h i r d e t é s

Kétharmados sajtóvész

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Kétharmados sajtóvész

2018. április 11. - 06:37

Simicska Lajos nem tudja tovább finanszírozni teljes médiabirodalmát - A Hír TV csökkentett üzemmódban folytatja.

A Fidesz kétharmados győzelme romba döntötte Simicska Lajos médiabirodalmát. Kedden, két nappal a parlamenti választás után Simicska cége, a Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft. szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében tudatta: „A Magyar Nemzet finanszírozási problémái miatt, a tulajdonosok döntése alapján 2018. április 11-től a kiadó beszünteti médiatartalom-szolgáltatási tevékenységét, így megszűnik a Magyar Nemzet napilap és annak online verziója, az mno.hu. A 80 évvel ezelőtt alapított Magyar Nemzet napilap utolsó nyomtatott száma holnap, 2018. április 11-én jelenik meg.”

A Lánchíd Rádió netes oldala egy ennél is szűkszavúbb tájékoztatót közölt: „A Lánchíd Rádió finanszírozási problémái miatt, a tulajdonosok döntése alapján 2018. április 11-től a társaság beszünteti médiaszolgáltatási tevékenységét, így 2018. április 10-én éjfélkor elhallgat a rádió adása.” 

A Simicska Lajos sajtóérdekeltségeihez tartozó Heti Válasz haladékot kapott, hogy befektetőt találjon. Borókai Gábor főszerkesztő-lapigazgató is közleményt adott ki. Az újság kiadója és szerkesztősége bizakodva várja a folytatást, hiszen a Heti Válasz úgy is a hetilappiac második legerősebb tényezője tudott maradni, hogy az Orbán–Simicska-háború érzékenyen érintette vásárlói közönségét – hangsúlyozta Borókai. 

Nagyon bízunk benne – folytatta a főszerkesztő –, hogy „ez az abszurd világ megszűnik,hogy a választási győzelmet aratott Fidesz visszatér a normalitáshoz, és a kormány minden szereplője józan belátása és az információ tartalma szerint dönthet majd arról, hogy mely sajtótermékek közönségéhez érdeke szólni, és melyekhez nem.”

Borókai jelezte, hogy lapja olyan nyitott, érdeklődő és az aktualitásokra összpontosító médium kíván lenni, amely „fémjelzi a polgári Magyarországot”.

Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy a zászlóshajónak tartott Hír TV „racionalizálás”, azaz létszámcsökkentés árán, de tovább működhet.

A Magyar Nemzet az utóbbi időben olyan oknyomozó anyagokat közölt, mint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes drága svédországi vadászatai, vagy Kósa Lajos 1300 milliárdos megbízási ügye.

Kérdésünkre, hogy kinek a tulajdonába kerül a kiadási és névhasználati jog, marad-e legalább elvi lehetőség rá, hogy a napilap újra elinduljon, nem kaptunk hivatalos választ. Ugyanakkor Simicska Lajos érdekeltségéből úgy értesültünk: nem véletlen, hogy a kiadott közlemény nem a Magyar Nemzet „végleges és örökös bezárásáról” rendelkezik. A „brand” megmarad.

Lapunk munkatársa, amikor kedden délelőtt a Magyar Nemzet szerkesztőségénél járt, arról számolt be, hogy a bezárásról tudósító újságírók egy kordon mögött álltak. A Magyar Nemzetet készítő kollégák dolgoztak és reméltek – abban bíznak, hogy a tulajdonosi „megszüntető közlemény” ellenére akad valaki, aki megveszi a lapot.

Több lehetséges befektető is szóba került, az LMP-s Ungár Péter végül lapunknak is megerősítette, hogy vételi ajánlatot tett. Kedden este aztán kiderült, hogy Ungár nem kizárólag a Magyar Nemzetben gondolkodik. Az LMP-s politikus a Facebook-oldalán hírül adta, hogy a napilapon kívül „a Heti Válasz és a Lánchíd Rádió megvételére és fönntartására” is vételi ajánlatot tett. A tárgyalások lezárásig nem, csak azok befejezését követően nyilatkozik.

Ungár Péter indoklása szerint „Magyarország nemzeti érdeke az, hogy a Magyar Nemzet, a Heti Válasz és a Lánchíd Rádió kormánykritikus, hazafias és színvonalas orgánumok maradjanak, hogy megmaradjanak, és ezzel szolgálják a nemzeti közösségünket. A vagyon, amit örököltem, felelősséget jelent, hogy úgy használjam, hogy abból a nemzet egésze hasznosul.” 

MÚOSZ segítséget ajánl minden bajbajutott kollégának: infrastruktúrát a munkavégzéshez (szoba, internet), jogi és álláskeresési tanácsot, bármi egyebet, amiben segíteni tudunk – hangsúlyozta Hargitai Miklós, az újságíró-szövetség elnöke, lapunk szerkesztője.

Aggályosnak tartjuk – hívta fel a figyelmet –, hogy a közéleti sajtóban mára szinte kizárólag a politikához bekötött tulajdonosok maradtak. Ez ellentétes a médiatörvénnyel, amely egyrészt sokszínű és pártatlan tájékoztatást ír elő, másrészt megakadályozandónak nevezi a véleménymonopóliumok kialakulását.

Sürgetjük a kormányt és a médiahatóságot, hogy kezdjen egyeztetést a sajtószakmai szervezetekkel a jogsértő médiaviszonyok rendezése érdekében. Az érintett munkáltatókat pedig kérjük, hogy méltányosan és humánusan eljárva, minden járandóságot kifizetve zárják le a munka nélkül maradt munkatársaink jogviszonyait.

Orbán Viktor miniszterelnök az MTI tudósítása szerint a Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió megszűnését sajtótájékoztatóján nem kívánta kommentálni, mert – mondta a kormányfő – nem foglalkozik üzleti ügyekkel, a tulajdonosok majd eldöntik a magánkézben lévő médiumok sorsát. A távirati iroda napközben saját hírként nem számolt be arról, mi történt Simicska sajtóérdekeltségeivel.

nepszava.hu