h i r d e t é s

Megdöbbentő dolgok derültek ki egy jelentésben Kínáról

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Megdöbbentő dolgok derültek ki egy jelentésben Kínáról

2022. szeptember 01. - 12:44

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatala (OHCR) szerint Kína ujgur lakossággal szembeni bánásmódja "emberiesség elleni bűncselekménynek minősülhet" - számolt be a Sky News.

Forrás: OZAN KOSE/AFP via Getty Images

 

Az OHCHR azután döntött a vizsgálat mellett, hogy 2017 végén Kína által "az ujgurok és más, túlnyomórészt muszlim közösségek ellen elkövetett emberi jogi jogsértések súlyos állításai" jutottak a tudomására.

Mi az az OHCR?

Az ENSZ genfi székhelyű Emberi Jogi Főbiztosi Hivatala (OHCHR) segítséget nyújt a tagállamoknak az emberi jogok érvényesítésében, szorosan együttműködve a helyi partnerekkel annak érdekében, hogy az alapvető emberi jogi standardok gyakorlatba való átültetése megvalósulhasson. Az OHCHR támogatja az ENSZ emberi jogokkal foglalkozó mechanizmusainak munkáját, szerepet vállal az emberi jogi képzésben, információ-terjesztésben, és a nemzetközi egyezmények és kapcsolódó kiegészítéseik minél szélesebb ratifikációjának előmozdításában. A Hivatal élén jelenleg a chilei származású Michelle Bachelet főbiztos asszony áll.

Az ENSZ augusztus közepén megállapította, hogy Kína kényszermunkára alkalmazza a nyugati Hszincsiang régiójában élő kisebbségi csoportok tagjait. Az akkor kiadott jelentést fontos adalékanyagnak tekintették az ENSZ emberi jogi főbiztosának készülő jelentéséhez. Michelle Bachelet hamarosan távozik pozíciójából, de megígérte, hogy még előtte közzéteszi az ujgurokról szóló jelentését, amely most meg is történt.

Mit mond az OHCR Kína és az ujgurok ügyében?

Az OHCHR azután döntött a vizsgálat mellett, hogy 2017 végén "az ujgurok és más, túlnyomórészt muszlim közösségek ellen elkövetett emberi jogi jogsértések súlyos állításai" jutottak a tudomására.

Az ENSZ közölte, hogy jelentése "a jelenleg rendelkezésre álló dokumentumanyag szigorú felülvizsgálatán alapul". A hosszú jelentésben többek között "a családtervezési politika megsértésére" hivatkoznak, az ujgur és kazah nők körében bizonyítékot találtak erőszakos abortuszokra és kényszersterilizációra.

Ezek közül az OHCHR interjút készített néhány nővel, akik elmondták, hogy abortuszra vagy spirál behelyezésére kényszerítették őket, miután elérték a családtervezési politika által megengedett gyermekszámot

- számoltak be a jelentésben.

A jelentés hozzáteszi: néhány nő arról beszélt, hogy a családtervezési politika megsértése miatt kemény büntetések, többek között "internálás" vagy "börtönbüntetés" vár rájuk.

Az OHCR szerint ezek az első kézből származó beszámolók, bár korlátozott számban állnak rendelkezésre, hitelesnek tekinthetők.

Kína ENSZ-missziójának szóvivője, Liu Jujin nyilatkozatában azt mondta, hogy "az úgynevezett "értékelés" fő forrásként dezinformációt és Kína-ellenes erők által gyártott hazugságokat használ, szándékosan figyelmen kívül hagyja a kínai kormány által szolgáltatott hiteles információkat és objektív anyagokat, rosszindulatúan elferdíti Kína törvényeit és politikáját". A kínai szóvivő hozzátette, hogy "a jelentés leleplezi az OHCHR egyes tagjainak Kínával szembeni mélyen gyökerező elfogultságát és tudatlanságát", és "pusztán egy bohózat, amelyet néhány nyugati ország és Kína-ellenes erők terveztek ki".

Az ENSZ kijelentette, hogy értékelése Kína nemzetközi emberi jogi kötelezettségein alapul. (Portfolio)