h i r d e t é s

Schmidték Eszterházyról és Jancsóról

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Schmidték Eszterházyról és Jancsóról

2018. július 13. - 11:58

Amikor a kormány kegyeltjei akarják megmondani, ki a megbecsülésre érdemes alkotó, ott mindig és okkal sejthetünk bajt. El kell ismerni, a Fidesz és holdudvara kivételes lelkesedéssel integrálta a rendszerváltás előtti szocialista módszereket.

A Terror Háza csapatának nem is kell messzire mennie. Békés Márton, kutatási igazgatónak nevezett teremtmény a Klubrádióban vezette elő ezt a stratégiát.

Nem az Esterházy vagy Jancsó képviselte kulturális mércére van szüksége az új Magyarországnak, a sztenderdeket a plebejusabb értékek alapján kell kijelölni, amelyek összhangban vannak a Fidesz-szavazó VIII. kerületiek világával is – így foglalja össze a klubradio.hu Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatójának interjúját, melyet a Klubrádiónak adott.

Békés véleménye szerint a rendszerváltás után korszakváltásra is szükség van, új századot, új országot kell építeni. A Fidesz győzelmét történelmi felhatalmazásnak nevezte, mely után már másféle mércék, másféle sztenderdek vannak, mint amit egy Jancsó vagy egy Esterházy lefektetett, mondta. Plebejusabb, népibb értékekre van szerinte szüksége.

Azt gondolom, ma konzervatívnak, népinek, nemzetinek lenni nemcsak, hogy szexi, de ez a forradalmi

– tette hozzá.

Akiket Bolgár György riporter újítónak nevezett (Jancsó, Esterházy, Spiró) Békés Márton szerint ők az ásatag, a múlt. /24.hu/

Különös felvetés, hogy a konzervatív lenne ma „szexi”, vagy akárcsak forradalmi. Ismereteink szerint ugyanis utóbbi éppen a konzervativizmus dogmáival leszámolni vágyó törekvés. És itt jön a képbe olyan fenegyerek, mint Spiró is, aki kíméletlen őszinteséggel mutatja be azt a magyar valóságot, amivel a konzik nem szívesen néznek szembe.

A kontrollmánia immár a művészetekben is egyértelműen kimutatkozott. Kerényi Imre ebben lelkesen működik közre. Bizonyára megéri neki a zsíros pozíció, még ha így közvetlen – és érintett – kollégáit hozza gyalázatos helyzetbe. Gondoljunk csak a „buzilobbira”. Kis híja volt legutóbb, hogy a Billy Elliot is áldozatául esett a propagandának.

Elkerülhetetlen következményekkel jár a halál. Göncz Árpád halálát követően nem kellett két hetet várni arra, hogy a Bencsik András bemocskolja. Mi mást is tehetett volna, hiszen saját érdemeit legfeljebb a kormány ismeri el, tudományos és irodalmi teljesítménye messze kritikán aluli.

Mindezekből kiindulva a Schmidt által a kulturális életbe bevezetett „szexiség” mibenlétét csak a nemi erőszak formájában tudjuk elképzelni amit közpénzen követnek el Schmidték az értékítélet ellen.