h i r d e t é s

Jogszerű a veszélyhelyzet?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Jogszerű a veszélyhelyzet?

2020. március 13. - 10:17

Az egészségügyi törvény magában is lehetőséget adna azoknak a különleges intézkedéseknek a meghozatalára, amelyek a koronavírus-járvány kezeléséhez szükségesek – mondta a Népszavának Fleck Zoltán.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Az ELTE tanára szerint tartalmilag és a bevezetés körülményeivel kapcsolatban is problémás a különleges jogrend, a veszélyhelyzet bevezetése.

- Ez azt jelenti, hogy a kínzás és az emberi méltóság megsértésének tilalmának kivételével semmi nem köti a kormány kezét. Szabad az út a magántulajdon, a mozgásszabadság vagy éppen a szólásszabadság végletes korlátozása előtt. Ráadásul rendeleti úton, parlamenti jóváhagyás nélkül vezették be 15 napra, holott ezt olyan esetben tehetné meg a kormány, amikor a parlament működése súlyosan akadályoztatva van, és nagyon gyorsan kell rendkívüli intézkedéseket hozni – jellemző módon egy katonai támadás vagy nagyon súlyos természeti katasztrófa idején. Most nem ez a helyzet, mint látjuk, a parlament a szokásos menetrend szerint, rendben ülésezik, össze lehetne hívni rendkívüli ülést is, de ezt nem teszi a kormány – mondta Fleck Zoltán.

A veszélyhelyzet gyakorlatilag tejhatalmat ad a településvezetőknek, egy személyben dönthetnek minden fontos kérdésben. Ezzel Komló fideszes polgármestere a Szabadpécs.hu szerint extrém módon (vissza is) élt: lefújta a városi közgyűlés csütörtöki ülését és a bizottsági üléseket is, és egymaga elfogadta Komló 2020-as költségvetését, pályázatokról és a városi média média üzemeltetésével kapcsolatos ügyekről döntött. Azért legalább utólag összehívta a helyi képviselőket, és beszámolt nekik a határozatairól. (Kósa András / Népszava)

Polics József Facebook-oldalán megtekinthető az a tájékoztató, amin a polgármester és a jegyző ismerteti a helyzetet. A jegyző szerint a kialakult rendkívüli szituációban a jogszabályi környezet miatt nem tudták volna törvényesen elfogadni a képviselők a rendes közgyűlés két napirendi pontját.

Tehát a költségvetés elfogadása tekintetében lépéskényszerben volt az önkormányzat mivel azt március 15-ig el kell fogadni az önkormányzati törvény szerint. A másik napirendi pont viszont nem biztos, hogy ugyanilyen megítélés alá esik.