h i r d e t é s

Nagyot megy az OTP

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Nagyot megy az OTP

2016. január 13. - 15:27
0 komment

Nagyot ment tavaly az OTP, de az árfolyamemelkedés idén is folytatódik.

Fotó: bbj.hu

Véleményünk szerint az emelkedést nagyrészt az okozza, hogy a befektetők és az elemzők folyamatosan árazzák be az elmúlt hónapok jó híreit, mindig van olyan, akinek a 2016-ra várt magyar felminősítés, a bankadó idei csökkentése vagy a Quaestor-törvény új információ, másrészt az OTP relatíve is érdekes befektetéssé vált a régiós bankokhoz képest, ráadásul a technikai kép is támogató - írja a portfolio.hu

Nincs vége az emelkedésnek

Tavaly 57 százalékot emelkedett az OTP árfolyama, az elképesztő rali után idén további 4 százalékkal került feljebb az OTP, ezzel a legjobban teljesítő régiós bankpapír. 

Miért emelkedik?

 

1. Kiegyezés

Az OTP árfolyamának tavalyi és idei emelkedésében az egyik legnagyobb szerepet az játssza, hogy a magyar kormány és a hazai bankszektor viszonya konszolidálódik, és bár vannak zajok, például a bankszövetség 4 milliárd forintos büntetése, a bankok szempontjából a legrosszabb forgatókönyvnél jóval kedvezőbb Quaestor-törvény vagy a bankadó csökkentése egyértelműen a viszony javulását mutatja.

 

 

2. Felminősítés

A befektetők egyre inkább azt is árazzák, hogy Magyarországot idén felminősítik a nagy hitelminősítők, a Moody's március 4-én, az S&P március 18-án, a Fitch pedig május 20-án léphet, Magyarország ismét a befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet. A felminősítéssel az OTP kockázati besorolása is javulhat.

 

 

 

3. Quaestor-törvény, bankadó-csökkentés, CSOK, megszűnik a kéthetes betét

Az elmúlt hetekben több olyan hír is volt, amely alapvetően pozitív a hazai bankok, így az OTP szempontjából is. A Quaestor-törvény a pénzintézetek szempontjából a legrosszabb forgatókönyvnél jóval kedvezőbb lett, az év végére az is kiderült, hogy a kormány tartja magát a korábbi megállapodáshoz, és csökkenti a bankadót, ráadásul a kormány az áfacsökkentésen és a CSOK-on keresztül a lakáspiacot, áttételesen pedig a lakossági és a vállalati hitelkeresletet is élénkíti. A családi otthonteremtési kedvezmény kiterjesztésével emelkedhet a magyarországi lakossági és a vállalati hitelkereslet, ráadásul nem csak a volumenek nőhetnek, de a kamattámogatott hitelek magasabb kamatmarzsán is keresnek a bankok, így az OTP is. A kéthetes betét megszüntetése a hosszabb hozamok leszorításával a saját tőke költség csökkenésén keresztül hat pozitívan.

 

 

 

4. Profitfordulat

 

 

Bár már évek óta azt várják a piaci szereplők, hogy végre megugorjon az OTP profitja (erről többször is írtunk), és a bankadó vagy a céltartalékolás csökkenése sem új infó, mégis sokan meglepődnek azon, hogy a bank profitja idén jelentősen emelkedhet, a következő években pedig tovább bővülhet. Ráadásul nem sok olyan bank van a régióban, amelynél ilyen komoly profitabilitási fordulat jöhet, persze csak akkor, ha a várakozások beigazolódnak.

5. Relatíve vonzó az OTP

Az elmúlt években a régiós bankok közül a befektetők kedvencei a cseh és lengyel bankok voltak, ez azonban az elmúlt hónapokban sokat változott: az unalmas és inkább drága cseh Komercni mellett most már a lengyel bankok sem tűnnek olyan jó befektetésnek, a bankadó és a továbbra is lebegtetett devizahitel-konverzió miatt nagyot esett a lengyel bankok árfolyama, sok optimizmusra az sem ad okot, hogy a lengyel pénzügyminiszter szerint a magas hozamok korszakának vége a lengyel bankoknál, ráadásul a lengyel magánnyugdíjpénztári rendszer további átalakítása általában a részvények így a bankrészvények iránti keresletnek sem tenne jót.
 

6. Relatíve vonzó árazás

Tavaly decemberben írtunk arról, hogy a bankoknál egyik leginkább figyelt árazási mutató, a P/BV (ár/könyv szerinti érték) alapján az OTP árazása összeért a régiós bankok árazásával, erre közel 10 éve nem volt példa, hiszen az OTP jellemzően diszkonton forgott a régiós bankokhoz képest. A bankra optimisták most a P/E rátát vették elő, ez alapján továbbra is vonzó az OTP.

7. Egyre optimistábbak az elemzők

Az elmúlt hónapokban az elemzők jellemzően emelték az OTP-re vonatkozó profitvárakozásaikat és céláraikat, a lista tetején most a Morgan Stanley 7500-as és a JP Morgan 7310 forintos célára áll, de a hét elején a Wood 6954 forintra emelte a célárát, és a korábbi években az OTP-re az egyik legpesszimistább elemzőház, a Concorde is 2 lépcsőben (tavaly december és idén január) 4667-ről 5994 forintra emelte a célárát. Az elemzőházak elsősorban az orosz és az ukrán kitettség mérséklődését, a bankadó csökkenését és a céltartalékolás várható visszaesését emelik ki a pozitívumok között az OTP-nél.
 

8. Technika

Egyelőre a technikai kép is támogató. Továbbra is azt gondoljuk, hogy a tavaly év eleji elképesztő, közel 80 százalékos emelkedés bekonszolidálását láttuk az elmúlt hónapokban, és amennyiben tovább folytatódik az emelkedés, nagyot ralizhat az OTP.
 

Meddig mehet még?

Az OTP árfolyama egyre magasabb csúcsokra emelkedik, legutóbb áttörte a 6 150 - 6 180 forint közötti ellenállási zónát. A fennálló erősödő trendet erősíti, hogy az árfolyam tartósan az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett tartózkodik és az MACD indikátor is vételi jelzést adott. Abban az esetben, ha az árfolyam tartósan az 6 150 forintos szint felett marad, akkor már rövidtávon elérhetővé válhat a 6 500 forint körüli ellenállási szint, a 2011 áprilisi csúcs.


Forrás: portfolio.hu

 

portfolio.hu