h i r d e t é s

Közeleg a nyári szünet. Mihez kezdjünk a gyerekkel?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Közeleg a nyári szünet. Mihez kezdjünk a gyerekkel?

2017. május 04. - 14:57

A nyár az általános iskolától a középiskola végéig a felhőtlen kikapcsolódás időszakát jelenti a gyerekek számára.

Forrás: MTI / Czimbal Gyula

Bár a gyerekek öröme felhőtlen, nem kevés azoknak a szülőknek a száma, akik nem tudják elhelyezni a három hónapos szünidő alatt a gyerekeiket. Az óvodáskorú gyerekkel megáldott szülők esetében az óvoda nagyjából öt hetes zárva tartása még nem jelent akkora problémát, hiszen egy közös nyaralással kalkulálva nagyságrendekkel könnyebb helyzetben vannak. Az iskolásoknál már jóval nehezebb a helyzet, ráadásul ennél többről van szó, hiszen a gondoskodó szülők nagy része azt is szeretné, ha gyereke nem kizárólag felügyelet alatt lenne, hanem jól is érezné magát. Mint tudjuk nem minden iskolában megoldott a nyári napközi, és ki tagadhatná: nincs olyan szülő, akinek volna szíve a gyereket nyáron is az iskola falai között tartani. Mik azok a helyek tehát, ahol a gyermek személyiségének fejlődése garantált a nyári szünidő alatt is? Cikkünkben sorra vettünk néhány olyan táboroztatási lehetőséget, amelyek ugyan természetüktől függően kisebb-nagyobb anyagi terhet rónak a szülőkre, de a gyermek biztonsága és foglalkoztatása garantált.

Egy ideális út: a táboroztatás

A szülők – esetleg nagyszülők – nyári szünet alatti „logisztikai problémáinak” legjobb megoldását az olyan speciális táborok jelentik, ahol a gyerekek egy-két héten keresztül valamilyen sportággal ismerkedhetnek meg rendszeres foglalkozások keretében. Számtalan iskola, közintézmény és egyéb szervezet hirdet a nyári időszakra például focitáborokat, biciklis-, kenu-, tenisz-, úszó-, vízilabda vagy éppen igen népszerű lovas táborokat. A kerti és kültéri játékok, a szabadtéri foglalkozások különösen fontosak a mai otthonülős gyerekeknél. Az ilyen táborok persze tartalmi szempontból nem „egypólusúak”, hiszen általában az egyes sportágak mellett a gyerekeknek egyéb programokkal is kedveskednek. A kézműves foglalkozásokhoz hasonló programok rendszerint részét képezik a táboroztatásoknak.
Ha az internetes kínálatot böngésszük, azonnal észrevesszük, hogy tulajdonképpen nincs olyan téma, amely köré ne szerveződne már valamilyen tábor, legyen szó drámatáborról, jógatáborról vagy éppen nyelvi táborról.

Eltérő árak

A táboroztatások árai nagymértékben eltérhetnek egymástól, elég ha arra gondolunk, hogy a napközis táborok mellett szálláshelyes táboroztatásokat is kínálnak. A tavalyi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy a feltételektől és színvonaltól függően a táboroztatásban gondolkodó szülőknek nagyságrendileg 25 ezer és 90 ezer forintos érték közötti összeggel kell számolniuk. A vitorlás vagy golftábor értelemszerűen többe fog kerülni, mint egy hagyományos úszó- vagy vízilabdatábor. Ezek az összegek rendszerint a napi étkezéseket, eszközöket és a szállást is tartalmazzák.

Egy költséghatékonyabb megoldás

Egyre több szülő vesz részt az olyan kezdeményezésekben, amelynek során a nyári szünidő alatt felváltva vigyáznak az egy osztályba járó gyerekekre, azaz minden héten más a soros. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ez az eljárás mindenekelőtt azoknál működhet remekül, akik időközönként évközben is gyakorolják ezt a gyakorlatot egymással.

A lényeg, hogy a gyerek érezze jól magát

A legtöbb szülő persze csak akkor látja igazán értelmét a táboroztatásnak, ha a gyermeke jól érzi magát. Ez akkor valósul meg mindenekelőtt, ha könnyen talál barátokat, vagy eleve olyan ismerős gyerekekkel megy táborba, akiket egyébként is ismer. A nyári szünidő alatti sok táborozástól egyébiránt óva intenek a szakemberek, mivel a táborokban töltött szabadidő a legtöbb gyermek számára inkább fárasztó, mint pihentető.