h i r d e t é s

Körülbelül 7-8000 beteg szenved sclerosis multiplextől

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Körülbelül 7-8000 beteg szenved sclerosis multiplextől

2018. május 30. - 17:51

Körülbelül 7-8 ezerre tehető a sclerosis multiplex betegségben szenvedők száma Magyarországon - mondta Rózsa Csilla, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház neurológiai osztályának vezető főorvosa szerda reggel az M1 aktuális csatornán.

Béres Jenő barátjával beszélget egy sör mellett Esztergomban 2018. május 28-án. Az ötvenhét éves, eredendően jobbkezes férfi huszonhat éve él sclerosis multiplexszel, mostanra csak bal kezét képes mozgatni, lábai mozgásképtelenek, kerekesszék használatára szorul. A központi idegrendszeri gyulladásos betegség világnapját május 30-án tartják. Magyarországon körülbelül 7-8 ezerre tehető a sclerosis multiplexben szenvedők száma. Illusztráció: MTI Fotó: Komka Péter

A főorvos szerint a központi idegrendszeri gyulladásos betegség részben autoimmun mechanizmussal zajlik, s szinte bármilyen, a központi idegrendszerrel kapcsolatos tünete kialakulhat a betegeknek. Többnyire már fiatal korban elkezdődik a betegség kialakulása, leginkább a 20 és 40 év közötti populációt érinti.

Béres Jenő hagymát pucol esztergomi otthonában 2018. május 28-án. Illusztráció: MTI Fotó: Komka Péter

Pontosan nem tudni, hogy a betegség mitől alakul ki, de nagy a valószínűsége, hogy egyfajta genetikai "konstelláció" állhat a háttérben, és ezt számos környezeti tényező is befolyásolja - mondta, hozzátéve, nem öröklődő betegségről van szó.

Az utóbbi évtizedekben egyre nőtt azon gyógyszereknek a száma, amelyek csökkentik a betegség aktivitását. A teljes gyógyulásra nincs mód

- mondta a főorvos.

Béres Jenő egy géppel mozgatja át mozgásképtelen alsó végtagjainak izmait esztergomi otthonában 2018. május 28-án. Illusztráció: MTI Fotó: Komka Péter

Tévhitek helyett: 10 pont a sclerosis multiplexről

A Magyar Sclerosis Multiplex Betegekért Alapítvány összegyűjtötte a legfontosabb tényeket a betegségről: szeretnék, ha ezzel a 10 ponttal minél többen tisztában lennének.

  1. Nem tudni kinél alakul ki a sclerosis multiplex: az SM a fiatal felnőttek leggyakoribb, gyógyíthatatlan idegrendszeri betegsége, okát ma sem ismerjük, 8 ezer sorstársról tudunk idehaza.
  2. A jövő nem tervezhető: betegtársaink egy része évtizedeken át együtt élhet kevés panasszal a betegséggel, mások néhány év alatt kiszolgáltatott emberekké válnak.
  3. SM-ben a gerincvelőnket szigetelő mielinhüvely károsodik, ezért romlik az idegek ingerületvezető képessége. Hogy melyik szakaszon? Ez csak szerencse kérdése.
  4. Az agyban is gyulladásos gócok alakulhatnak ki, tüneteink attól is függnek, hogy ez hol és milyen intenzíven történik meg.
  5. Kipihenhetetlen, krónikus fáradékonyság, romló látás, remegő kezek, lassuló járás és beszéd, vizelettartási gondok is nehezíthetik napjainkat.
  6. Gyógyszereink révén sokunknál hosszú időn át kordában tartható a betegség: önmagunkat injekciózzuk, olykor infúzió, tabletta vagy kapszula segíthet életminőségünk javulásában.
  7. Rehabilitációnk nehéz, mert állapotunk hullámzóan változhat, kevés az olyan intézmény, ahol felkészültek erre.
  8. A betegség depressziót is okozhat, amit fokoz, ha elszigetelődünk. Pedig toleráns környezetben betegtársainknak a mainál nagyobb aránya tudna dolgozni.
  9. Sok fiatal betegtársunk titkolja betegségét, amíg teheti, nehogy emiatt hátrány érje a munkahelyén. A túlhajszoltság viszont ronthat az állapotunkon.
  10. Azért szeretnénk, ha tudnának a betegségünkről, hogy ne gondolják kóros fáradékonyságunkról, hogy lusták vagyunk, imbolygó járásunkról, hogy részegek lennénk. Szeretnénk megfeledkezni arról, hogy betegek vagyunk, de ehhez az is kell, hogy ne előítéletekkel tekintsenek ránk.

MTI/os.mti.hu