h i r d e t é s

Orbán fogorvosának neve is előkerül az OLAF egyik jelentésében

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán fogorvosának neve is előkerül az OLAF egyik jelentésében

2018. április 05. - 08:17

Az OLAF fogászati szkennerek komoly túlárazását találta, de vizsgálták a fogászati turizmust koordináló OTI Orvosi Turizmus Iroda működését is, ami Orbán fogorvosának érdekeltsége.

A miniszterelnök fogorvosaként emlegetett Bátorfi Béla neve is felbukkant az Európai Unió csalás elleni hivatalának (OLAF) egyik, a magyar ügyészségnek költségvetési csalás gyanújával átadott jelentésében – írja a 24.hu. Az ügyben több mint 700 millió forint közpénzről van szó. - írja a hvg.hu

A lap szerint az uniós vizsgálók súlyos, szándékos szabálytalanságokat tártak fel egy személyi szálakon kapcsolódó, offshore elemekkel tarkított cégháló ténykedésében. A miniszterelnöki fogorvos maga nem érdekelt a cégekben, de az OLAF összekapcsolta az ügyet a kormány által támogatott fogorvosi turizmus fejlesztésével, és a program koordinálására felkent OTI Orvosi Turizmus Iroda Zrt.-re is kiterjesztette a vizsgálatot. Utóbbi cég pedig Bátorfi Béla és Szűcs László közös érdekeltsége.

Az OTI-nál az OLAF vizsgálói 2016 áprilisában helyszíni ellenőrzést tartottak, Szűcsöt tanúként hallgatták meg, Bátorfit pedig az OTI-nál végzett tevékenységéről kérdezték. A lap úgy tudja, az ügy "nyomozás folyamatban" megjelöléssel szerepel Polt Péter legfőbb ügyész listáján, amelyet Ingeborg Gräßlének, az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsági elnökének küldött meg nemrég.

A 24.hu azt írja, a bajor igazságügyi minisztériumnak címzett névtelen levél indította el a vizsgálatot, eszerint a német Primacon GmbH használt gépet adott el a "Dr. Hacker" vállalkozásnak, amire jogellenesen támogatást fizettek ki egy magyarországi projektben. Az OLAF ennek nyomán húsz, egymással összefüggő uniós projektet vizsgált, amelyekben egymással összefüggő tulajdonosi körű cégeket (Island csoport) találtak és azt, hogy többször tudatosan a piaci ár többszöröséért vásároltak fogászati szkennereket.

Az egyik séma az volt, hogy a gépeket a gyártó kanadai Dental Wings Inc. vállalkozástól egy offshore társaság, a delaware-i székhelyű Consulting Expert Inc. megvette, ő eladta az Island-csoport egyes tagjainak, ezek pedig valamivel magasabb áron továbbadták az uniós támogatásra jogosult kedvezményezetteknek. A "lánckereskedés" következményeként az uniós támogatás címzettjei az átlagos gyártási ár 3-4-szereséért vették meg a gépeket, például egy első körben 1,86 millió forintért leszámlázott gép a kedvezményezetthez 8,7 millióért érkezett meg. Ebből leginkább a Consulting Expert Inc. profitált, amely egyébként ugyanazon személyekből álló csoport irányítása alá tartozott, mint a kedvezményezettek.

Az OLAF 2015 végén terjesztette ki a kutakodást, hogy megvizsgálja az OTI "részvételét és lehetséges illegális tevékenységeit" a projektekben. Az Island projektjei közül ugyanis akadtak olyanok, amelyek az OLAF által kifogásolt uniós pályázati felhívások alá tartoztak, de ebből a keretből nyert összesen több mint 300 millió forintot tizenegy, azonos címen, a budai Bajvívó utcában bejegyzett cég is, amelyekről később kiderült, hogy a fogászatok nem is működnek. Az OTI szerint miután a támogatást 2014-ben a csak létező működési engedéllyel rendelkező fogászatoknak fizették ki, ezért számukra mindegy, hogy ezt követően mi történt a vállalkozásokkal.

A lap most rákérdezett az OTI-nál az ügyekre, és hogy milyen szerepet vállalt bennük Bátorfi Béla, Szűcs László vezérigazgató pedig azt közölte, Bátorfi a vállalat megalakulása óta egy percig sem volt vezető tisztségviselője az OTI-nak, annak operatív irányításában így soha nem vett részt, és sem az OTI-t, sem munkatársait semmilyen nyomozó hatósági ügyben vagy ügyészségi nyomozás kapcsán nem keresték. Mint írták, az OLAF több mint két éve egyetlen alkalommal kereste meg az OTI-t tájékozódása kapcsán, de a vizsgálatnak a vállalatra nézve érdemi visszajelzése vagy elmarasztaló lépése, szankciója nem volt.

 

hvg.hu