h i r d e t é s

Miattuk menő Budapest

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Miattuk menő Budapest

2015. március 13. - 17:36
0 komment

Kis közösségekből épül fel a város.

A gyerekkocsit együtt tologatók, a futás közben egymásnak odabiccentők, az emberek, akiket minden reggel látunk a buszmegállóban, koncerteken. Budapest attól jó hely, hogy rengeteg ilyen közösség van. Néhányan nevet is választottak maguknak, és szervezni is igyekeznek magukat. - írja a vs.hu

Kézenfekvő példa ezekre az Uber közösségi egyáltalán-nem-taxi szolgáltatás vagy a BKK által üzemeltetett Bubi biciklikölcsönző. Mindkettő közösségi, de az egyik mögött amerikai kockázati tőkebefektetők milliói, a másik mögött egy állami vállalat áll. Mi viszont kisebb, de sokkal izgalmasabb kezdeményezéseket kerestünk.

VÁSÁROK A RUHÁTÓL A DEKOPÍRFŰRÉSZIG

Az internet átlagosan ötévente fedezi fel a nekem szemét, másnak kincsjelenséget. Erről szólt az eBay, a Vatera, az amerikai Craigslist apróhirdetéses oldal sikere. Legutoljára a Facebook-csoportok hoztak színt erre a terülepe. A Garázsvásárok nevű közösségnek 23 ezer tagja van, az oldal keresője pedig további hasonló közösségeket is kidob. Egy-egy ilyen alkalmon el lehet adni a kinőtt gyerekruhát, megunt játékot vagy a lakásfelújítás végével feleslegessé vált szerszámgépeket.

A vásárokon belül külön kategóriát képviselnek a különböző ruhavásárok. A Gödör előtt tartott Gardrób nevű, minden héten megrendezett esemény Facebookját 11 ezernél is többen lájkolták. Nem lehet annyira rossz idő, hogy ne legyen zsúfolt a Cenpal Passage.

közösségek, wamp
Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztőség / Illyés Tibor

NEM RÉGI, MÉG SOKKAL JOBB: ÚJ

Arra senkinek nem lehet panasza, hogy Budapesten nincs elég tehetséges, fiatal dizájner. A lassan egy évtizede működő WAMPdizájnvásár mellett pedig megjelentek a versenytársak. A DIP Design Passage – született: dizájnplacc – mellett lehet menni Kultúrzsibire, a Gozsdu bazárjára, sőt most rendeznek saját vásárt az Etsy kézműves oldalon árusító magyar művészek is.

A vásárok jó ürügyet szolgáltatnak arra, hogy az amúgy ellógandós szombat vagy vasárnap délelőttöt hasznosan töltsük. A legrosszabb forgatókönyv pedig az, hogy üres kézzel érünk haza.

közösségek, wamp
Fotó: MTI/MTVA / Mohai Balázs

PANELBEN LAKVA IS LEHET GAZDA

Vannak dolgok, amelyeket csak őrületes erőfeszítéssel lehet egy tipikus budapesti bérházi lakásban csinálni. Egy nyárnyi balkonládás paradicsomtermesztési kísérlet után beláttam, hogy a kertészkedés is ilyen. Vannak növények, amelyek egyszerűen nem érzik jól magukat a hatodikon, cserépben.

Ha kevésbé lennék lusta, folytathatnám a kísérletezést egy közösségi kertben. Lehetne saját parcellám, ültethetnék olyan paradicsomot, amely nem akar felfelé futni – ez volt az első kísérlet másik hibája –, és persze járhatnék ki üres óráimban locsolni, meg hizlalni a jószágot a tekintetemmel.

közösségek, közösségi kert
Forrás: Facebook/Lecsós Kert

Lemaradni nem nagyon lehet róla: a Kortárs Építészeti Központ a közeljövőben három új kert kialakítását tervezi. A budapesti kerületek egy részében pedig már most is van olyan hely – lista, térkép erre – és közösség, ahová el lehet menni tanulni. Nem annyira egyszerű, mint hazafelé beugrani a zöldségeshez, de sokkal izgalmasabb.

NE CSAK A LIFTBEN BESZÉLGESSEN A SZOMSZÉDAIVAL!

Egy éve még csak a startupversenyek kedvence volt a Miutcánk.hu, de mostanra úgy tűnik, megnőtt a helyi közösségeket összekötni vágyó oldal lélekszáma. Regiszpáció után pár perc múlva már küldte is a levelet, hogy a környékemen laknak annyian, hogy kapjunk egy saját üzenőfalat. A jellemzően húszas, harmincas felhasználók pedig meg is töltötték a falat tippkéréssel, ismerkedéssel.


Így néz ki az oldal, mielőtt megnyílna az utca

A közösség már odáig is eljutott, hogy sörözéseket szervez. Ennél jobban semmi sem bizonyítja azt, hogy a Miutcánk tényleg az első dolog, amire regiszpálni kell, ha az ember új helyre költözik.

NE MARADJON KI EGY DOBÁSBÓL SE!

Catan telepesei című táblás spatégiai játék első, 2005-ös magyar kiadása óta pont tíz év telt el. Ez alatt a magyar társasjáték-rajongók tábora óriásira nőtt, már egy budapesti kerületet vagy kisebb vidéki várost is megtöltenének. (És milyen kerület lenne az!)

közösségek, társasjáték
Fotó: MTI/MTVA / Kelemen Zoltán Gergely

Akinek nincs stabil csapata, amelyet össze lehet hívni egy-egy estére, az a Játszóház nevű, Facebookon szerveződő közösségben találhat partnereket. A csoport nyitott már játékos kávézót, de azon kívül is összejönnek a hét több napján. A múlt héten például négy este is lehetett társasjátékozni különböző szórakozóhelyeken, de volt már olyan hét is, amelyiken öt estére sikerült összejövetelt szervezniük.

LERAKNI EGY BOGRÁCSOT

Restaurant day – ami nagyjából a lakáséttermek és az amatőr szakácsok napja – csak háromszor van egy évben, de az mindig bulinak számít. Ezen a napon bárki nyithat éttermet, ha meg tudja oldani a főzést, az ételek előkészítését, hűtést, tárolás, mosogatást és azt, hogy a nap végére ne essen le a lábáról.

Az étterem lehet otthon, lehet a parkban, lehet akár a Duna-parthoz rögzített stégen is, ami olyan jól látszik a BKV-hajóról. Az engedélyeket persze be kell szerezni, de a korábbi események térképeire mutogatva van mivel érvelni. Tervezgetni májusig van idő, akkor lesz legközelebb étteremnap. De most, hogy tavaszodik, bemelegíthetnek egy-egy grillezéssel.

közösségek, Dagadt Köcsög, futóközösség
Forrás: Facebook/Dagadt Köcsög

TÖMEG. SPORT.

A közösségi futásokat – vagy a kezdőknek gyaloglást – szervező Dagadt Köcsög mozgalom egyértelmű budapesti sikertörténet.  Moós Gergely 2010-ben, 124 kilósan kezdett rendszeresen sportolni, majd egy évvel később blogot is indított az életmódváltásról. Nem volt gyors a folyamat, de 2013-ban már egy hatszáz fős, egymást segítő, bátorító csapat vezéralakjaként mesélhetett arról, hogyan tudtak többen lefogyni a társaságból. A DK-sok most épp a Vivicittá félmaratonra készülnek fel együtt.

Futórendezvények korábban is voltak, a sportklub sem egy forradalmi ötlet. De tudnak korábbról egy olyan közösséget, amely eltámogatja, elcseszegeti odáig a tagjait, hogy ne adják fel? Na ugye.

 

vs.hu