h i r d e t é s

Páfrányok kezdő szobakertészek számára

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Páfrányok kezdő szobakertészek számára

2024. január 12. - 09:39

A szobanövények között egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a páfrányok, amiknek több különböző fajtájuk létezik. A kinézetük alapján könnyedén elvarázsolják az embert: a formájuk, a textúrájuk mind azért kiáltanak, hogy a mi otthonunkban is helyet kaphassanak. A megfelelő fajtákat választva bármely nappali ékes díszei lehetnek.

Forrás: tropicalhome.hu

De vajon melyek ezek a példányok? A páfrányok melyik változata az, amely még háziállatok mellett is biztonságosak lehetnek? Az alábbiakban minden kiderül.

A krokodil páfrány

A Tropical Home árnyéktűrő növényei között megtalálhatjuk a krokodil páfrányt is, amely trópusi területről származó faj, élénkzöld levéllel, valamint a krokodil bőréhez hasonló mintával. A természetes élőhelyén az epifita növények közé sorolják, az ültetőközegére nem igényes, jól érzi magát egy laza, jól szellőző mixben is. A gyökerei nem nyúlnak túl mélyre, nem lesz szüksége túl nagy cserépre sem.

Bár a páfrányok érzékenyek a locsolásra, ez a változat nem problémázik ezen, csak arra kell figyelnünk, hogy soha ne álljon alatta a víz. Sokkal nehezebb kiszárítani, mintsem túlöntözni.

Ami pedig a fényt illeti, toleráns, félárnyékos szobában tökéletesen jól elvan. Sőt, nem is igazán viseli jól, ha túl sok napfény éri, a levelei kifakulnak, akár meg is éghetnek. A legjobb, ha magas páratartalmú helyiségbe kerül, enélkül ugyanis csak nagyon lassan képes a fejlődésre.

A szarvasagancs páfrány

Ennek a fajtának az a különlegessége, hogy a levelei jávorszarvasok agancsát idézik meg, így nem kell kétszer megnézni, hogy rájöjjünk, miért ilyen furcsa a neve. Ez is az epifita növények közé sorolható, természetes élőhelyén a fákon növekszik.

Otthoni tartás esetén tudni kell, hogy nem csak cserépben, de akár fapalánkra erősítve is tarthatjuk. Amennyiben nem emellett döntünk, akkor mindenképpen jól szellőző, nagyon laza, lehetőleg orchidea földdel és perlittel gazdagított közegben a legjobb nevelni. Öntözni mérsékelten érdemes, csak akkor, amikor a földje már teljesen kiszáradt.

Jól bírja a hidegebb szobákat, helyiségeket, ráadásul még a páraigénye sem kifejezetten magas, így a szobákban, nappalikban is jól érezheti magát. Nem igényel túl sok fényt, inkább szűrt napfénybe kerüljön, akkor tud ideálisan fejlődni.

Aglaomorpha coronans

Az Ázsiában őshonos növénynek nincs izgalmas magyar neve, a leveleiről leginkább a kígyók bőre jut eszünkbe. A növekedése koronaszerű, ráadásul epifita, így a legjobb neki a jól szellőző, laza ültetőközeg.

Csak akkor van szüksége öntözésre, ha a földje már teljesen száraz. Jó hír továbbá, hogy tőosztással könnyedén szaporíthatjuk, ami azért jó hír, mert a megfelelő környezetben hatalmas méretűre tud növekedni, így mindig lesz otthon zöld növényünk.

Ennél fontosabb, hogy magas a páraigénye, ha lehet, akkor válasszunk neki 50-60% feletti páratartalommal rendelkező helyet. Ha ezt nem tudjuk biztosítani a számára, akkor a fejlődése lelassul. Fény tekintetében pedig nem szereti a túlzottan napos helyeket, válasszunk neki félárnyékos sarkot.