h i r d e t é s

Mitől lesz egy társasjáték jó az egész családnak?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mitől lesz egy társasjáték jó az egész családnak?

2021. május 29. - 06:03

Az utóbbi időben elég nagy politikai vihart kavart annak a kérdésnek a megválaszolás, hogy mi is az a család. 

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Ebben a témában mi nem akarunk állást foglalni, de a társasjátékok szempontjából a kérdést nem elvi, hanem gyakorlati szempontból kell definiálni. A család a társasjátékok szempontjából azok az embereknek a közössége, akik együtt leülnek játszani. És általában két vagy három generáció együttes foglalkoztatása, szórakoztatása nem könnyű. Azonban vannak olyan játékok, amelyekkel sokszor ez is nagyon sikeres lehet. Nem mindig könnyű olyan társasjátékot találni, ami minden korosztály igényeinek meg tud felelni, de azért vannak olyan weboldalak (mint például a gemklub.hu), amelyek meg tudják könnyíteni a keresést.

Hogyan keressünk családi társasjátékot?

Mint tudjuk, az interneten minden megtalálható (és sajnos sokszor a jó információk ellenkezője is), így szó szerint több ezer oldalt, cikket találhatunk arra vonatkozóan, hogy melyek is a legjobb játékok a családnak. Azonban feltételezzük, hogy nincs végtelen időnk: különösen igaz ez a családosokra (hiszen valószínűtlen, hogy a kisgyerekek tudnák kiválasztani a legjobb játékokat az egész családnak, így a jó társas megtalálása a szülők feladata a munka, háztartás, váratlan helyzetek és minden más megoldása mellett). A Gémklub egy szuper csapat Magyarországon, amely nem ma kezdte a szenvedélyes társasjáték imádatot, forgalmazást, tájékoztatást stb.

Hogyan keressünk családi társasokat a Gémklub oldalán?

A Kategóriák menüpont alatt találunk hat különböző témát, az egyik a „Családi társasjátékok” névre hallgat. Ezen a menüponton belül még négy almenüt találunk, ezek az alábbiak:

  • Kooperatív családi társasjátékok,
  • Társasjátékok kezdőknek,
  • Bevezető stratégiai társasjátékok, és
  • Családi partijátékok.

Melyik kategória mire jó igazán?

Ha egészen kicsi gyerekkel akarunk játszani (egy érettebb lurkó már 3 éves korától elboldogul egy egyszerűbb játékkal), akkor a „Társasjátékok kezdőknek” kategóriával érdemes kezdeni. Persze 3 évesen még nagyon korlátozottak a lehetőségek, de 6 éves kor környékén már egészen bonyolult játékokat is meg lehet próbálni, amelyek az idősebbeknek (mind a nagyobb testvéreknek, mind a szülőknek) is nagyobb élvezetet nyújtanak.

Ha nagyobb korkülönbség van a gyerekek között, akkor a Kooperatív családi társasjátékok kategória lehet a leginkább megfelelő, mivel itt az idősebb testvérek és a szülők tudják segíteni a kisebbeket, anélkül, hogy a játékmenet bármilyen módon sérülne. Ez nagyon segíthet az együttműködés, közös játék területén is.

Ha már van tapasztalat egyszerűbb játékokkal, és a csemeték szeretik a társasok világát, érdemes lehet egy bevezető stratégiai játékkal folytatni. Ez azért sok esetben nagy ugrás a dobókockás, lépegetős, táblás játékok világából: érdemes olyan témát választani, ami közel áll a gyerekünkhöz.

A családi partijátékok rövidek, könnyen megtanulhatóak, gyorsak és egyszerűek. Itt arra figyeljünk, hogy legyünk elegen: sok partijáték csak 4-5 főtől vagy többtől játszható vagy élvezhető.