h i r d e t é s

Húsz betegre egy szakorovos: Kásler ismét borította a szakmai normákat a járványkezelésre hivatkozva

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Húsz betegre egy szakorovos: Kásler ismét borította a szakmai normákat a járványkezelésre hivatkozva

2021. november 13. - 07:11

Már a mostani járványszakaszban is a szakmai normáktól távol álló minimumfeltételeket írt elő az intenzíveken a humántárca vezetője.

A kép illusztráció! - Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Megkapták tegnap az egészségügyi intézmények az ellátórendszer működésére vonatkozó legújabb miniszteri utasítást, amely hétfőtől lép életbe. A humántárca vezetője az új szabályokkal az ellátórendszer telítődését igyekszik lassítani. Így egyebek mellett a háziorvosokra bízza az enyhe és mérsékelt tünetes fertőzöttek ellátását. Ezekkel a betegekkel ajánlott naponta konzultálniuk a háziorvosoknak, kivéve a hétvégét, amikor az orvos maga dönthet arról, hogy szükséges-e érdeklődnie a beteg állapota felől. Változatlanul valamennyi intézményben és minden orvos-beteg találkozáskor kötelező lesz, hogy a gyógyító felajánlja a védőoltást a páciensének.

A kórházakba kerülő Covid gyanúsak esetében csak akkor végeznek PCR-tesztet a betegség igazolására, ha a gyorsteszt náluk negatív eredményt mutatott. A többieknél a gyors teszt pozitív eredménye is elegendő a diagnózis felállításhoz.

A humántárca vezetője, Kásler Miklós rendelkezett arról is, hogy az intenzív részlegeken „veszélyhelyzetben, átlagosan húsz ágyas ellátóegység esetén, az osztálynak a folyamatos ellátás biztosításához, műszakonként legalább egy szakorvos, egy orvos és öt ápoló jelenlétét szükséges biztosítania.” Egy évvel ezelőtt, a harmadik hullám alatt egy szakértő lapunknak azt mondta, hogy a szakmai normák szerint egy orvos egyszerre legfeljebb négy beteget képes megfelelően ellátni intenzív osztályon. Egy beteg mellett pedig legalább egy szakápolónak kell lennie, de például a páciens mozgatásához már négy ápolóra is szükség lehet. Falus Ferenc egykori tiszti főorvos mindezt most is megerősítette. Mondván: az intenzív osztályon műszakonként és ágyanként kell egy nővér. Ám az is nehéz helyzetet teremt, ha egy nővérre két beteg jut, de minden további ellátandó páciens nagy valószínűséggel növeli a lélegeztetett betegek halálozási kockázatát.

Ez a most kiküldött utasítás adott jogi formát annak a kapacitás-átcsoportosításnak, amely szerdán vált nyilvánossá. Eszerint az intézmények ágyainak húsz százalékát kell felszabadítani úgy, hogy abból minden tizedik lélegeztetésre, illetve intenzív ellátásra is alkalmas legyen. Mint azt korábbi cikkünkben jeleztük, ez a jelenlegi covid-ellátó kapacitás 67 százalékos növelését jelenti, ezen belül az intenzív ágyak számát 44 százalékkal kell bővíteni. Így már összesen mintegy 12 ezer kórházi ágyat és csaknem 1300 intenzív ágyat állítanak készenlétbe a járvány jelenlegi szakaszában várhatóan megbetegedettek ellátására. Az utasítás kitér arra is, hogy ha nincs elég szakember a betegek ellátásra, erről azonnal tájékoztatni kell a területi irányító intézményen keresztül az Országos Kórházi Főigazgatóságot, hogy annak munkatársai intézkedjenek a szükséges átvezénylésekről.

A Népszava úgy tudja, hogy az illetékes kórházigazgató már jelezte is, hogy csak úgy tudják ellátni a Szent János centrumkórház Covid-osztályán és a Szent Margit kórházi telephelyen a koronavírusos betegeket, ha ehhez más intézményekből kapnak szakembert. Az orosházi, a siófoki, a nagyatádi, a pápai és a keszthelyi kórházak esetében ugyancsak felmerült, hogy súlyos betegek felvételére nem alkalmasak, de ha a normál covid osztályaikon valakinek súlyosra változik az állapota, akkor a kezelésük a továbbiakban ott történik. A lap információi szerint a Komárom-Esztergom megyei kórházak intenzív ágyainak a fele már megtelt. Noha a megye egyelőre az enyhén fertőzött területek közé tartozik. (nepszava.hu)