h i r d e t é s

Orbán Viktor: nehéz elfogadnunk, hogy Európa nem tényező a világban

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán Viktor: nehéz elfogadnunk, hogy Európa nem tényező a világban

2020. augusztus 31. - 16:53

Lelkileg nehéz elfogadnunk, hogy Európa jelenleg nem tényező a világban Kína és az Egyesült Államok mellett – mondta hétfőn Bledben Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A kormányfő szerint a kontinensnek meg kellene találnia annak módját, hogy lehet újra versenyképes gazdaságilag.

Bled, 2020. augusztus 31. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtónak a 15. Bledi Stratégiai Fórumon 2020. augusztus 31-én. - Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A fő probléma jelenleg, hogy Európa nem találja a helyét a világban. Lelkileg nehéz elfogadni európaiként, hogy nem vagyunk többé meghatározó erők, azok Kína és az USA – mondta Orbán Viktor a Bled Strategic Forum panelbeszélgetésében.

A miniszterelnök szerint ma már a hadseregek teszik meghatározó erővé az országokat, ebben a versenyben pedig Európa le van maradva, mivel nincs önálló közös hadserege.

"Európának újra kell definiálnia magát"  - emelte ki Orbán.

A magyar miniszterelnök a beszélgetésben komoly kritikát kapott a kormány által tavasszal életbe léptetett rendkívüli jogrend miatt, erre válaszolva azt mondta, hogy a magyar demokrácia semmiben nem rendkívüli, nem rosszabb, mint a német vagy az olasz. A különbség talán csak annyi, hogy a magyar kormány kereszténydemokrata alapállásból küzd a szuverenitásért.

"Magyarország jól végezte a dolgát, a kormány fontos döntéseket hozott, amiket a parlament támogatott"  - mondta a rendkívüli jogrenddel kapcsolatban.

Az Európa előtt álló kihívásokról szólva Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy 15 éve a beruházások nagyjából 80%-a nyugatról érkezett a régiónkba, ma viszont 60 százalékban már keleti irányból jönnek a befektetők és csak 40 százalékban nyugatról. Szerinte a technológiáért való versenyben nem vagyunk jó helyzetben, majd visszatért ahhoz, hogy ha saját hadsereget akar Európa, akkor ahhoz saját kutatások és fejlesztések kellenek. A kormányfő szerint biztonságpolitikai szempontból Európa és Magyarország érdeke is Szerbia teljes jogú EU-tagsága, ami biztosíthatná a kontinens biztonságát.

A beszélgetés végén Orbán Viktor arról beszélt, hogy Európa nem lehet sikeres, ha az egyes tagállamok külön-külön nem sikeresek, vagyis minden szolidaritás alapja a sikeres nemzeti gazdaság. Majd megismételte a jövő Európájának három fontos pontját:

  • Közös katonai kapacitás kiépítése
  • Az EU-bővítése a Nyugat-Balkánon
  • Versenyképes gazdaság a "közép-európai lokomotív" segítségével

portfolio.hu