h i r d e t é s

"Hová lehet ezt még fokozni? Hol a határ?" – elhasalt a 44 milliárdos vasút

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

"Hová lehet ezt még fokozni? Hol a határ?" – elhasalt a 44 milliárdos vasút

2016. január 05. - 15:41
0 komment

Fél éve sincs, hogy átadták, csillog, villog, hasít, vagy inkább nem. Aki hétfőn és kedden az esztergomi vonaltól remélte, hogy könnyed útja lesz a munkába, csalódott.

Pilisvörösvár állomás, 7 óra körül. Forrás: 24.hu olvasói fotó

Ha berobban a fagy, pláne, ha társul mellé némi hó, a vonatozók joggal aggódnak, időben, zökkenőmentesen eljutnak-e oda, ahová akarnak. Nem volt ez másképp az elmúlt napokban sem, és a félelem jogos volt, az év első munkanapján, a hónak nevezett közlekedési főmumus miatt leginkább váltóhibáktól omladozott a vasút, voltak vonalak, ahol 80 perces késéseknek „örülhettek” az utasok.

Az esztergomi vonalon sem ment minden flottul. Hogy ez a viszonylat miért „különleges”? Mert cirka három évig kalapálták és pofozgatták, mindezt 44 milliárd forintból.

De kezdjük az elején. Az Európa legdrágább vasútvonalaként elkönyvelt Budapest-Esztergom vonal felújítása 2012 nyarán kezdődött, nagyrészt uniós forrásokból. Az eredeti tervek szerint 2014 tavaszán el is készült volna, ám a határidők szépen kitolódtak. Az Esztergom-Piliscsaba és a Piliscsaba-Pilisvörösvár szakaszt korábban átadták, ám a Pilisvörösvár-Budapest közötti – 25 milliárdos részt – még egy ideig simogatták, végül tavaly, augusztus 20-án indultak el ismét a szerelvények. A csúszást leginkább azzal magyarázták, hogy problémák akadtak a kisajátítási eljárások frontján.

A vonalról, amelyre elképesztő összegeket költöttek az elmúlt években, általánosságban elmondható, nem éppen olyan zökkenőmentes az utazás, mint amilyet 44 milliárdtól várni lehet. Ha lehet. Az elmúlt néhány hónapban, amióta visszalehelték bele a lelket, szép számmal gyűjtött be kritikát – mint arról már korábban írtuk – például azért, mert a megspórolt menetidő elég karcsú, vagy mert Szélhegy megállónál megindult a díszburkolata töltésen, illetve a 24.hu készített egy összeállítást, amely arra hívta fel a figyelmet, néhol bizony akrobatikus ügyességet igényel a szerelvények és a peron közti távolság áthidalása.

Azok, akik ezt a vonalat használják, és akik úgy döntöttek, ebben az évben szivárványosabban szemlélik a világot, valószínűleg már 2016 első munkanapján kipördültek a saját fogadalmukból, a repkedő mínuszokban ugyanis késtek a szerelvények.

"Váltóhiba, lépcsőhiba, biztosítóberendezés hibája, rengeteg késéssel! És mindez egyszerre, egy napon, egy időben! Az első “rendes” munkanapon! A kalauz pedig a tömegben pótdíjat akart fizettetni a másikkal, mert nála akart jegyet venni! Pedig levegő is alig volt a vagonban! Hová lehet ezt még fokozni? Hol a határ? Talán még a 10-es úttal is jobban jártunk volna!?"

– írja a 10-es út nevű Facebook-csoport egy tagja. A 10-es útról annyit érdemes egyébként tudni, hogy az itt élőknek a vasúton kívül ez az egyetlen épkézláb közlekedési lehetőségük a főváros felé, vagy onnan Esztergom irányába. Ám hiába az új körforgalom és az elkerülő, a dugók maradtak, ráadásul hétfő délután a pár centis hótól sikerült elhasalnia ennek is.

A MÁV kedden kora reggel már azt közölte, a hajnali üzemkezdettől valamennyi vonatjárat menetrend szerint közlekedik, nincsenek késések az országos vasúthálózaton és a budapesti elővárosi forgalomban. Hogy, hogy nem, végül mégis lettek, az említett viszonylatban 75 perces késésről beszéltek, a peronok, majd később a befutó szerelvények is zsúfolásig megteltek.

Az említett csoportban az egyik utas a következőket írta a reggeli órákban:

"Köszönjük MÁV! Van aki 1 órája itt fagyoskodik a magdolnavölgyi megállóban. Semmi hír. Egyedül vonatinfóból tudtam megnézni, hogy a vonat, aminek 6:12-kor kellett volna itt lennie, Kertvarosban áll."

Egy másik tag pedig a következőt posztolta:

"Azért agyrém, hogy minden nap órákig kell filózni, hogy jutok be dolgozni. Vonatbérlettel a zsebben."

Kerestük a MÁV-ot és a kivitelezésért felelős Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt-t is, arra voltunk kíváncsiak, mi okozza a hibákat egy újonnan átadott vonalon, amelybe súlyos milliárdokat öntöttek, illetve, hogy elfogadhatónak tartják-e a helyzetet.

Utóbbitól meg is érkezett a válasz. A NIF a következőket írja:

A Budapest-Esztergom vonalon az átadás óta előfordult meghibásodások két okból fakadtak. Előfordult, hogy a biztosítóberendezés volt rosszul beállítva, ennek kapcsán december elején  egyeztettünk a Siemensszel és a MÁV-val. Az esetek más részében a vonalon közlekedő vonatok meghibásodásából adódtak késések. Tavasszal a NIF Zrt. megkezdi a Budapest-Esztergom villamosítását, aminek köszönhetően modernebb, villamos vontatású,  emiatt megbízhatóbb szerelvények lesznek forgalomban 2017-től.

 

24.hu