a maga részéről nem lát semmi kifogásolnivalót a székely ízek elnevezésben, csak azzal nem ért egyet, hogy lejárt vagy egészségre káros élelmiszert forgalmazzanak. Hozzátette: korábban valahol már árultak „erdélyi ízű” élelmet is, és kaptak olyan lakossági panaszt, hogy nem tudják értelmezni a jelentését, de úgy véli, hogy ez nem befolyásolja a minőséget.

Mint arról beszámoltunk, a háromszéki fogyasztóvédelmi hivatal árucímkéinek kicserélésére kötelezett egy hentesárut forgalmazó céget, amely a címkékre azt is ráírta, hogy „székely ízek”. Diacon a múlt héten azt fejtegette: „manapság egyre képtelenebb helyeken használják a székely megnevezést, lehet, hogy majd megjelenik a székely WC, vagy székely temető is”.

A Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara kiállt a termelők mellett, és állásfoglalásában kifejtette: minden kereskedőnek érdeke, hogy megtalálja az általa forgalmazott termék értékesítési módját. A gazdasági érdekképviselet úgy véli: ahogy egyesek a „román ízek” felirattal teszik ezt, ugyanúgy a székelyföldi lakosok is büszkék lehetnek a hamisítatlan székely ízekre.

 

szekelyhon.ro (Címlap: A Háromszék napilap illusztrációja)