h i r d e t é s

Ideje elektromos fogkefére váltani!

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ideje elektromos fogkefére váltani!

2021. március 22. - 13:58

Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy az elektromos fogkefe alaposabb munkára képes, mint a hagyományos társai. A nagysebességű mozgásnak köszönhetően csökkenti a dentális plakk kialakulásának veszélyét, ami a fogínybetegségek kialakulásának legfőbb oka. Érdemes tehát elektromos fogkefére váltani, ha még nem tettük meg. Természetesen felvetődik a kérdés, hogy milyen válasszunk, milyen tulajdonságokat tartsunk szem előtt. Összegyűjtöttük, amit az elektromos fogkefék kiválasztásától tudni érdemes.

Mindenekelőtt azt kell eldöntenünk, hogy forgófejes vagy szónikus készüléket szeretnénk használni. A jó hír, hogy nem igazán nyúlhatunk mellé, ennek ellenére a két típus jelentősen eltér egymástól, így érdemes alaposan mérlegelni. A forgófejes kefék sörtéi egy apró gömbfelületen helyezkednek el, így alkalmasak arra, hogy egyidejűleg oszcilláló és forgómozgást végezzenek. Mivel a kefe jellemzően kicsi, így alkalmas a fogközök és a nehezen elérhető felületek tisztítására is. Ezzel szemben a szónikus fogkefe sokkal inkább egy hagyományos fogkefére hasonlít. Esetében a tisztítóhatást a nagysebességű oldalirányú mozgás biztosítja; a használata némileg nagyobb odafigyelést igényel, mint a forgófejes társai esetében.

A magyarországi kereskedelmi forgalomban egyértelműen az Oral-B és a Philips számít piacvezetőnek; előbbi kínálatában jellemzően forgófejes, utóbbinál szónikus keféket találunk.

A különböző fogkefék különböző tulajdonságokkal rendelkezhetnek, így ezeket is érdemes számba vennünk, ha új készüléket szeretnénk vásárolni. Az egyik hasznos funkció a kétperces stopper, amely félpercenként rezgőmozgással tudatja velünk, ha másik körnegyedre kell áttérnünk. Hasonlóképpen hasznos a nyomásérzékelő szenzor is, amely leállítja a kefe mozgását abban az esetben, ha a fejet túl erősen nyomjuk a fogakra. Ennek köszönhetően elkerülhetjük a kisebb-nagyobb hámsérüléseket az ínyen.

Még olyan triviálisnak tűnő tulajdonságokra is érdemes figyelmet fordítanunk, mint a markolat mintázata. Biztosak lehetünk benne, hogy a használat során fogkrém, víz és nyál kerül a nyélre, így az megfelelő bordázat nélkül csúszóssá válna. Szerencsére a vezető gyártók mindegyike nagy hangsúlyt fektet az ergonómiai tulajdonságok tervezésére, így ezek esetében nem kell problémától tartani.

Ha kevésbé ismert gyártó készüléke mellett döntenénk, vegyük szemügyre a markolatot is!

Érdemes szót ejteni az akkumulátorról is, illetve annak üzemidejéről. Ez a tulajdonság abban az esetben bír nagyobb jelentőséggel, ha gyakran töltünk időt olyan helyen, ahol nem áll rendelkezésre hálózati áramszolgáltatás. A legtöbb elektromos fogkefe napi kétszer két perces használattal számolva 5-7 napig bírja töltés nélkül, azonban a kefék mozgásának intenzitása érezhetően gyengül a töltöttség merülésével.

Noha a kereskedelmi forgalomban szabadon megvásárolhatjuk bármelyik készüléket, érdemes kikérni a fogorvosunk véleményét. Biztosak lehetünk benne, hogy ő tud legtöbbet a fogainkról és a fogmosási szokásainkról, így hasznos tanáccsal láthat el bennünket a választással kapcsolatban is.