h i r d e t é s

Orbánék most a tudomány ellen harcolnak

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbánék most a tudomány ellen harcolnak

2019. január 16. - 08:50

Elképzelhetetlen másként értelmezni a Magyar Tudományos Akadémiára ezekben a pillanatokban is nehezedő kormányzati nyomást. Ebben csak annyi a meglepő, hogy ehhez kilenc évet kellett várnunk a kormányváltást követően. Persze az MTA addig sem zavart túl sok vizet, ugyan miért érdekelné bármely politikust a tudomány elitjének véleménye?

Orbán Viktor és az ő korlátlan ereje - Fotó: botost/444.hu

Azonban az újévvel kezdve az akadémikusok elefántcsonttornyukban ülve azt tapasztalhatták, hogy szervezetük működéséhez szükséges amúgy sem végtelen anyagi forrásaik megcsappantak. Finanszírozásuk ugyanis január elsejétől nincs megoldva. És a hó közepén járunk. Következtetés: az MTA tagjainak tárcájuk helyett a gatyájuk van tele.

Annál is inkább így kell legyen, ismerve a tényt, hogy költségvetésük finanszírozásáról elviekben az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak kellene gondoskodnia. Aminek élén az a Palkovics László áll, akire egy kiskutya sorsát se lenne szabad rábízni, nemhogy egy minisztériumot.

Sőt – bár két éve is volt hasonló procedúra – újabb átvilágítást tartanak az intézmény hálózatát illetően. Nem tudni pontosan, mi célja ennek az eljárásnak, de a kormánytól sosem volt elvárt hogy lépéseiket megindokolják.

Híven jelzi Palkovics alkalmatlanságát az is, hogy ez alatt a pár nap alatt mintegy 17 milliárd forint hiányt sikerült kieszközölni az eddig párthűség helyett tudományukhoz makacsul ragaszkodó tudósok kárára.

Ennek ellenére a fórumon nem esett szó az átvilágításról, illetve arról, hogy mire számíthatnak a kutatók a következő hónapokban, pedig akadémiai forrásunk szerint mindenki erre volt kíváncsi.

A helyzet abszurditását mutatja, hogy maga az MTA elnöke jegyezte meg a fórumon, hogy jó lenne, ha a központban szakszervezet jönne létre a munkavállalói érdekvédelemre. A közalkalmazotti tanács elnöke elmondta a fórumon, hogy a szakszervezet létrehozását elkezdték, már szép számban jelentkeztek is a részvételre a munkatársak.

A tanács vezetője felszólalásában arról érdeklődött, hogy mi lesz a munkavállalókkal. Lovász László válaszában megjegyezte, hogy nem kell túlfeszíteni a húrt.

Fodor Pál, az MTA BTK főigazgatója arról beszélt, hogy az új rivális kutatóhálózat létrejöttével a központnak meg kell mutatnia, mivel tudja szerepét bizonyítani. Az új koncepció szerint az innovációra, a kutatóintézetek szerepére, az alapkutatások és alkalmazott kutatások szerepére kell koncentrálni, és hangsúlyozta, hogy a központ társadalmi szerepet is betölt, illetve szolgáltatást nyújt a nemzet felé. Lovász László elmondta, hogy a meglévő kutatóhálózatot meg kell őrizni, de az új prioritásokkal együtt kell fejleszteni. /168 óra/

Magyarán a Fidesz – igaz, teljességgel szükségtelenül – konkurenciát hoz létre az MTA számára. Meglehetősen átlátszó dolog tekintve, hogy az „emberiség üdvét szolgáló” tudományokban nem igazán van helye a versengésnek, a farokméregetésnek még annyira sem. A lényeg, hogy ezzel immár zsarolhatóvá vált az Akadémia. Mert amennyiben nem kellően támogatják a kormány, nem zengik a Fidesz dicshimnuszát, az illetékesek bátran pumpálhatják számukra hasznosabb helyre a lóvét.

Az eredmény előre borítékolható, amennyiben az MTA kötélnek áll, prostituálják magukat a kormány felé a tudomány kárára és azzal minden fejlődésnek kampec. Ha nem, a kormány elzárja az amúgy is csak csöpögő pénzcsapot és az a szervezet csődbe megy. Sakk-matt.