h i r d e t é s

Orbán kemoterápiával akarja gyógyítani az EU influenzáját

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán kemoterápiával akarja gyógyítani az EU influenzáját

2016. július 03. - 09:00
0 komment

Diplomaták, nagytőkések beszéltek a miniszterelnök manővereiről - írja a Portfolio.

Foró: Reuters

Az európai diplomaták úgy látják, hogy a Brexit-szavazás után Orbán Viktor migrációs népszavazása szíthatja a tüzet a Brüsszel-ellenes populisták és az EU-pártiak között a kontinensen - írja a Reuters. 

Orbán először a déli határon épített fal miatt került nézeteltérésbe az EU vezetőivel, most pedig az Európai Bizottság kötelező betelepítési kvótarendszere miatt veszi fel a kesztyűt a miniszterelnök.

A Reuters szerint Orbán olyan szövetségesekre lelhet szert, mint Szlovákia, amely frissen csatlakozott azok közé a kelet-európai országok közé, amelyek az Európai Bizottság hatalmát akarják csökkenteni a brit népszavazást követően, és az EU-tagság megőrzése mellett nagyobb nemzeti önállóságot követelnek.

A magyar népszavazás ráadásul pont egybeesik ősszel a britek kilépésével kapcsolatos tárgyalások kezdetével. A kritikusok szerint az időzítés opportunista; a Teneo Intelligence tanácsadócég szerint az euroszkeptikus szereplők most a saját céljaiért való lobbizásra használják fel a britek kilépését. Szerintük egyébként semmi köze a brit migrációs helyzetnek (ahol az Európából érkező bevándorlók ellen protestálnak) a közel-keleti bevándorlók helyzetéhez.

Orbán szerint nem helyes az, hogy az eurozóna viszonylag szegényebb országaiban helyezzenek el olyan migránsokat, akik a gazdagabb, liberális országok ígéretei miatt csábultak Európába. Most szerinte a migrációs válság miatt több ország is az EU-ból való távozás mellett dönthet.

Egy dolog tartja bent Orbánékat az EU-ban

A nemzetközi diplomaták szerint arra nem sok esély van, hogy Magyarország is kilép majd az EU-ból, mivel az ország nagy mértékben támaszkodik az unióból érkező forrásokra. A diplomaták szerint viszont Orbán szítja az euroszkeptikusokat és részben ezért akarnak a holland és francia euroszkeptikus vezetők is a távozás kérdését vitató népszavazást kiírni. A hírügynökség azt írja, hogy ezek a népszavazások a valódi, válság kezelését célzó vitákat mérgezhetik meg. A diplomaták szerint a "népszavazás-kártya" a legkártékonyabb eszköz, amivel csak élni lehet a kérdés rendezésében.

Lehet, hogy az EU egy kicsit beteg, még az is lehet, hogy influenzás. Influenzát viszont nem tudsz kemoterápiával meggyógyítani és Orbán pedig pont ezt próbálja csinálni a kritikájával. A Brexit miatt pedig megerősödhetnek az olyan politikusok, mint ő Európaszerte.

- mondja egy diplomata.

Charles Robertson, a Reneissance Capital vezető elemzője szerint Orbán játssza meg a legjobban a Brexit és a migrációs helyzet által nyújtott lehetőségeket ahhoz, hogy a közvéleményt a pártjára állítsa és a status quót támadja.

portfolio.hu