h i r d e t é s

Ön elhiszi, hogy nincs pénz az agglomerációs közlekedésre?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ön elhiszi, hogy nincs pénz az agglomerációs közlekedésre?

2016. január 12. - 13:07
0 komment

Bizonyára vannak, akik bíznak a kormányban és ugyanennyire hisznek a főpolgármester intézkedéseiben is.

Fotó: stop.hu

 

Bizalmat szavaztak mindkettőnek, nagy többséggel, szóval vélhetően nem egy olyan állampolgárt találunk, aki azt mondja, hogy forráshiány miatt nem tisztázott február végétől a Budapesten kívül élők utaztatásának módja - írja a stop.hu

Én nem tartozom közéjük...

Próbáltam jóhiszeműen megközelíteni a kérdést, és úgy tekinteni a Tarlós-kormány konfliktusra, mint egy valós alapokon nyugvó nézetkülönbségre, amely a pénzhiányra vezethető vissza, mégsem sikerült reális keretek között elfogadni ezt a verziót.

Kezdjük a tényekkel, hogy közelebb kerüljünk a "miért" kérdés megválaszolásához. Az állam tavaly 24 milliárdot biztosított erre a célra, idén 18 milliárdot. A fenti normatíva ebben az évben kiegészül az iparűzési adó megosztási módjának változásából adódó 5-6 milliárd forinttal. Az utóbbit szabályozó salátatörvény - amelyet Tarlós István főpolgármester külföldi útja idején terjesztettek be és fogadtak el - viszont úgy rendelkezik, hogy az adóbevételt a helyi közlekedés finanszírozására kell fordítani.

Mindezeket összevéve a fővárosi önkormányzat nem látja biztosítottnak az agglomerációs járatok finanszírozását, ezért a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a múlt héten felszólító levelet küldött a NFM-nek. Ennek értelmében a főváros két hét múlva felmondja az agglomerációs járatok üzemeltetésére vonatkozó 2014-es megállapodásokat, ha a tárca addig nem biztosít fedezetet a működtetésre. Eddig ugyanis a szerződésben foglaltakkal ellentétben egyetlen fillért sem kapott erre a főváros. A Népszabadság értesülései szerint legalábbis ez a jelenlegi felállás.

Az NFM ezzel szemben azt állítja a Világgazdaságnak, hogy az állami normatíva messze meghaladja az agglomerációs járatok - menetdíjbevétellel és települési hozzájárulásokkal nem fedezett - kiadásait. A készülő fővárosi költségvetésben nincs fedezet az agglomerációs járatok szűken számítva 10 milliárdos veszteségére. Ezt a főváros bizonyosan nem tudja kigazdálkodni a kötelező feladatainak ellátása mellett - jelentette ki a főpolgármester, aki a Népszabadság kérdésére úgy fogalmazott: február 17-ig, a Fővárosi Közgyűlés idei költségvetést tárgyaló üléséig biztosan járnak a HÉV-ek és a buszok. Azt, hogy mi lesz utána, a Seszták Miklóssal folytatott tárgyalások döntik el. Ezekre még nincs időpont. Sőt a Világgazdaság értesülése szerint Seszták Miklós még felhatalmazást sem kapott a tárgyalások megkezdésére a kormánytól.

Most próbáljuk meg megközelíteni a problémát úgy, ahogy egy normális országban szokás! Felmerült egy igény az állampolgárok részéről, ami nem szól másról, mint hogy HÉV-vel vagy buszokkal (megváltva az érvényes menetjegyet vagy bérletet) biztosított maradjon a közlekedés az agglomerációs település és Budapest között. Ez eddig rendben is van. Mi tehát az oka annak, hogy mégsem ilyen egyszerű a történet? Lássunk egy példát arra, hogy mi történik, ha a döntéshozók észlelik a szükségességét egy járat fenntartásának:

Japán északi részén található Kami-Sirataki állomáson kétszer is megáll a vonat: 7 óra 4 perckor egy szem utas száll fel rá, és őt is viszi haza a vonat délután 5 óra 4 perckor. A magányos utas egy diáklány - írta meg a sztorit a The Telegraph.

A brit napilap netes kiadása megírta: a vonatot üzemeltető Hokkaido vasúttársaság már 2012-ben be akarta zárni a szinte senki által nem használt állomást, de végül úgy döntöttek, megvárják, amíg a diáklány idén befejezi a gimnáziumot (Japánban az iskolaév márciusban ér véget). Ezzel szemben az ezeket szállító magyarországi agglomerációs közlekedésre nincs forrás, mert a főváros a kormányra, a kormány pedig Tarlósra adja az utat, holott nem is akkora összegről van szó, amit a dübörgő gazdaságunkkal ne lehetne átcsoportosítani valahogy.

Kitűnő példa ez arra, hogy amikor a politikai csatározások és erőfitogtatások előtérbe kerülnek, a lényeges problémákat elhanyagolják a megválasztott vezetők. Mindezt Európa egyik legcsodálatosabb fővárosában, ahol egy Tarlós István nevezetű polgármester már nem annyira lojális a hatalomhoz, mint annak idején, ezért őt büntetik. Vele együtt azokat is, akik csak fizetni akarnak a HÉV-bérletért. Február közepe után kétséges, hogy erre lesz lehetőségük. Remélhetőleg megköszönik majd a Fidesznek a szavazófülkében...

 

stop.hu

Címkék: