h i r d e t é s

Kiderült, hogy mikor ugrott át a koronavírus az emberre

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Kiderült, hogy mikor ugrott át a koronavírus az emberre

2022. augusztus 24. - 07:58

Egy nemzetközi kutatócsoport megerősítette, hogy a kínai Wuhanban működő Huanan tenger gyümölcsei nagybani piacon értékesített élő állatok voltak a legvalószínűbb forrásai a COVID-19 világjárványnak, amely eddig közel 6,5 millió emberéletet követelt. Már az első emberi fertőzés dátuma is megvan.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Szinte nullára redukálódott a valószínűsége annak a forgatókönyvnek, amely szerint laboratóriumi szivárgás áll a pandémia mögött. Az Arizonai Egyetem vírusevolúciós professzora, Michael Worobey és kutatócsoportja a világjárvány kezdetét az elhíresült wuhani Huanan piacra vezették vissza, ahol rókákat, nyestkutyákat és más, az új koronavírusra fogékony élő emlősöket árultak közvetlenül a COVID-19 járvány kezdete előtt. Vizsgálati eredményeiket a Science című folyóiratban – két tanulmányban – tették közzé.

A tanulmányok gyakorlatilag kizárják a világjárvány eredetéről szóló alternatív forgatókönyveket. Sőt, a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az állatokról az emberre a vírus nem egy, hanem valószínűleg két különálló esemény során jutott át a Huanan piacon 2019 novemberének végén – számolt be róla az egyetem híroldala.

Két logika, ugyanaz az eredmény

Az egyik tanulmány az első ismert COVID-19-es esetek helyszínét, valamint a piac különböző pontjain lévő felületekről vett kenetmintákat vizsgálta. A másik tanulmány a SARS-CoV-2 genomikus szekvenciáit analizálta, amihez a mintákat a világjárvány első heteiben gyűjtötték Kínában, a koronavírusos betegektől. (Az előzetes tanulmányokat már februárban közzétették, de azóta felülvizsgálták és pontosították ezeket.)

Az első – Michael Worobey és Kristian Andersen által a San Diegó-i Scripps Research kutatóintézetben vezetett – tanulmány a COVID-19-es esetek földrajzi mintázatát vizsgálta a járvány első hónapjában, 2019 decemberében. A kutatóknak sikerült meghatározniuk az Egészségügyi Világszervezet által abban a hónapban azonosított 174 COVID-19-es eset szinte mindegyikének a helyét: ezek közül 155 Wuhanban volt.

Bebizonyosodott, hogy ezek az esetek a Huanan piac körül összpontosultak, míg a későbbi esetek széles körben szétszóródtak a 11 milliós Wuhanban. Kiderült az is, hogy a piac közelében élő korai koronavírusos betegek feltűnően nagy hányadának nem volt ismert kapcsolata a piaccal. Nem vásároltak ott, nem dolgoztak ott. Ez Worobey szerint alátámasztja azt az elképzelést, miszerint a piac volt a járvány epicentruma, az eladók fertőződtek meg először, és ez indította el a fertőzések láncolatát a környező közösség tagjai között.

„A több mint 3000 négyzetkilométeres városban a legnagyobb valószínűséggel egy néhány háztömbnyi területen történt az egyik legkorábbi megbetegedés, és a Huanan piac pont erre a területre esett” – mondta Worobey. Ezt a következtetést egy másik megállapítás is alátámasztotta. "A vírus nem rejtetten keringett. Valóban arról a piacról indult, és onnan terjedt tovább” – állította a kutató.

Nem volt tendenciózus kutatás a piac környékén

Korábbi eredményeik kiegészítéseként Worobey és munkatársai arra a kérdésre is választ adtak, hogy az egészségügyi hatóságok vajon csak azért találtak-e eseteket a piac környékén, mert ott keresték őket. „Ezeket az esteket azért azonosították, mert a betegek súlyos állapotban kórházba kerültek, nem pedig azért, mert a piac környékén laktak” – jegyezte meg a virológus professzor.

Hogy kizárják az elfogultság lehetőségét, a kutatók kivettek néhány esetet az elemzésből, és újra lefuttatták a statisztikákat. Az eredmények még akkor is ugyanazok maradtak, amikor az esetek kétharmadát eltávolították. Azaz a földrajzi összefüggés végig erős maradt.

A tanulmány a Huanan piac bezárása után a piaci felületekről, például a padozatról és a ketrecekről vett kenetmintákat is megvizsgálta. A SARS-CoV-2-re pozitívnak bizonyult minták szignifikánsan összefüggésbe hozhatók voltak az élő vadállatokat árusító standokkal.

A kutatók megállapították, hogy a Huanan-piacon az első feljegyzett COVID-19-es megbetegedéseket megelőző hetekben SARS-CoV-2-re fogékony élő emlősöket, köztük vörös rókákat, borzokat és nyestkutyákat árultak. A tudósok részletes térképet készítettek a piacról, és kimutatták, hogy a kínai kutatók által 2020 elején jelentett SARS-CoV-2-pozitív minták egyértelműen összefüggtek a piac nyugati részével (Lásd itt a térképen!), ahol 2019 végén élő vagy frissen levágott állatokat árultak.

második tanulmány szerzői a korai SARS-CoV-2-fertőzések genomikai adatait vizsgálták. Megállapították, hogy a világjárvány – amely kezdetben a SARS-CoV-2 terjedésének két, egymástól finoman elkülönülő vonalát jelentette –, valószínűleg a Huanan-piacról indult, és legalább két különálló állatoktól származó fertőzésre vezethető vissza. Feltárták azt is, hogy ebben az időszakban a piacon számos más állatról emberre történő vírusátvitelre is sor került, ám ezek nem okoztak járványos betegséget.

Evolúciós keret

A szerzők szerették volna létrehozni a SARS-CoV-2 vírusvonalak evolúciójának keretét is. Ennek érdekében a genetikai mutációk időbeli bekövetkezésének természetes ütemére támaszkodó molekuláris óraelemzési technikát vetették be. Megállapították, hogy a molekuláris óraadatokkal nem lehet összeegyeztetni azt a forgatókönyvet, amely szerint a vírus egyszeri ugrással került át az emberbe. Korábbi tanulmányok már utaltak rá, hogy a vírus egyik ’A’ néven futó – és a denevérekben élő vírusokkal szoros rokonságban álló – vonalából egy második, ’B’ vonal alakult ki. Worobey szerint azonban az új adatok alapján valószínűbb egy olyan forgatókönyv, amelyben a két vonal külön-külön jutott át az állatokból az emberekbe, és mindkettő a Huanan-piacon. „Ellenkező esetben az A vonalnak lassú mozgásban kellett volna fejlődnie a B vonalhoz képest, aminek egyszerűen nincs biológiai értelme” – jelentette ki Worobey.

A kutatók úgy vélik, hogy az első állatról emberre történő vírusátvitel valószínűleg 2019. november 18-án történt, és a B vonalból származott. Ezt csak olyan embereknél találták meg, akiknek közvetlen kapcsolatuk volt a Huanan piaccal. A szerzők szerint a B vonalból származó fertőzést követően az A vonal heteken vagy akár napokon belül átjutott egy állatból az emberbe. Az A vonalat olyan emberekből vett mintákban találták meg, akik a piac közelében éltek vagy tartózkodtak. "Ezek az eredmények azt mutatják: nem valószínű, hogy a SARS-CoV-2 2019 novembere előtt széles körben keringett, és azt a szűk időszakot is meghatározzák, amikor a SARS-CoV-2 először ugrott az emberre, illetve amikor az első COVID-19-es eseteket jelentették" – írja a tanulmány eredményeit összegezve a CNN. (HáziPatika)