a- a+

2015. május 02. - 09:40
0 komment

Megbukott a drogteszten a júniusi Európai Játékokra készülő kajak-kenu válogatottból Csipes Tamara és Dombvári Bence.

Az ötszörös világbajnok Csipes és a világbajnoki ezüstérmes Dombvári pozitív eredménye már a hét elején kiderült, a szövetség szerdai elnökségi ülésén is téma volt, de próbálták házon belül tartani az információt. Mindketten kikerültek a válogatottból, fegyelmi indult ellenük. - írja az origo.hu

Az Origo úgy tudja, hogy a doppingteszten átmentek, ám a drogteszt kokaint mutatott ki a szervezetükben, így a júniusi Európai Játékokon várhatóan nem indulhatnak.

Később nyilatkoznak

Portálunk elérte a kajak-kenu szövetség egyik munkatársát, aki nem kívánta kommentálni a hírt. Annyit közölt, hogy Schmidt Gábor, a szövetség főtitkára fog majd nyilatkozni a szombati Európa-bajnoki versenyek után a kokainügyről a Duna Televízióban.

Mivel nem versenyen, hanem edzőtáborban buktak meg a drogteszten, így várhatóan indulhatnak viszont a világbajnoki válogatón és az augusztusi olimpiai kvalifikációs vébén is, ugyanakkor három hónapra megvonják tőlük a Gerevich ösztöndíjat.

A 25 éves Csipest 2011-ben a legjobb magyar sportolónőnek választották meg.

Hingis vissza is vonult

Az elmúlt évtizedekben már több élsportoló bukott le kokain használata miatt. Az egyik legimsertebb eset Adrian Mutué volt, aki még a Chelsea focistájaként bukott le egy teszten. Őt évekre eltiltották a versenyszerű sportolástól.

Szintén kokainnal bukott le még 2007-ben Martina Hingins világklasszis svájci teniszező. Ezt maga Hingis jelentette be a svájci Glattbruggban rendezett sajtókonferenciáján, hozzátéve: ugyan ártatlannak vallja magát, de ezzel befejezettnek tekinti a pályafutását.

Martina Hingis a pozitív drogtesztje után volt kénytelen visszavonulni
Forrás: MTI/Illyés Tibor

Heten a dőntőben

Egyébként a pénteki nyitónapon lebonyolított 500 és 1000 méteres elő- és középfutamok során hét magyar egység verekedte be magát a szombat-vasárnapi döntőkbe a csehországi Racicében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Az Eb honlapja alapján a hosszabb távon – amelynek fináléira szombaton kerül sor – a Sarudi Alíz, Medveczky Erika kajakos duó már az előfutamban elért harmadik helyével lépett tovább, míg az ifjúsági olimpiai bajnok Farkasdi Ramóna (K-1) előbb egy hatodik, majd egy harmadik helyet szerzett, ez pedig elég volt ahhoz, hogy a legjobb kilenc közé jusson. Az első pályáján negyedik Sarudi Pál, Forgó Christopher kenupáros ugyancsak egy középfutamos harmadik hellyel került döntőbe.

Medveczky Erika és Sarudi Alíz, valamint a szerb Darma Ruzicic és Milica Starovic (b-j) a kajak-kenu Európa-bajnokság női kajak kettes 1000 méteres előfutama után a csehországi Racicében
Forrás: MTI/EPA/Rene Volfik

Fiatalítás

Ötszáz méteren a kenus Korisánszky Dávid és a Nádas Bence, Hérics Dávid kajakos duó megspórolta magának a délutáni futamot, ugyanis délelőtt az előfutamban egyaránt harmadikként ért célba, ami egyből finálét ért, míg Bárdfalvi Márk (K-1) és a Horváth Alexandra, Malcsiner Eszter, Katrinecz Rita, Szabó Ágnes összeállítású kajakos kvartett előbb hatodikként, majd a folytatásban harmadikként zárt, így ezek az egységek is készülhetnek a végjátékra. Ezen a távon – a női kajaknégyes és kenukettes kivételével – a vasárnapi zárónapon kerül sor a döntőkre.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) döntése értelmében Magyarország jobbára fiatal, U23-as versenyzőkből álló csapattal vesz részt az Eb-n, mert idén a júniusi, bakui Európa Játékok, valamint az augusztusi, milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokság lesz a fő verseny a sportág szereplői számára.

origo.hu ( Csipes a 2011-es szegedi vébén aranyat nyert egyesben // Forrás: AFP/Ferenc Isza)