h i r d e t é s

Nem az a kérdés, hogy Orbán nyer-e 2018-ban, hanem az, hogy mennyivel

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem az a kérdés, hogy Orbán nyer-e 2018-ban, hanem az, hogy mennyivel

2017. május 23. - 12:02

A Závecz Recearch múlt heti és az Integrity Lab május 15-i közvélemény-kutatása nagyon hasonló eredményeket hozott.

Senkit sem szeretnék elkeseríteni az ellenzéki oldalon, csak ismét a kezem ügyébe került a Závecz Recearch legutóbbi és az Integrity Lab május 15-i közvélemény-kutatásai.

Nyilván nem azonos mintából dolgoznak, dacára a hasonló eredményeknek.

Az Integrity Labs mérése alapján nem zuhant be a Fideszt támogatottsága országosan, kivéve Budapestet. Ugyanakkor a kormánypárt fővárosi esését a kistelepülésen élők ellensúlyozzák, de vidéken a Jobbik is erősödni tudott. Tegyük még azt is hozzá, hogy a fővárosban és a nagyobb vidéki településeken jóval magasabb szokott lenni a részvétel, mint a falvakban vagy a kistelepüléseken.


Forrás: Integrity Lab

Ha a számokat nézzük, ezt azt jelenti, hogy a CEU mellett és a civil törvénnyel szemben lezajlott tüntetések hatására 8 százalékkal csökkent a kormánypárt támogatottsága a fővárosban.

Budapesten dőlhet el a Fidesz kétharmada

Amennyiben a budapesti 18 egyéni választókerületből csak 6-ot nyer a Fidesz, a maradékot pedig nem a Jobbik hozza el, hanem valamilyen baloldali közös jelölt, akkor nehezen lesz meg a Fidesznek a kétharmad.

A vidék is játszik

A Závecz kutatás azt is megmutatja, hogy a Jobbik a kistelepüléseken és a falvakban erősödött. Ahogy azt a Kettős Mérce megírta, a Jobbik erősödését eddig más közvélemény-kutatás nem igazolta, de vannak olyan egyéni választókörzetek, ahol 2014-ben nagyon közel volt a Jobbik jelöltje a fideszeshez. Ha a Jobbik tovább tud erősödni vidéken, akkor újabb egyéni választókörzeteket veszíthet a kormánypárt, amellyel nem csak a kétharmados többsége kerül veszélybe, hanem az egyszerű többsége is.


Forrás: zaveczresearch.hu
Nagyobb méretért kattintson a képre!

Mindkét kutatás Fidesz vezetést mutat, de korántsem olyan jelentős a kormánypárt előnye, hogy bárki az ellenzéki oldalon elengedje a 2018-as választásokat.

Jelenleg nem az a kérdés, hogy nyerhet-e a Fidesz, hanem az, hogy mennyivel

Egy esetleges Fidesz-Jobbik koalíció nem életszerű, tekintettel arra, hogy a Jobbik és a párt mögött álló Simicska Lajos csak abban az esetben menne bele egy koalíciós kormányzásba, ha a Fidesz miniszterelnök jelöltje nem Orbán Viktor lenne. Az pedig nevehezen képzelhető el, hogy 2018-ban bárki is váltaná a jelenlegi miniszterelnököt a Fideszből vagy a KDNP-ből.

Van két dolog, amelyeket ha sikerül a baloldali ellenzéknek elérni, akkor 2018-tól foghatják a Fideszt. Az első, hogy el kellene azt érni, hogy ne legyen meg a Fidesznek a kétharmad. Ezt talán talán össze tudja hozni a demokratikus ellenzék.

A másik dolog már nehezebbnek tűnik, ugyanis egyharmadot kell szerezniük a parlamentben. Valódi kormányváltás 2018-ban szinte biztos, hogy nem lehetséges (ne legyen igazam), de az szinte biztos, hogy 2022-ben azok alakíthatnak kormányt, akik jövőre elhozzák az egyharmadot. Erre a demokratikus ellenzéknek van esélye, de ne feledkezzünk meg a Jobbikról sem. Ők is legalább annyira szeretnének kormányozni, mint a baloldal.