h i r d e t é s

Jól hangzik, hogy április 9-től villamosvonatok közlekedhetnek majd Esztergom és Budapest között

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Jól hangzik, hogy április 9-től villamosvonatok közlekedhetnek majd Esztergom és Budapest között

2018. április 05. - 07:44

2018. ápilis 3-án jelentős mérföldkőhöz érkezett a Budapest-Esztergom vasútvonal fejlesztése.

A NIF Zrt. arról tájékoztat honlapján, hogy

"Tervezetten 2018. április 9-étől korszerű, villanyvontatású FLIRT motorvonatokon közlekedhetnek az utasok a teljes 2-es vonalon. "

- ezzel kapcsolatban azt írta az MTI, hogy

"Április 9-től Budapest és Esztergom között villamos vontatású Flirt vonatok közlekednek, ezzel ismét csökken a vonalon a menetidő – mondta Völner Pál (Fidesz) kedden az esztergomi vasútállomáson tartott sajtótájékoztatón."

Az április 3-án tett nagy bejelentéssel kapcsolatban azóta kiderült néhány, apróságnak nem nevezhető dolog.

Az, hogy 2018 április 3-ra elkészült az 51 kilométeres vonalszakasz villamosítása, tény. Tény, hogy magát a villamosítást 2016-ban kezdték, de az utasokat, és az agglomerációban élőket sokkal jobban érdekli az, hogy a vasútvonal korszerűsítése idestova 8 éve zajlik.

"A vonal korszerűsítésével egyidejűleg Esztergom vasútállomását is átépítették. Még zajlik a buszforduló és hozzátartozó megközelítő utak, a Baross utca és az állomási előtér átépítése, továbbá két új körforgalom is elkészül a következő hónapokban."

Közel sincs kész az esztergomi állomásépület - erről és a kapcsolódó munkálatokról itt írtunk.

A legfrissebb NIF-es információk szerint a vonalszakasz 100 százalékos kivitelezése 2019 júniusában érhet véget.

Schwartz István, a MÁV-START Zrt. általános vezérigazgató-helyettese elmondta:

„Április 9-től a 2-es vonalon jelenleg közlekedő Desiro motorvonatoknál még korszerűbb és kényelmesebb FLIRT motorvonatokkal utazhatnak utasaink. Ezen felül tervezünk egy menetrendi módosítást, amikortól a villamos vonatok már gyorsabban fognak haladni, rövidebb menetidővel, és egyes vonalszakaszokon a jelenleginél sűrűbben fognak közlekedni.”

Schwartz István szavai jól csengenek, a valóság azonban az, hogy nem rendelkezik a MÁV elegendő számű Flirt vonattal, éppen ezért ez újabb kihívás elé állítja a vasutat.

A tervezett menetrend >>

Forrásunktól megtudtuk, hogy a járatok üzemeltetését "forgatva" fogják megoldani. Ezt úgy kell elképzelni, hogy például 12:15-kor megérkezik a nyugati pályaudvarra egy Flirt Veresegyháza felől. A mozdonyvezető vezetőállást cserél és 12:50-kor már indul Esztergomba.

Ez a megoldás több problémát is felvet.

  • Egyrészt a mozdonyvezetőnek csökken a pihenőideje,
  • illetve olyan műszaki problémák merülhetnek fel, amelyek a dízelvontatásnál nem léteztek.

Ilyen lehet egy felsővezeték szakadás, amely nem feltétlenül az újonnan átadott, esztergomi irányban következik be. Ezen a pályaszakaszon egyetlen veszélyesebb helyet említett meg forrásunk, ahol bekövetkezhet ilyen, ez pedig Szélhegy.

Ugyancsak problémás lehet az is, ha - a példánál maradva - Veresegyház térségben következik be felsővezetés szakás, akkor a vonat 120-180 percet is állhat a pályán. Ekkor csúszik a teljes menetrend és felmerül a kérdés, a kényszerpihenő alatt milyen vonat fog Esztergomba közlekedni.

Arról sem szabad megfeledkezni, ha az esztergomi vonalon történik műszaki hiba, akkor a szakadt vezeték miatt kint marad a nyílt pályán a vonat és, ha éppen olyan szakaszon történik a baj, ahol csak egy sínpár van, akkor megállt az élet. Most jönnek a meleg évszakok, de arról sem szabad elfelejtkezni, hogyha egy villamos vonat nem kap áramot, akkor fűtés sem lesz a szerelvényen. A felsővezeték szakadások pedig többnyire a hideg időszakban és télen fordulnak elő leginkább.

Ha pedig a mozgásképtelen szerelvény "fogja a pályát", azon a tartalék Desirok sem fognak tudni segíteni, maradnak a pótlóbuszok.

A különvonat margójára

Három kérdést küldtünk a MÁV-nak az első Esztergomba érkezett Flirt vonattal kapcsolatban:

1. A különutat megelőzően melyik vonalon közlekedett a szerelvény vagy ez egy új vonat volt?
2. Mennyibe került a különvonat közlekedtetése?
3. Ki állta a különvonat költségeit, beleértve a vonatjegyek árát is?

Az első kérédésre azt a választ kaptuk, hogy

"Nem új vonat, a beszerzése óta rendszeresen közlekedik a vasútvonalakon."

A további kérdéseinkkel a NIF Zrt.-hez irányítottak bennünket, tekintettel arra, hogy az eseményt ők szervezték. Ha válaszolnak, megírjuk.