h i r d e t é s

Így nem látták a napfogyatkozást a Feröer szigeteken

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Így nem látták a napfogyatkozást a Feröer szigeteken

2015. március 20. - 16:07
0 komment

A jelenség itt százszázalékos volt, de végig szakadt az eső, pedig a turisták nagyon súlyos pénzeket fizettek az élményért - számolt be a Magyar Rádió munkatársa telefonon az M1 Ma délelőtt című műsorában.

A mai napfogyatkozás a Feröer szigeteken százszázalékos volt, így akik ott tartózkodtak, meglehetősen szerencsésnek érezhették (volna) magukat. A jelenségből azonban semmit nem lehetett látni, mivel a főváros, Tórshavn felett felhők borították az eget és szakadt az eső. A csalódottság óriási volt – számolt be a helyszínről a Magyar Rádió Zrt. programszerkesztője.

Pedig mintegy 10 ezer turista nagyon súlyos pénzeket fizetett azért, hogy ott lehessen a szigeten, voltak, akik már évekkel ezelőtt szállást foglaltak a világ egyik legdrágább országába, ahol most még feljebb vitték az árakat – mondta el Lantos Gábor, aki hangsúlyozta: az időjárás a szigeten rendkívül változékony. Beszámolója idején például már sütött a nap, ám ez senkit nem vigasztalt, hiszen a napfogyatkozás már lezajlott. A csalódottság azért is érthető, mivel tegnap még napos időt jósoltak a Feröer szigetekre, ahol 1602-ben, azaz 413 évvel ezelőtt volt utoljára napfogyatkozás.

A borult idő ellenére azért a turisták és a lakosok egy része huhogott és tapsolt, amikor 2 percre és 45 másodpercre bealkonyult az Izland és Skócia között fekvő, 18 sziklás szigetből álló terület fölött – számolt be az MTI. A szigetcsoport északi részén a szemtanúk szerint a madarak elhallgattak, a kutyák viszont üvölteni kezdtek a szokatlan égi jelenség hatására. Sokakat meglepett, hogy milyen gyorsan lett sötét.

Szárazföldről egyedül a Dániához tartozó Feröer szigetekről és a Norvégia partjaitól 800 kilométerre északra fekvő Spitzbergákról (norvég nevén Svalbard-szigetek) lehetett látni teljes napfogyatkozást. Más térségbeli szigetcsoportokon (Hebridák, Orkney, Shetland) csak 95 százalékban takarta el a Napot a Hold. A Norvégia és az Északi-sark között körülbelül félúton fekvő Spitzbergákon, ahova mintegy másfél ezer turista érkezett erre az alkalomra, tiszta idő volt a napfogyatkozás idején. A szigetek legnagyobb településén, Longyearbyen az emberek kiabáltak, éljeneztek, tapsoltak, amikor elsötétült a Nap. Egyesek pezsgőt bontottak, mondván, hogy ez hagyomány napfogyatkozás idején.

 

hirado.hu (Címlap: A teljes napfogyatkozás kezdetére várnak emberek a Feröer szigetek fővárosában, Tórshavnban 2015. március 20-án. - Fotó: MTI/AP/Matt Dunham)