h i r d e t é s

Mi történik a háttérben?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mi történik a háttérben?

2015. november 18. - 13:41
0 komment

Fejük tetejére álltak a kamatpiacok világszerte, több helyen is a derivatív piacok kamatszintje az állampapíroké alá csökkent, pedig fordítva szokott lenni. Ez elvileg azt jelentené, hogy az államokat kockázatosabbnak tartja a piac, mint a pénzintézeteket - írja a Bloomberg.

Fotó: Europress / Napi.hu

Felborult az utóbbi időben a megszokott rend a világ több nagy pénzügyi piacán is - írja a napi.hu. A határidős kamatlábak ugyanis több helyen is alacsonyabb állnak, mint az ugyanilyen futamidejű állampapírok hozama, márpedig ez nem így szokott lenni - írja elemezésében a Bloomberg. Ez a jelenség a legszembetűnőbb az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, Amerikában egyre több lejárat esetében figyelhető meg, hogy a határidős kamatlábak alacsonyabbak, mint az azonos lejáratú állampapírok hozama, de máshol is érezhető hasonló jelenség.

A szakértők megosztottak a tekintetben, hogy a félreárazás valami komolyabb probléma jele, vagy pedig egyszerű technikai okokkal magyarázható. Az állampapírok hozamemelkedése egyrészt érthető, a piac egyre inkább készül a közelgő decemberi Fed kamatemelésre. Másrészt a pénzügyi válságot követően jelentősen szigorodtak a kötvénykereskedéssel foglalkozó cégekre vonatkozó előírások, s emiatt sokszor a szereplők számára jóval olcsóbb a derivatív piacon fedezni pozícióikat, mint ténylegesen állampapírokat venni és eladni.

Ugyanakkor a megkérdezett szakértők szerint ez egyértelmű félreárazást jelent, hiszen elméletileg ez azt jelenti, hogy a piac jelenleg kockázatosabbnak tartja pénzt kölcsönözni az államoknak, mint azoknak a pénzintézeteknek, amelyeket állami segítséggel sikerült megmenteni a válság során. A hosszabb lejáratok, például a 30 éves amerikai állampapír esetében ez a helyzet már évek óta fennáll, azonban az utóbbi hónapokban egyre rövidebb futamidők esetében is fejre állt a rend.

 

napi.hu