h i r d e t é s

Már az uniós pénzeket is Orbán hobbijára költik: százmilliókat kapott a Videoton a focisták fejlesztésére

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Már az uniós pénzeket is Orbán hobbijára költik: százmilliókat kapott a Videoton a focisták fejlesztésére

2017. június 29. - 18:52

Az LMP szerint Garancsi István Videotonja egy olyan rendszer kifejlesztésére kapott 400 milliós támogatást, amely már létezik. - írja a magyarnarancs.hu.

Illusztráció: 24.hu

Még 2016 augusztusában számolt be arról a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon (Ginop) belül 68 milliárd forintnál is több uniós fejlesztési forrást osztottak ki, amellyel a tárca, pontosabban az Európai Unió 247 innovatív pályázatot támogat.

A vállalatok kutatás-fejlesztési, innovációs beruházásait ösztönző program célja elvileg az, hogy ösztönözzék a

jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák, továbbá ezek prototípusainak kifejlesztését.

Tavaly októberben az Index írt egy hosszabb cikket arról, mely érdekköröknél és cégeknél landolnak a fejlesztési pénzek, és kiderült, hogy a kormányközeli nagyvállalkozóhoz, Garancsi Istvánhoz közel álló vállalkozások közül több is bekerült a támogatottak közé.

Az Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló üzletember köztéri plakátos cége, az Esma például 244 millió forintot kapott

intelligens reklámtáblák vezérlésére alkalmas rádiókommunikációs szenzorhálózat kutatás-fejlesztésére,

amely biztos jól jön majd akkor, ha a kormányzati hirdetéseket kell rajtuk elhelyezni.

Garancsi István Forrás: magyarnarancs.hu

A fejlesztés egyik helyszíne még meg sem épült

A fentebb említett Ginop-programból jutott a Garancsi István által vezetett és az érdekeltségei által birtokolt Videoton FC-nek is, illetve a focicsapatot irányító gazdasági társaságnak – erről már Hadházy Ákos számolt be csütörtöki korrupcióinfóján.

Az LMP társelnöke szúrta ki, hogy a DataMagic Pénzügyi Informatikai és Tanácsadó Kft. a Fehérvár FC Kft.-vel közösen 404 millió forintot kapott arra, hogy fejlessze Garancsi csapatát.

Azt a csapatot, amelynek VIP-páholyában rendszeresen megfordul a miniszterelnök – mielőtt a Puskás Akadémia elkezdett volna szárnyalni, Orbán Viktor kedvenc élvonalbeli együttese a fehérvári volt.

A kormányzati pályázati összesítőben szereplő leírás szerint a 404 millió forintos támogatáshoz 200 milliós önrészt tettek hozzá a cégek, így több mint 600 millió forintból létrehoznak egy olyan adatgyűjtő rendszert, amely egyebek közt méri és összegzi a játékosok teljesítményét a mérkőzések, illetve az edzések alatt.

A célok között még szerepel, hogy az így kapott adatokat beépítik a sportegyesület üzleti logikájába, menedzsmentrendszerébe, illetve kialakítanak egy

speciális, a szakmai rendszerből érkező HR-gazdálkodási modult,

jelentsen ez bármit.

Forrás: magyarnarancs.hu

A fejlesztés ismertetőjében az is szerepel, hogy a munka egyrészt a DataMagic székesfehérvári telephelyén, másrészt az új Sóstói Stadionban folyik majd. Utóbbival kapcsolatban azt írják, hogy

a stadion része egy 50 fő befogadására kialakított modern, informatikailag és kommunálisan is minden hiányt kielégítő irodaház.

A projekt ebben az irodaházban fog folyni, a technológiai tesztelések pedig a stadion pályáján.

Ezzel csak az a gond, hogy a stadion építését a tervezettnél sokkal később kezdték meg, ott még se irodaház, se épkézláb pálya nincs, a csapat is Felcsúton játszott az utóbbi hónapokban, az új idényt is ott kezdik meg. Mi több, a projektzárásként – szintén a kormányzati összesítőben szereplő adatok szerint – megadott 2017. november 15-én át sem fogják adni a közel 16 milliárd forintból épülő arénát.

Ilyen rendszer már létezik?

Hadházy Ákos úgy véli: az innovációra elszórt uniós források egy része olyan kamufejlesztésekre megy el az országban, amelyek hasznosságát szinte lehetetlen később ellenőrizni.

„Vérlázítónak” nevezte, hogy a kormány egyik legkedveltebb építőipari vállalkozója, Garancsi István egy másik céggel együtt olyan rendszert fejleszthet a saját csapatának, amely már – legalábbis az LMP-s politikus szerint – létezik, hiszen a magyar válogatott és több hazai klub is ilyet használ.

Minden bizonnyal az összeg töredékéért is megvehetnék a világ számos pontján használt, Catapultnak nevezett fejlesztést

 – hangsúlyozta Hadházy.

Egyébként a Catapult-rendszernek az a lényege, hogy a focisták felvesznek egy elaptikus mellényt, amely egy jeladó segítségével továbbítja az adatokat, miközben egy GPS-alapú kis kütyüvel mérik a játékosok mozgását.

Szigetszentmiklós csapata nemrég a Catapult Optimeye S5 edzéskövető rendszer vásárlásához kért tao-támogatást, úgy, hogy az indoklásban meg is említik, hogy erre 21,6 millió forintra van szükségük.

Hadházy szerint Garancsiék „fejlesztése” nagyon gyanús, ezért a napokban feljelentést tesz, amitől azt várja, hogy kiderüljön: végeztek-e valódi innovációt a még le sem zárult program során, vagy az egész csak „a pénzlenyúlás miatt lett kitalálva”.

Nem csupán Garancsi István járt jól a focit szerető kormányközeli üzletemberek közül, Hadházy Ákos megemlítette, hogy Csányi Sándor OTP-vezér, az MLSZ elnöke is örülhet több Ginop-pályázati sikernek.

A Csányi hatalmas cégbirodalmához tartozó Bólyi Mezőgazdasági Zrt. 1,93 milliárd forint uniós pénzt kapott az „agroökológiai alapon integrált hazai, minősített gabona- és fehérjeforrásokra alapozott termelési rendszer a magas biológiai értékű sertéshús előállítása érdekében”, a Sole-Mizo Zrt. pedig 783 milliót a „protektív kultúrák felhasználásával E-szám mentes és egyéb funkcionális tulajdonságokkal rendelkező termékcsalád” fejlesztésére.

magyarnarancs.hu