h i r d e t é s

Pillanatokra voltunk egy az egész kontinenst sújtó áramszünettől

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Pillanatokra voltunk egy az egész kontinenst sújtó áramszünettől

2021. december 11. - 10:02

Horvátországban egy nemzeti áramszolgáltató állomáson történt hiba miatt gyakorlatilag pillanatokra voltunk egy az egész kontinenst sújtó súlyos áramszünettől. A csaknem teljes Európát érintő áramszünet ismételten rávilágított arra, hogy a megújuló források átgondolatlan rendszerbe állítása és az atomerőművek „kötelező zöldpolitikai” leállítása - írja a Vasárnap.hu

Forrás: KDNP

– Az elmúlt hetekben a földgáz árának növekedésével kiéleződött az energiahordozók szerepe. Mi a helyzet az atomenergia esetében, történt-e árváltozás az előállítás során?

– Az Európai Unió történetében még sohasem voltak olyan magasak az áramárak, mint napjainkban. A havi átlagár jelenleg folyamatosan növekszik, szeptemberben 135 euró/megawattóra volt, októberre megközelítette a 200 euró/megawattóra értéket, novemberre pedig elérte a 215 euró/megawattóra átlagárat. A kontinenst sújtó rezsiválság idején – amikor leginkább a földgáz, de a kőolaj ára is az egekbe emelkedett, emelkedik – fontos hangsúlyozni, hogy az atomerőműben megtermelt villamos energia önköltsége érdemben nem függ az uránár változásától. Nem úgy, mint mondjuk a gázerőműveknél.

Ez azt jelenti, hogy az atomenergia az ellátásbiztonságon túl az árstabilitás megteremtésében is jelentős szerepet játszik, ami jelen pillanatban hatványozottan fontos.

Az atomerőművi villanytermelés önköltségében az üzemanyag csak igen kis részt, 5–10 százalékot tesz ki, míg ez a szám gázerőművek esetében 60–70 százalék.

– Akkor az atomerőművek olcsóbban állítják elő az áramot?

– A számok egyértelműen mutatják, hogy a nukleáris erőműveket rendkívül olcsón lehet üzemeltetni, mert üzemanyagköltségük rendkívül alacsony, ami annak köszönhető, hogy az áringadozásnak való kitettség sokkal kisebb egy atomerőműben, mint más erőművekben. Ezt támasztják alá az OECD legfrissebb kutatásai is. Az árstabilitás és az ellátásbiztonság szempontjából még fontos megemlíteni, hogy a törvényi előírásnak eleget téve, az atomerőművek mindig rendelkeznek legalább két évre elegendő üzemanyagkészlettel, ráadásul az üzemeltetők a reaktorban lévő teljes üzemanyagkészletet csak mintegy négy-öt év alatt cserélik le.

Ez jóval nagyobb biztonságot jelent, mint a villamos energia vagy a földgáz importja.

– Sokat lehet hallani arról, hogy eljöhet a tartós áramszünetek, a „black out”-ok kora. Erre valóban van esély?

– Teljesen természetesnek tartjuk, hogy létezik körülöttünk „energiabiztonság”, miközben a szakmában dolgozó, elhivatott szakemberek tízezreinek munkája mellett jól átgondolt stratégiai döntések eredménye az, hogy télen-nyáron, éjjel-nappal rendelkezésünkre áll például a szükséges villamos energia. Bátran kijelenthetjük, folyamatos áramellátás nélkül a civilizált világ mindennapjai elképzelhetetlenek.

Napjainkban sajnos több példa is mutatja, hogy a helytelenül kiépített villamosenergia-rendszer egyre többször vezet hosszan tartó áramkimaradásokhoz.

Talán emlékeznek rá az olvasók, hogy idén februárban milliók maradtak áram nélkül Texasban a rekordhideg tél miatt. Tudni kell, hogy Texasban az ezredfordulón az állam teljes villamosenergia-szállítórendszerét privatizálták. Az állam kivonult és „szabályozatlanul” hagyta a piacot. Olvashattuk a sajtóban: volt olyan háztartás, ahol ötnapi áramellátásért ötmillió forintnyi dollárt számlázott ki a szolgáltató. (Vasárnap.hu)