h i r d e t é s

Magyarországot hibáztatja az osztrák alkancellár a schengeni problémákért

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarországot hibáztatja az osztrák alkancellár a schengeni problémákért

2022. december 29. - 07:30

Ausztria - pontosabban néppárti kancellárja - az új migrációs válságra hivatkozva megakadályozta Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni térséghez, a zöldpárti osztrák államfő viszont Romániával volt szolidáris. 

Archív fotó: ellenőrzés a hegyeshalmi határátkelőhelyen - Forrás: MTI/Filep István

A szintén zöldpárti Werner Kogler alkancellár pedig egy most megjelent interjúban Magyarországot tette felelőssé a nem regisztrált migránsok átengedéséért.

"A migráció területén objektív problémák vannak, amelyek csak érintőlegesen kapcsolódnak Schengenhez. Mi, zöldek dolgozunk a megoldásokon. Felvesszük a kapcsolatot a svéd és a spanyol EU-elnökséggel, hogy 2023-ban valamit elérhessünk" - mondta a Kleine Zeitung c. lapnak Werner Kogler osztrák alkancellár, közszolgálati és kulturális miniszter.

"Egy dolgot el kell ismerni. Nem lehet, hogy több mint 100 ezer embert szabályszerűen regisztrálunk Ausztriában, és aztán kiderül, hogy 75 ezer - 80 ezer embert nem regisztráltak korábban. A valóságban a problémák Magyarországgal vannak" - nyilatkozta a zöldpárti politikus, hozzátéve:

Ha a belügyminiszter logikáját követnénk, akkor Magyarországot ki kellene rúgni Schengenből, mert onnan történik a legtöbb nem regisztrált átlépés Ausztriába.

"Magyarországnak még kerítés is van a déli határán" - idézte fel az újságíró, amire Kogler úgy válaszolt: "Pontosan, ebből is látszik, hogy a kerítés önmagában nem segít. Ezért dolgozunk megoldásokon. És hiszem, hogy sikerülni fog." A cél az, hogy Románia és Bulgária jövőre csatlakozhasson a schengeni térséghez.

Kogler az interjúban arra reagált, hogy Ausztria december elején megvétózta a két ország schengeni csatlakozását, éspedig a menedékkérők nyugat-balkáni útvonalon keresztül történő újbóli beáramlására hivatkozva. Nehammer kancellár szerint 2022-ben 75 ezer nem regisztrált migráns érkezett országukba, és ez a szám "olyan biztonsági problémát jelent, amelyet nem tudunk eltörölni."

Az európai polgároknak és államoknak nem tetszik, ha a migráció a rendezetlen beáramlás benyomását kelti - mondta a lapinterjúban az alkancellár. "Ezt megértem. Ezzel szemben fontos, hogy az emberi jogi és menekültügyi egyezményt teljes mértékben elfogadják. Ha vannak bizonyos menekülési okok és jogos menedékkérelmek, akkor azokat meg kell adni." (Euronews)