h i r d e t é s

Mit tudunk a koronavírus új szupervariánsáról, amitől az egész világ retteg?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mit tudunk a koronavírus új szupervariánsáról, amitől az egész világ retteg?

2021. november 26. - 09:28

Kérdések és válaszok a szupervírusról. 

A kép illusztráció! - Forrás: News Medical

Egy rendkívül aggasztó hír érkezett a koronavírus-világjárványról tegnap: egy 32 mutációt tartalmazó új variánst azonosítottak Dél-Afrikában. A variáns máris dominánssá vált az országban: van olyan régió, ahol az új esetek 90 százalékát okozta szerdán. Egyelőre nem tudni, hogy ragályosabb vagy halálosabb-e az új vírus, de több aggodalomra okot adó jelet azonosítottak már.

Miért aggasztó a felfedezés?

A B.1.1.529 nevű szupervariáns a vizsgálati eredmények szerint olyan sok mutációt hordoz, hogy az már a kutatókat is komoly aggodalommal tölti el. A B.1.1.529 elnevezésű koronavírus-variáns tüskefehérjéjén ugyanis 32 mutációt azonosítottak, a vírus ezen része felelős az egészséges sejtekbe való bejutásért, és a vakcinák is éppen a vírus tüskefehérjéjét célozzák meg. Így tehát lehet, hogy egyrészt a variáns megkerüli az oltásokkal kialakított védelmet, vagy súlyosabb betegséget okozhat.

Mennyire elterjedt?

Máris úgy tartják, Dél-Afrikában az új eseteknél domináns lehet a szupervariáns: a korai PCR tesztek eredményei alapján a főváros, Johannesburg régiójában

AZ 1100 SZERDAI ÚJ FERTŐZÖTT 90%-ÁT MÁR AZ ÚJ VARIÁNS OKOZTA.

Erről Tulio de Oliveira, bio-informatikus professzor beszélt, aki két génszekvenálási intézményben is dolgozik Dél-Afrikában. Ma már mintegy 100 esetet azonosítottak az országban. A szomszédos Botswanában hétfőn négy esetet regisztráltak, akik egyébként kétszer oltottak voltak. Hongkongban egy dél-afrikai turistánál azonosították a variánst, és egy másik embernél is, akit karanténban helyeztek el.

Honnan eredhet?

Dél-Afrikában azonosították a koronavírus új variánsát, a B.1.1.529 nevű „szupervariánst”, ugyanakkor egyelőre csak találgatják, hogyan alakulhatott ki. A Cambridge-i Egyetem mikrobiológus professzora, Ravi Gupta szerint egy olyan betegben alakulhatott ki a variáns, akinek az immunrendszere sérülékeny volt, lehetséges, hogy egy kezeletlen HIV/AIDS beteg volt az illető. Dél-Afrikában 8,2 millió HIV beteg van, a legtöbb az egész világon. A béta variáns (vagy korábbi nevén dél-afrikai variáns) is itt alakult ki, és ez is egy HIV-betegben mutálódott.

Ragályosabb vagy halálosabb?

Ebben a kérdésben még nincs konszenzus, a kutatók jelenleg vizsgálják, hogy fertőzőbb-e az új variáns, vagy halálosabb-e. Néhány dél-afrikai virológus ugyanakkor máris aggódik,

A KÖZELMÚLTBAN UGYANIS PONT GAUTENG TARTOMÁNYBAN KEZDETT EMELKEDNI AZ ESETSZÁM, AHOL AZ ÚJ VARIÁNST ÉSZLELTÉK.

Mit mondanak a szakértők?

Több szakember fejezte ki aggodalmát a szupervariáns felfedezése óta.

Tom Peacock, az Imperial College London virológusa szerint a hihetetlenül nagy számú mutáció aggodalomra ad okot, az új variánst kiemelt figyelemmel kell kísérni a tüskefehérje szörnyű felépítése miatt. Ugyanakkor hozzátette azt is, előfordulhat, hogy egy furcsa, de nem túlzottan fertőző változattal állnak csak szemben. Kiemelte, reméli, hogy ez utóbbi a helyzet.

Maria Van Kerkhove, a WHO járványügyi szakértője  óvatosabban fogalmazott, szerint „még nem sokat tudunk erről, amit tudunk az az, hogy ez a variáns nagyszámú mutációval rendelkezik”

Rendkívüli ülést tart a WHO

A kialakult helyzetre reagálva az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendkívüli ülést tart pénteken, amelynek keretében megvitatják, mit jelenthet a koronavírus-vakcinák és az alkalmazott kezelések szempontjából a napokban felfedezett új variáns rendkívül sok mutációt tartalmazó tüskefehérjéje. (Bloomberg) / Portfolio