h i r d e t é s

Nincsenek még hivatalos számok az ellenzék aláírásgyűjtéséről

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Nincsenek még hivatalos számok az ellenzék aláírásgyűjtéséről

2021. december 21. - 14:13

A hvg.hu információi szerint kérdésenként mintegy 20 ezer aláírás gyűlt össze az első napokban

Forrás: Karácsony Gergely Facebook oldala

Hivatalos számot a szervezők egyelőre nem mondanak, csak annyit, hogy "jól halad" a gyűjtés. Az idő azonban ellenük dolgozik, mivel ha a parlamenti választásra ezt a referendumot is ki akarják tűzetni, január közepén le kell adni az aláírásokat, ami azt jelenti, hogy a következő, nem túl mozgalmas hetekben kellene igazán sokat gyűjteni. A kormány közben nem tett le a Fudanról, tovább haladnak az előkészítéssel. - írja a hvg.hu

Márki-Zay Péter kampányfőnöke szerint "a vártnál sokkal jobban halad az aláírásgyűjtés, és nemcsak Budapesten, hanem vidéken is". De Záránd Péter a lap kérdésére konkrét számokat nem kívánt elárulni.

Azt Zaránd Péter is megerősítette, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom és mind a hat párt részt vesznek az aláírásgyűjtésben, alapvetően országszerte az előválasztáson megválasztott 106, közös ellenzéki egyéni képviselőjelöltre és körzetére támaszkodva. 

A Nemzeti Választási Irodán (NVI) múlt héten, Karácsony által első körben felvett, 26 ezernél is több aláírásgyűjtő ívet nagyjából egyenlő arányban osztották el az egyes országgyűlési választókerületek között, illetve kapott belőlük a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP). Az MKKP “passzivistái” 12 budapesti és egy vidéki – székesfehérvári – helyszínen gyűjtenek. Az MKKP a Facebookon posztolt a nehézségekről. Azt írták: "Próbálnánk segíteni a népszavazásos aláírásgyűjtésben, de épp elakadunk, mert alig kaptunk az ellenzéktől aláírásgyűjtő íveket (...) 680 ívet adtak nekünk, mi már akkor is hüledeztünk, hogy ez nagyon kevés."

A “jövővédő” népszavazást legtöbben talán a Fudan Egyetem elleni egyik kérdésről ismerik, de valójában két kérdésről van szó. Az egyik kérdés valóban a korábban a kormány, a főváros és a IX. kerület közötti konszenzussal és együttműködésben tervezett Diákváros projektet nagyrészt “felfaló” kínai Fudan Egyetem budapesti kampusz-beruházását előkészítő törvény visszavonására irányul. A másik téma kevésbé ismert, viszont potenciálisan többeket érinthet, mivel azt célozza, hogy a jelenlegi 3 hónap helyett 9 hónapig folyósítsák az álláskeresési járadékot (egykori nevén munkanélküli segélyt). A két kérdés tehát a következő:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?

Ha a kérdésenként felvett 26 667 ívet – levonva belőle az MKKP-nak átadottakat – nagyjából egyenlő arányban elosztjuk a 106 választókerület között, akkor körülbelül kétszer 220-230 jut egy választókerületre, és mivel mindegyik ívre 15 név fér el, ez kérdésenként 3300-3500 aláírást jelenthet.

A hvg.hu információi szerint vannak választókerületek, ahol már szombaton, illetve vasárnap el is fogytak az ívek, vagyis már az első néhány napban össze tudtak gyűjteni a kérdésenként 3000-nél is több támogató szignót. Az NVI-től menet közben pótlólag is lehet plusz íveket igényelni, de az első körben felvett ívek száma is elvileg bőven túlbiztosított, mivel ha a 26 667 ívet teljesen feltöltik aláírásokkal, az kérdésenként az előírt dupláját, 400 005 aláírást jelent. Muszáj egyébként jóval többet – 20-30, de akár 50 százalékkal is többet – gyűjteni, mivel az NVI csak a minden szempontból szabályos, hiánytalan támogatásokat fogadja el érvényesnek, márpedig elírások, pontatlanságok ilyenkor mindig nagy számban előfordulnak. (hvg.hu)