h i r d e t é s

Ráczné Földi Judit a Momentum áldozatának tartja magát, nem Gyurcsány Ferencének

Olvasási idő
12perc
Eddig olvastam
a- a+

Ráczné Földi Judit a Momentum áldozatának tartja magát, nem Gyurcsány Ferencének

2023. március 14. - 17:06

A 2010-es években a felcsúti tao-pénzekkel kapcsolatos perekről lett ismert, ám az előválasztás idején már saját offshore-ügye miatt került a hírekbe Ráczné Földi Judit, a DK politikusa, akiből 2022-ben nem lett képviselő, most viszont igen. 

Ráczné Földi Judit - Forrás: Ráczné Földi Judit/Facebook

Hány pert indított tao-ügyben? Mi köze volt a vele kapcsolatba hozott offshore-céghez, és miért nem tárta fel 2021-ben, hogy ki volt annak tényleges tulajdonosa? És áldozatnak érzi-e magát eskütétele körülményei miatt?

Az ATV interjúja Ráczné Földi Judittal.

Mikor került ön és Gyurcsány Ferenc között szóba, hogy ön lesz a váratlanul elhunyt Kordás László utódja?

Először is nem az elnök úr döntött ebben a kérdésben, hanem a DK elnöksége. Kordás László halála mindannyiunkat nagyon megrázott, természetesen a temetésig nem foglalkoztunk ezzel a kérdéssel. 

A DK elnöksége mivel indokolta az ön jelölését?

Alapvetően azzal, hogy hitvallásom az emberekért, az elesettekért és mindazokért harcolni, akiket Orbán rendszere kilátástalan helyzetbe sodort. A fájdalmasan fiatalon elhunyt képviselőtársunk, Kordás László is ilyen ember volt, neki is a legfontosabb az elesettek segítése és nekem is az. Nagyon sokat dolgoztam Székesfehérváron politikusként is humán területen, ez a szívügyem és a DK-ban mindenki tudja, hogy rengeteg energiát fektetek ebbe.

Gyurcsány Ferenc azt mondta az Egyenes beszédben Rónai Egon kollégámnak, hogy önből 2022-ben azért nem lett országgyűlési képviselő, mert az előválasztás kampányában a Válasz Online nyilvánosságra hozott, hogy a székesfehérvári Alba Autómosó Kft. mögött, amelynek ön volt az ügyvezetője, egy offshore-cég áll. Az ügy részleteire még térjünk vissza, első körben arra lennék kíváncsi, hogy mit mondott önnek a pártelnöke, mi változott 2022-höz képest, hogy akkor nem kerülhetett be az Országgyűlésbe, most viszont képviselő lett?

A DK-ban a 2022-es kampányban és most is tudják, hogy semmilyen törvénytelenséget nem követtem el. Nem arról van szó, hogy 2022-ben bűnösnek tartottak volna, most pedig nem, hanem arról, hogy ekörül az ügy körül akkor óriási támadás volt, és én emiatt a botrány miatt elvesztettem az előválasztást. A DK nem akart az ellenzéki összefogásnak ártani azzal, hogy engem befutó helyre raknak.

Pontosan mit vár öntől a pártja? Azért kérdezem ezt, mert önnek Székesfehérváron helyi politikusként olyan híre van, hogy megtalálta a közös hangot az ellenfeleivel, többek között Cser-Palkovics András fideszes polgármesterrel, aki egyszer azt mondta önről a 24.hu-nak adott interjújában: „Remélem, nem okozok ezzel problémát Ráczné Földi Juditnak, de tény, hogy ő a leginkább együttműködő ellenzéki képviselő a közgyűlésben. Más kérdés, hogyha most leülne velem szemben, és országos politikai kérdésekről kezdenénk el beszélgetni, rövid időn belül kemény vitába bonyolódnánk, de még az sem fajulna el a személyeskedésig. A helyi ügyek 80-90 százalékában viszont egyetértünk. Más véleménnyel vagyok a frakciótársairól, velük sokkal nehezebben megy az együttműködés.” Ez mennyire egyeztethető össze a DK „Orbánnal nincs alku” politikájával?

2015 óta vagyok helyi politikus, és a munkám során párthovatartozástól függetlenül segítettem a fehérváriakat. Ezt a polgármester és a testület mindig tudta. A helyi politikát el lehet és el is kell választani ebben a tekintetben egymástól. A helyi és a parlamenti képviselőség teljesen más. Egy településen együtt élünk barátainkkal és ellenfeleinkkel, közösek az ügyeink. De ez nem azt jelenti, hogy a Fidesszel „alku” lenne. Székesfehérvár fideszes polgármestere is tartozik egy pártcsaládhoz, én is, és a közgyűlési vitákban ez meg is jelenik. De abban mindig konstruktív voltam, ha a város érdekét elő kellett mozdítani. Nem fogok a saját városom és az ott lakók ellen tenni. Ezért kaptam is kritikákat az elmúlt években.

A DK-ból vagy a DK-n kívülről?

Az ellenzéki oldalról. De ezekre mindig azt válaszoltam, hogy nem a polgármesterrel működöm együtt, hanem a városért dolgozom. Nem leszek attól fideszes, hogy a polgármesterrel közösen írunk egy védőoltásokról szóló előterjesztést, hogy segítsünk a fehérvári újszülötteknek. 

Az országos politikában annak idején a tao-ügyekkel kapcsolatban tűnt fel először, ön és pártja elképesztő mennyiségű pert indítottak különböző sportegyesületek ellen, hogy kipereljék a tao-val kapcsolatos adatokat. Mi ennek a mérlege?

33 pert indítottam különböző csapatok ellen, és 7 különböző bírósággal mondattuk ki, hogy a tao igenis közpénz. A jogalkotó ez ügyben szándékosan teremtett homályt, és ezt oszlatták el a bíróságok a DK kezdeményezésére. Amit a bíróság kimondott, az az, hogy a tao attól, hogy az adózók egy külön alapba fizetik be, még ugyanolyan közpénz, mintha az államkasszába folyna be. A gyakorlatban ezeket a pénzeket a csapatok arra használják, amire csak akarják – Túró Rudira, libamájra, külföldi utazásokra és szaunára. Ennek a gyakorlatnak kellene hogy véget vessenek ezek a bírósági döntések. 

És véget vetettek?

Még mindig nem látunk e téren tisztán, mert például a Felcsút a Kúria jogerős döntése ellenére sem adja ki a számlákat. Ezért aztán végrehajtó kirendelését kértünk, ám az a végrehajtó, akit a kérésünkre erre az ügyre kirendeltek, konkrétan előzetesben ül.

Kiről van szó?

Az első végrehajtónk bicskei volt, ám ő elfogultságra hivatkozva nem volt hajlandó eljárni az ügyben. Már ekkor is nonszensznek tűnt, hogy míg akármelyik magyar állampolgár esetében a legkisebb tartozásra a végrehajtó viszi a hűtőt, tévét vagy akár ingatlant, addig a Felcsútnál iratokat nem voltak hajlandók lefoglalni, pedig az egyesület a számlák mindössze három (!) százalékát adta ki. Mivel a bicskei végrehajtó elfogultságot jelentett, kijelölték nekünk személyesen a végrehajtói kamara elnökét, Schadl Györgyöt, aki egy éve az ismert okokból akkor sem tudná ellátni a feladatait, ha akarná, azonban nem jelölnek ki mást helyette, hiába van jogerős ítélet a kezünkben.

Mit remél attól, ha esetleg végül megkapja a kért iratokat, mi derül ki belőlük?

Az a gyanúnk, hogy a külön kalapba fizető cégek egy része körül lehet egy olyan mintázat, amely a TAO-ba befizetett és az állami megrendelések révén elnyert pénzek nagysága között mutatható ki. De ezt igazolni vagy cáfolni akkor tudnánk, ha rendelkezésünkre állnának a szóban forgó iratok. Őszintén szólva ezért is felkavaró a többi ellenzéki párt velem szembeni kritikája, hiszen nyolc év alatt egyedül mi voltunk képesek TAO-ügyben pert nyerni sportegyesületekkel szemben. 

Amikor a DK elnöksége úgy döntött, hogy ön képviselő lesz, jelezte-e akár önnek, akár az ön tudomása szerint a DK-nak a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd (ez az a három párt, amelyet az önnel szemben állónak minősített Gyurcsány Ferenc az Egyenes beszédben), hogy kifogásuk van önnel szemben? 

Hozzám semmi ilyesmi nem jutott el azon túl, amit a sajtóban olvastam a DK elnökségi döntés bejelentése után. A Nemzeti Választási Bizottságban a Momentumon kívül valamennyi párt megszavazta a mandátumomat. 

Az ön körüli offshore-ügyet 2021. szeptemberében robbantotta a Válasz Online, a közös hatpárti ellenzéki lista 2022 elején állt össze. Erre a listára ön felkerült, mégpedig a 62. helyre, amivel nemcsak a DK, de a Momentum, a Párbeszéd, az LMP, az MSZP és a Jobbik jelöltje is lett. Ez ellen akkor volt valakinek kifogása?

Nem volt ilyen. Ezért állunk értetlenül a mostani történések előtt, hiszen ma nem lehetnék képviselő, ha a hat ellenzéki párt nem tesz fel a közös listájára 2022-ben. Az viszont kizárólag a DK döntése volt, hogy „csak” a 62. helyre kerülök a listán, tehát nem érkezett erre vonatkozó kérés egyetlen másik ellenzéki párttól sem. 

De ha a DK szerint az ön ügye körül minden rendben volt, akkor miért rakták önt a 62. helyre, ahonnan akkor semmiképp nem kerülhetett az Országgyűlésbe?

Az említett támadás miatt. Sem én, sem a DK nem akart akkor ártani az ellenzéki összefogásnak. De már ekkor sem gondolta a DK-ban senki, hogy bármi törvénytelen vagy etikátlan dolgot követtem volna el.

Nézzük ennek a bizonyos offshore-ügynek a tartalmi részét. A Válasz Online 2021 őszén megírta, hogy a székesfehérvári Alba Autómosó Kft mögött offshore-cég áll, egészen pontosan egy Delaware-ban bejegyzett vállalkozás, a Minos King Global. Ön egyrészt az Alba Autómosó ügyvezetője volt 10 éven át, másrészt a Minos King Global magyarországi képviselője. Ez így stimmel?

Igen.

Önnek 2021 nyarán arról kellett nyilatkoznia az ellenzéki képviselőjelöltek feddhetetlenségi nyilatkozatában, hogy nincs offshore érdekeltsége. Hogy hangzott pontosan ez a nyilatkozat?

Ez a feddhetetlenségi nyilatkozat 6. pontja volt, amelyben arról nyilatkoztunk, hogy a jelöltnek és a közvetlen családtagjainak nincs és nem volt offshore tulajdona.

És ezt a nyilatkozatot ön megtette.

Igen, és ezzel nem hazudtam, hiszen sem akkor, sem azelőtt nem volt offshore tulajdonom. 

Tehát önnek azon túl, hogy a Minos Global kézbesítési megbízottja volt…

… a feddhetetlenségi nyilatkozat leadását megelőző napig…

…, oké, tehát ezen túl nem volt köze a Minos Globalhoz, sem más offshore céghez?

Nem, nem volt.

Mit kell tudni az Alba Autómosóról? Ennek ön 10 évig az ügyvezetője volt. Ez egy teljesen Magyarországon működő és adózó cég? Azt tudjuk, hogy szélesebb volt a tevékenységi köre, mint amire a nevéből következtetni lehet, hiszen benzinkútjai voltak, és többek között az Amigo nevű éjszakai bárt is üzemeltette Székesfehérváron, aminek köszönhetően lett egy rövid életű bulvárszála ennek az ügynek 2021-ben. 

Igen, az ügyvezetésem alatt ez egy sikeres hazai vállalkozás volt, itthon működik és adózik, a társaság ügyvezetéséről a feddhetetlenségi nyilatkozat aláírása előtt lemondtam.

Ön tehát az Alba Autómosó ügyvezetője volt és 2021-ig a Minos Global kézbesítési megbízottja. Arról azonban, hogy utóbbi cégnek ki a tényleges tulajdonosa, ön 2021-ben nem beszélt, ami azért volt furcsa, mert ezzel tisztázhatta volna hogy ezek szerint nem ön a tényleges tulajdonos. Ezt kívülállóként akkor nem nagyon lehetett érteni. Aztán most Gyurcsány Ferenc az Egyenes beszédben azt mondta, hogy, idézem, „ez egy nagyon személyes történet”, és a volt párja volt az amerikai cég tulajdonosa. Ez így van?

Igen. 

Nem lett volna egyszerűbb ezzel 2021-ben előállni? Akkor nem hozta volna magát olyan helyzetbe, hogy bemondásra kellett volna önnek elhinni, hogy nem ön a Minos Global tényleges tulajdonosa.

Lehet, hogy politikailag praktikusabb lett volna, de vannak a politikánál fontosabb dolgok is. Itt a volt családomról van szó, akik nem közszereplők, és akiket nem akartam kiadni a nyilvánosságnak. De akkor nézzük, mi történt. 2010-ben a volt férjemnek (akivel akkor már évek óta együtt éltem) egy szívességet tettem, mivel megbízható képviselőre volt szüksége a cégében. Az alapítástól kezdődően egyetlen egy levél sem érkezett, soha egy darab levelet nem kapott a cég rajtam keresztül. 

Járt valaha el a cég nevében bármilyen ügyben?

Önállóan soha nem.

És mikorig volt ön a Minos Global valódi tulajdonosának felesége? Ezt azért kérdezem, mert 2021-ben arról is nyilatkozott, hogy nemcsak önnek, hanem közvetlen hozzátartozóinak sincs offshore tulajdona. A Minos Global tényleges tulajdonosa az ön közvetlen hozzátartozója volt 2021-ben?

2021-ben nem volt közvetlen hozzátartozóm a Minos King Global Business LLC tényleges tulajdonosa. A párkapcsolatunk 2011-ben véget ért. 

Térjünk vissza oda, hogy a DK elnöksége úgy döntött, ön lesz a képviselőjük. Mekkora szerepet játszott ebben az, hogy – ahogy azt Gyurcsány Ferenc érzékeltette Rónai Egonnál – a DK-nak elege lett a Momentum, a Párbeszéd és az MSZP ellenállásából?

Minimális szerepet játszott. Sokkal fontosabb, hogy 10 éve itt vagyok ebben a közösségben, és tényleg alulról kezdtem. 2013-ban jelentkeztem aktivistaként a 2014-es kampányra, azt végigcsináltam aktivistaként, aztán léptem be a pártba és lettem helyi elnökségi tag, majd helyi választókerületi elnök, szóval végigjártam a ranglétrát, miközben helyi vállalkozóként vállaltam egy fideszes vezetésű városban, hogy ellenzéki politikus vagyok. Egészen másfél évvel ezelőttig határozottan azt gondoltam, hogy nekem ez az utam. 

És az offshore-ügy jelentette a megingást?

Ez a másfél év azért nagyon kemény volt. Most már újra motiváltnak érzem magam arra, hogy ellenzékből tegyek az országért, de elismerem, 2021 őszén meginogtam.

De ha biztos volt abban, hogy nem követett el sem törvénytelenséget, sem etikátlanságot, miért ingott meg?

Mert azt éreztem, hogy a saját oldalamtól ért nemtelen támadás úgy, hogy az arcomat és a nevemet adtam az ellenzéki politizáláshoz egy fideszes fellegvárban. A DK-ban pontosan tudták, milyen volt ez a másfél évem – az elnök úr is tudja. Valószínűleg erre gondol, amikor dacról beszél.

Hogyan fognak tudni együttműködni az említett pártokkal – akár ön, akár a DK?

Együtt kell működnünk, mert a cél közös.

Tényleg? Pont az ön ügyéből ez annyira nem tűnt ki.

A cél a Fidesz leváltása, ehhez pedig szükség van az együttműködésre a pártok között. Az említett pártok úgy kezelik a DK-t, mintha minket kellene legyőzniük, de nem – közösen a Fideszt kell legyőznünk.

De például Hadházy Ákos szerint a DK pont az ön ügyében úgy jár el, mint a Fidesz – vagyis szerinte akkor is megvédik az embereiket, ha azok nem felelnek meg egy morális sztenderdnek.

A Fideszt és a DK-t nem lehet, nem szabad összehasonlítani. Elnök úr is megmondta, hogy amennyiben kétség merült volna fel a személyemet illetően, akkor „elengedték” volna a kezemet. Ez is azt bizonyítja, hogy a DK-ban kizáró ok a tisztességtelenség, de aki becsületes, azt megvédi a közösség, és igen, össze fogunk zárni, ez tesz minket erőssé az ellenzéki oldalon. A DK-sok számíthatnak egymásra.

A DK közössége ezért ekkora és ezért fejlődik, mert kiáll az emberei mellett és mindenkire vigyázunk. Lehet ezt kritizálni kívülről, de aki ennek a közösségnek egyszer a tagja volt, tagja, vagy tagja lesz, annak a DK olyan, mint egy második család. Nálunk nincsenek olyanok, mint amiket néha egy-egy ellenzéki párt művel. Ez egy összetartó, erős közösség. Hadházy Ákostól már csak azért is furcsa volt olvasni, mert 2018. október 23-án az ő kérésére egyetlen DK-sként közös színpadon álltam vele a korrupcióellenes tüntetésen. 

Ikonikus lett a parlamenti eskütétele. Ön előttünk csak az RTL Híradónak nyilatkozott, nekik azt mondta, hogy előre megbeszélt volt, hogy Gyurcsány Ferenccel megölelik egymást. Hogy történt ez a megbeszélés?

Előtte a frakcióirodán megbeszéltük, hogy hogyan fogom ezt az egészet végigcsinálni. Tudtuk, hogy a Momentum nem lesz bent, és azt is, hogy ezt is túl kell élni. Én életem egyik legszebb napjára készültem, amikor elkezdhetek az ország legszebb munkahelyén végre nemcsak a székesfehérváriakért, hanem jóval szélesebb közösségért dolgozni. Ehhez képest az elnök úr azt látta rajtam, hogy nem múlt el az elmúlt másfél év feszültsége. Azt mondta, ne aggódjak, meg fog ölelni a végén, jelezve, hogy túléltük ezt a hajszát és jó helyen vagyok. Ebben az ölelésben benne volt ez a másfél év, és az a támogatás, amit ettől a közösségtől kaptam. Egy interjúban ezt nehéz visszaadni, de enélkül a támogatás nélkül ezt a másfél évet nem éltem volna túl. 

Nem érezte ezt abúzusnak, erőszaknak vagy bármi hasonlónak?

Egyáltalán nem. A közösségtől kapott másfél éves támogatás kifejezéseként éltem meg. Azok, akik ebbe mást magyaráztak bele, elvették tőlem életem egyik legszebb napját. 

Tehát nem Gyurcsány Ferenc vette el, hanem például azok a momentumos és párbeszédes politikusok, akik önt a pártelnök áldozataként állították be?

Ne szórakozzunk már, de tényleg. Persze, áldozat vagyok, de nem Gyurcsány Ferenc, hanem a Momentum áldozata, hogy ezt művelik velem hetek óta, saját politikai hasznot remélve ettől. (atv.hu)