h i r d e t é s

Megjött a várt inflációs adat!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Megjött a várt inflációs adat!

2018. augusztus 08. - 14:47

Júliusban éves alapon 3,4%-kal emelkedtek a fogyasztói árak - derült ki a KSH ma közzétett adataiból. - írja a portfolio.hu.

Illusztráció: hirtv.hu

A Portfolio által megkérdezett szakértők 3,3%-os, a Magyar Nemzeti Bank 3,4%-os éves árindexet várt, így az adat az elemzői várakozásokhoz képest kisebb meglepetést okozott, a jegybank viszont telibe találta. 

Legutóbb 2013 januárjában tartózkodott ennél magasabban az éves árindex, vagyis a mostani szám öt és fél éves csúcsot jelent. Az infláció gyorsulása elsősorban az üzemanyagárak 17,8%-os emelkedésének volt betudható, amelyben a forint gyengülése is szerepet játszott. Ezt igazolja az is, hogy a fő index emelkedése mellett az alapvető folyamatokat megragadó éves maginflációs index értéke 2,4%-on stagnált. 

A KSH szakértőjének értékelése szerint a korábbiakhoz képest gyengébb szinten ragadt forint gyorsan éreztette hatását az üzemanyagárakban, azonban más termékcsoportokba egyelőre érdemben nem gyűrűzött át. A hazai fizetőeszköz gyengülésének (egyelőre) mérsékelt inflációs hatása részben annak is köszönhető, hogy júliusban jelentős erősödést tudott produkálni az euróval szemben, ez pedig a kereskedők árazási döntéseit is befolyásolhatta (nem volt szükség akkora áremelésre, hiszen a forint hirtelen és jelentős leértékelődése átmenetinek bizonyult). 

Az éves maginflációs mutató 2,4%-on stagnálása tehát arra utal, hogy nagy árnyomás továbbra sincs a magyar gazdaságban, azonban a rövidebb bázisú maginflációs mutatóban egyértelműen látszik a gyorsuló tendencia. Év elején még csak 1,5% környékén állt a mutató, júliusban viszont 3,4%-ra, több mint négy és fél éves csúcsra kapaszkodott. Ez alapján erősödő inflációs nyomás látszik felépülni a gazdaságban, ezért a következő hónapokban érdemes lesz fokozottan figyelni erre a mutatóra. A teljes képhez érdemes figyelembe venni azt is, hogy a gyorsulásban szerepet játszik a dohánytermékek egyszeri drágulása (ez elsősorban júniusban emelte a maginflációs indexet). 

Áttérve a termékcsoportok szerinti inflációs adatokra: 

  • Az élelmiszerek ára 3,6%-kal emelkedett, ezen belül a vaj, vajkrém 9,7, a száraztészta 9,2, a tejtermékek 7,2, a tojás és a liszt 7,0, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,8%-kal drágult, a cukor 23,5%-kal olcsóbb lett.
  • A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,5%-kal az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára nőtt, ezen belül a járműüzemanyagokért 17,8%-kal kellett többet fizetni.
  • A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,3, ezen belül a dohányáruké 7,5%-kal nőtt.
  • A szolgáltatások ára 1,6%-kal emelkedett.
  • A háztartási energia 1,5%-kal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,3, a palackos gázé 7,2%-kal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott.
  • A ruházkodási cikkekért 0,7%-kal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 0,1%-kal kevesebbet kellett fizetni.

Milyen következtetést érdemes levonni a mai adatokból?

A Magyar Nemzeti Bank júniusi inflációs jelentésében 3,4%-os éves árindexet prognosztizált júliusra, vagyis a jegybank telibe találta az adatot. Ezzel erősíthette hitelességét a piaci szereplők körében, hiszen továbbra is bátran állíthatja, hogy saját inflációs forgatókönyve helytálló, és így azok tévednek, akik szerint folyamatosan nő a fogyasztói árak elszállásának kockázata Magyarországon, ezért már most vissza kéne vennie a monetáris lazításból a jegybanknak. Ebből a szempontból az augusztusi inflációs statisztika lesz majd nagyon érdekes, hiszen az MNB előrejelzése szerint júliusban tetőzhetett az éves árindex, a nyár utolsó hónapjában 3,4%-ról 3,3%-ra, ezt követően pedig tovább lassulhat a fogyasztói árak emelkedésének üteme. 

Ábrák forrása: portfolio.hu

Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy a jegybank inflációs forgatókönyve helytálló: az inflációs pálya kontroll alatt van, és az olajárak drágulásán kívül nincs több érdemi felhajtó erő, ami hatna a fogyasztói árindexre, a forintgyengülés pedig nem gyűrűzött be az üzemanyagon kívül más termékcsoportokba. Ugyanakkor a rövid bázisú maginflációs mutató gyors emelkedése intő jel lehet a döntéshozók számára, így erre érdemes lesz a következő hónapokban fokozottan figyelni.

portfolio.hu